פרסום ראשון: לקראת כינוס קבינט הקורונה אתמול (רביעי) לדיון על אסטרטגיית היציאה מן הסגר, פרויקטור הקורונה רוני גמזו החליט לבקש להגדיל משמעותית את הקנסות על אזרחים שלא עומדים בהנחיות. הסכומים, שמתפרסמים כאן לראשונה, עשויים להגיע גם עד פי 10 מהקנס המוטל כיום, אם אכן הצעתו של גמזו תאושר בדיון ובממשלה. במהלך הלילה אישרה הממשלה את הגבלת ההפגנות לטווח של קילומטר ממקום המגורים למשך שבוע וקבעה כי הסגר יוארך עד 14 באוקטובר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במשאל טלפוני שנערך בין רביעי לחמישי הוחלט בממשלה לאשר את התקנות החדשות להתמודדות עם נגיף קורונה - מכאן ההחלטה עברה לוועדת חוקה שעליה להגיע להחלטה בנושא תוך 24 שעות, אחרת התקנות ייכנסו לתוקף אוטומטית. על פי התקנות החדשות שמאריכות את הסגר עד ל-14 באוקטובר - הפגנות יותרו רק במרחק שלא יעלה על 1,000 מטרים מהבית ויוגבלו בהתאם להגבלות ההתקהלויות - 10 במבנה סגור ו-20 במרחב הציבורי. 

התקנות הנוגעות להפגנות אושרו למשך שבוע בלבד. בנוסף אושר שמי שיימצא במהלך החג בסוכה שלא שלו - ייקנס ב-500 שקלים.

בכל הנוגע לטיסות בזמן הסגר: בגלל הארכת תקופת הסגר, מי שקנה כרטיסים לטיסות בין 11-14.10 שעד עכשיו לא נכללו בימי הסגר לכאורה, לא יוכל לטוס. בנוסף, לאנשי רשות שדות התעופה אין סמכות למנוע כניסה לשדה אלא רק לומר לנוסע שאסור. מניעת כניסה יכולה להתבצע בסמכות שוטר בלבד.

בדיון הורה רה"מ להיערך לתרחיש אפוקליפטי, למרות שהוא יודע שלא יתממש, של טיפול ב-5,000 חולים קשה בו זמנית לחורף. היעד שהציב נתניהו לאמצע אוקטובר: 3,200 חולים קשה, ולטווח המידי 1,500. ברקע האזהרה של נתניהו בנוגע לאורך הסגר והיציאה האיטית ממנו, יש להזכיר כי לפי החוק שאושר בכנסת, ההפגנות יוגבלו לקילומטר מהבית כל זמן שהסגר נמשך. 

בתוך כך במהלך הדיון ביקש נתניהו להעלות על הפרק את האפשרות להקטין את המרחק האפשרי להתרחקות מהבית ל-200 מטר בלבד מ-1000 כעת כיוון שלדבריו "הסגר לא עובד". גנץ זעם ואמר לנתניהו שהם "משגעים את הציבור". נתניהו השיב בכעס: "אל תגיד לי מה עושים או לא עושים". שוב, נזכיר כי אם מקצרים את טווח היציאה מהבית אזי גם טווח האפשרות להפגין נגד הממשלה מתקצר. 

העימות שהתפתח לצעקות בקבינט - הציטוטים המלאים 

נתניהו: אנחנו במצב שהסגר הנוכחי שלנו הוא פחות טוב ממרצ-אפריל. אנחנו צריכים להדק את הסגר.

גנץ: הבעיה שלנו היא בשכנוע ולא בהידוק. מי שלא ממושמע עכשיו אם נהדק זה לא יעזור. צריך אכיפה והסברה.

נתניהו: בני, אם הסגר לא יעיל, אז לא נוכל לדבר על אסטרטגיית יציאה.

שטייניץ: צריך להדק ל-200 מטר או 100 מטר.

גנץ: אנחנו משגעים את הציבור.

נתניהו: אתה לא תגיד לי אם אנחנו משגעים או לא משגעים. מותר לראות את הנתונים ולשנות את ההתייחסויות. אם הסגר לא עובד הוא לא עובד. אנחנו עובדים על פי נתונים ולא על פי תחושות.

