מזג האוויר הסוער נמשך במלוא עוזו ובמוקדים שונים ברחבי הארץ הוצפו הבוקר (חמישי) כבישים ורחובות מרכזיים. עשרה צוותי כיבוי הוזעקו להוד השרון בעקבות הצפות בתים, חניונים ומעליות. אזור מחלף גלילות נחסם לתנועה. המשטרה מזרימה תנועת כלי רכב מדרך נמיר בתל אביב לצירים חלופיים בשל הצפות בכביש. רחובות הוצפו גם באשקלון, בבני ברק, ברמת אביב, ברעננה, ברמת השרון, בשפרעם, בכפר מנדא ובאזור קניון שבעת הכוכבים שבהרצליה. תחנת הרכבת בהרצליה נסגרה. התחזית המלאה ומכ"ם הגשם המתעדכן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לוחמי האש פעלו החל משעות הלילה אתמול במאות אירועים ברחבי הארץ מתוכם 139 אירועי הצפות הכוללים בתים, מרתפים, חניונים תת קרקעיים ורכבים. מרבית האירועים התרחשו בהוד השרון ובהרצליה, שם חולצו משעות הבוקר 52 אזרחים .

בהוד השרון חולצו במהלך המערכת הנוכחית 46 לכודים ללא פגע, מתוכם 40 ילדים ממספר גנים ועוד 6 באירועי הצפה בבתים וברכבים. בהרצליה חולצו בשעות האחרונות 6 לכודים ללא פגע בהצפות ברחובות רש"י, בן גוריון וז'בוטינסקי.

בהוד השרון הוצפו בתים, חניונים ומעליות ברחובות האודם, שביל התיכון וז'בוטינסקי. עשרה צוותי כיבוי הוזעקו לזירה יחד עם צוותים מיחידת הצוללנים "להבה" ופינו גני ילדים ברחוב שביל התיכון. לא נמצאו לכודים ואין נפגעים בהצפות. ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי תועד על ידי התושבים בזירת ההצפה. 

בהודעה ששלחה העירייה לכלל התושבים נכתב: "גשם רציף וחריג בעוצמתו הביא לעליית נחלים על גדותיהם. צוותי העירייה פועלים בשטח על מנת לתת את מלוא המענים. הימנעו מתנועת רכבים מיותרת עד לירידת המפלס. כמו כן, הימנעו ככל האפשר ממעליות וחניונים. דווחו למוקד העירוני על כל חשש להצפה של בית והישארו במקומות יבשים".

בעקבות ההצפות, מחלף גלילות בנתיבי איילון נחסם לתנועה לבאים מכביש 5, מדרך נמיר ורחוב יוניצ'מן. גם דרך נמיר בתל אביב נחסמה לתנועה ושוטרים במקום מכווינים את משתמשי הדרך לדרכים חלופיות. כמו כן, חלק מכביש 232 מצומת מיכאל לצומת גבעתי נחסם מאותה הסיבה וכעבור זמן מה נפתח. מחשש לשיטפונות והצפות, נחסמו כבישים ראשיים גם באזור האצטדיון בהרצליה.

הוד השרון מוצפת
הוד השרון מוצפת

בשל הגשמים העזים שגרמו להצפות בסביבתה ובדרכי הגישה אליה, רכבת ישראל הודיעה על סגירה זמנית של תחנת הרצליה ורכבות לא יעצרו בתחנה זו עד להודעה חדשה. צוותים מיחידת הצוללנים "להבה" הוזעקו לתחנת הרכבת לחלץ אזרחים שנזקקו לפינוי.

ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי תועד ע"י התושבים ב
ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי בשטח ההצפה

נאווה, נירה וסילבי, שנתקעו בתחנת הרכבת וחולצו בסירת גומי, סיפרו ל-N12: "כל המנהרה הייתה מים ואי אפשר היה לצאת החוצה. הזהירו אותנו לא לצאת מתחנת הרכבת. לשמחתנו הגיעה סירת חילוץ של מכבי אש שחילצו אותנו, כל הכבוד להם. זו הרגשה נהדרת לצאת החוצה. ממש לא תיארנו שכך ייראה הבוקר שלנו. מימי חיינו לא ראינו גשם כזה".