גנץ: צריך לשאול למה הסגר לא עובד.

נתניהו: יש לנו בעיה. אומרת מירי יש יותר אנשים בתחבורה הציבורית.

גנץ: מה זה קשור ל-500 מטר או 100 מטר?

נתניהו: זה קשור.

נחזור לגמזו ולהצעה שהעלה בפני השרים על החרפת הקנסות. לפי ההצעה, פתיחת בתי עסק, מקומות ציבוריים ועסקיים שפתיחתם נאסרה בתקנות, תגרור קנס של 10,000 שקלים במקום 5,000 היום. לעומת זאת, קיום אירועים מרובי משתתפים אסורים לרבות מסיבות, כנסים וטקסים יגרור קנס של 50 אלף שקלים לעומת 5,000 היום, פי עשרה. 

נתניהו בישיבת ממשלה (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
נתניהו. הממשלה תקבל את הצעת גמזו? | צילום: פיטוסי , פלאש 90

עוד מציע גמזו להגדיל פי 10 את הקנס על פתיחת מוסד חינוכי או פנימייתי שפתיחתו נאסרה ל-50 אלף שקלים. הפרת חובת בידוד אישית תעמוד לפי ההצעה על 10 אלף שקלים לעומת 5,000 היום, והקנס על אי עטיית מסכה יעמוד על 1,000 שקלים לעומת 500 היום. 

נציין כי שרי הממשלה אישרו להטיל קנס של 500 שקלים למי שיימצא בסוכה שאינה שלו. 

בתוך כך, גם שר האוצר ישראל כ"ץ הציג את דרישתו בקבינט ולפיה חצי מהפעילות במשק והחינוך לגיל הרך יחזרו מיד אחרי סוכות. מדובר על חזרה מדורגת של מחצית מהעובדים לפעילות מלאה במגזר הפרטי שאינו מקבל קהל, וכאשר יחלפו שבועיים תשוב המחצית השנייה. 

במהלך הדיון התגלע ויכוח בין גנץ לשר הבריאות אדלשטיין. יו"ר כחול לבן פנה לנתניהו ואמר לו שנושא ההסברה לא מטופל וכי יש להעביר את כל הטיפול בכך לפיקוד העורף. נתניהו השיב: "ביקשתי להעביר את האחריות לפיקוד העורף בתחילת אוגוסט ומה שעשו הקימו אתר שלא מגיע לכלל הציבור. בגלל זה ביקשתי כבר היום להכין סרטונים שאנחנו נכניס לתקשורת". 

בשלב זה התערב אלוף הפיקוד ואמר כי האחריות לא הועברה אליו כלל. שר הבריאות ענה: "הדיון הזה הוא חשוב מאוד אבל לא בטוח שהוא חלק מסדר היום. היו סוגיות בין משרד הבריאות לפיקוד העורף, הכל גושר והכל עבד. משרד הבריאות ממשיך בעבודתו. עלו סרטונים לרשתות החברתיות כפי שביקשת באיכות מאוד טובה. אם תבוא החלטה להעביר את סמכויות ההסברה ממשרד הבריאות, אני אתנגד לה".

הבוקר דיווחנו כי האסטרטגיה של גמזו ליציאה מן הסגר תלויה בשלושה פרמטרים, שרק עם ההגעה אליהם יחלו לנקוט בצעדי היציאה. מדובר ב-2,000 נדבקים בלבד ביום, מקדם הדבקה שיעמוד על 0.8 בלבד ובמקביל למגמה יציבה של ירידה במספר הנדבקים (אחד המספרים שנשקלים הוא 300). אחד השרים בקבינט התייחס לרף שהציב גמזו ואמר: "אלו יעדים שאפתניים מדיי, בקצב שהוא מתאר נישאר בסגר עד נובמבר".

מרגע שנגיע למספרים שמציב הפרויקטור גמזו - ההמלצה בנקודה זו תהיה הגדלת פעילות המשק ל-50% וכן חידוש הפעילות של הפעוטונים והגנים. פתיחת המסגרות לגיל הרך חיונית כצעד ראשון עבור הרחבת פתיחת מקומות העבודה, שכן מיליוני הורים לא יוכלו ללכת לעבודה - כל עוד מסגרות החינוך נשארות סגורות.