במהלך הלילה והבוקר הוזעקו צוותי מד"א לטפל במקרים רבים של הצפות. ב-00:21 דווח על שני כלי רכב מתחת לגשר בסביבה מוצפת בדרך מנחם בגין ברמת גן. הנהגים חולצו. לא דווח על נפגעים. במקביל, דווח על הצפה ברחוב עליית הנוער בתל אביב ונהג נתקע עם רכבו בתוך שלולית. הוא חולץ ללא פגע. הצפות דווחו גם ברחובות החי"ל, תלפיות, שדרות ירושלים והבנים ברמת גן; ברחובות הרב עמיאל ואשל אברהם בבני ברק; ברחוב הרב קטרוני בפתח תקווה וברחוב דוד המלך בראשון לציון. אין נפגעים.

ב-04:34 דווח במוקד 101 של מד"א על הצפה ברחוב אלי כהן באשקלון. אדם נלכד ברכב וחולץ. לא דווח על נפגעים. שעתיים לאחר מכן, ב-06:25, קרסה תקרה בקומת גג בבניין ברחוב מבצע סיני בחולון. דיירים נלכדו בדירות וחולצו בשלום. ב-08:50 הוזעקו צוותי מד"א לבית פרטי שהוצף ברחוב סעדיה גאון בהרצליה ולאחר מכן דווח על הצפה ברחוב י.ל פרץ שבעיר - שם חולצה אישה מרכב ללא פגע.

ב-09:04 דווח על הצפה בקומת המרתף בבית ברחוב נחל עמוד ברמת השרון. הדיירים חולצו בשלום. במקביל, דווח על רכב שקוע במים בכביש 2 סמוך למחלף גלילות לצפון. ב-09:17 דווח על רכב ששקע סמוך לצומת זיקים ליד כביש 4, כשניתן לראות את גגו בלבד. ב-09:25 דווח על הצפה ברחוב 2040 ביפו. נהג שהיה לכוד ברכב חולץ בשלום. ב-10:16 דווח על הצפה סמוך לגן ילדים ברחוב דבורה הנביאה בתל אביב. כל האירועים הסתיימו ללא נפגעים.

תחנת רכבת הרצליה מוצפת
תחנת הרכבת בהרצליה מוצפת

במהלך הלילה ירדו הגשמים בצפון הארץ ובמישור החוף ומשעות הצהריים הוא צפוי להגיע גם להרי המרכז. בעקבות מזג האוויר הסוער קיים חשש משיטפונות בנחלי הדרום ומסלולי טיול נסגרו באזור מדבר יהודה. באשקלון פונו בני אדם לבית החולים ברזילי בעיר בעקבות היפותרמיה.

קיבוץ נגבה שבדרום הארץ הוא שיאן המשקעים במערכת הגשם הנוכחית - במקום ירדו כ-100 מ"מ מאז תחילת מערכת הגשם. בעיר אשקלון שסובלת מדי שנה מהצפות ירדו 70 מ"מ ובניצן 61 מ"מ. הגשם הגיע גם למרכז הארץ ובתל אביב נמדדו 53 מ"מ.

בולען עצום נפער בכביש הגישה לחוף הצפוני באשקלון (צילום: אשקלון ניוז)
בולען עצום נפער בכביש הגישה לחוף הצפוני באשקלון | צילום: אשקלון ניוז
קיר קרס על רכב בכפר מנדא‎
קיר קרס על רכב בכפר מנדא‎

אדם בן 95 נמצא מוטל ברחוב באשקלון עם חום גוף נמוך מאוד, כך נמסר הבוקר מבית החולים ברזילי באשקלון. הוא טופל ומאושפז במיון. גבר בן 37 ממושב מבקיעים פונה גם הוא לבית החולים בעקות היפותרמיה אך לאחר טיפול קצר הוא שוחרר לביתו.

קיר קרס על רכב בכפר מנדא‎
קיר קרס על רכב בכפר מנדא‎
הצפות בבני ברק (צילום: דיווחי הרגע)
צילום: דיווחי הרגע

מפלס הכנרת עלה במהלך היממה האחרונה ב2.5 ס"מ, זאת אחרי לילה סוער וגשום באזור עם כ-30 מילימטרים של גשם. למרות שהחורף רק התחיל, מפלס הכנרת נמוך ב-1.155 מטרים מהקו האדום העליון. חוץ מהגשם הרב שירד הלילה, מתחילת המערכת החורפית נרשמו 2,097 ברקים ברחבי הארץ. נתון גבוה פי 16 מהממוצע החודשי. כך על פי מעבדת הברקים של חברת החשמל.

ברק בתחנת הכיבוי אשקלון (צילום: טל גולדשטיין)
צילום: טל גולדשטיין

 

סכנת שיטפונות בערי המרכז ונחלי הדרום

הפרשי הטמפרטורות הקיצוניים בין הים החם לבין האוויר הקר בשכבות הגבוהות של האטמוספרה כבר יצרו את מערכת הגשם שהגיעה לאזורנו ותישאר בימים הקרובים. המוקד במערכת הזו הוא החשש מפני הצפות נרחבות לאורך מישור החוף ובמרכזי הערים. המערכת הפעם היא מעט דרומית יותר, ולכן תושבי מישור החוף הדרומי צפויים לקבל כמויות גדולות של גשם.

במהלך הלילה הוקפצו כוחות כיבוי ממרחב דן ל-40 אירועי הצפה באזור בני ברק. לוחמי האש סייעו לאזרחים וסרקו אחר לכודים ונפגעים. בדירה רחוב גורדון בעיר הגיעו המים לגובה של 60 ס"מ. באף אחד מהאירועים לא היו לכודים.

ממרכז חיזוי השיטפונות של השירות המטאורולוגי נמסר כי מלבד הדגש להצפות בערי החוף, הנחלים המועדים יותר לפורענות הם: ערוגות, חצצון, דרגה, קומראן וקדרון. בנוסף, לא ניתן לשלול היווצרות שיטפונות בנחלים נוספים באזורים המועדים: ים המלח, מדבר יהודה, צפון הנגב והערבה. ברשות הטבע והגנים הזהירו כי חל איסור מוחלט להיכנס לאפיקי נחלים בזרימה ברגל וברכב עד לירידה מוחלטת של מפלס המים. עוד התריעו כי אסור להתקרב לשפת נחל בשעת שיטפון מחשש להתמוטטות הגדה.

בעקבות מזג האוויר הצפוי, בדוברות כבאות והצלה פרסמו הנחיות לפיהן כאשר יש חשש ממשי להצפה במבנה, אין לשהות במפלסים ומעליות מתחת לקומת הקרקע. עוד הנחו כי ️אין להיכנס לחניונים ומפלסים תת קרקעיים בעת הצפה אפילו אם היא בתחילתה, אין להשתמש במעליות למפלסים תת קרקעיים כאשר יש סכנת הצפה במבנה, ️אין להיכנס לשלוליות שלמראית עין נראות עבירות, אך עלולות לסחוף את הרכב ולהפוך לסכנת חיים.

_OBJ

במהלך היום צפוי יום חורפי אמיתי עם גשמים לפרקים בצפון, במרכז ובצפון הנגב. גשמים מקומיים צפויים גשם בערבה ובים המלח. מלבד גשם, צפויה ירידה ניכרת בטמפרטורות, זאת לצד ברקים ורעמים. הטמפרטורות החזויות למחר, יום עם טמפרטורות נמוכות יותר מכפי שהתרגלנו עד כה: בקצרין ובחיפה – 16 מעלות בשעות הצהריים, בצפת 14, בטבריה 15, בנהריה 17, בטייבה, רחובות, בית שמש ותל אביב 19, באריאל ובירושלים 14, בים המלח 24, בבאר שבע 18, במצפה רמון 15 ובאילת יימדדו 25 מעלות בצהרי היום.