נאלצים לסגור את העסק בפעם השלישית: בזמן שמבצע החיסונים הגדול בישראל ממשיך וגבולות המדינה נסגרו לכניסת זרים, החלטות הממשלה לא פוסחות על בעלי העסקים ברחבי המדינה. על אף שהעצמאיים איבדו כבר מזמן את האופטימיות וחשים ששוב נותרו לבדם, הם עושים כל שביכולתם כדי למכור עוד מהסחורה עד לכניסה לסגר השלישי הערב (ראשון) בשעה 17:00.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בני, מנהל חנות של בגדי נשים בדרך יפו בתל אביב, סיפר ל-N12 על המועקה שמלווה אותו מאז ההכרזה על הסגר: "התחושות על הפנים, לא יודעים אם לחזור. אין למי למכור את בגדי החורף בסוף העונה. כל מה שתכננו לעונה - מת. כבר שלושה סגרים, איך אפשר להמשיך?". בני מאמין שגם לאחר שהסגר יסתיים בעלי העסקים לא יצליחו להחזיר את החובות: "אני שוקל לסגור, אין המשכיות ולא יודע מה לעשות. אין מאיפה להביא כסף. אין סיכוי שנצליח להתגבר על החורים בכיס, הכול אבוד".

בני, מנהל חנות בגדי נשים בדרך יפו, שייאלץ לסגור אותה בסגר
בני, מנהל חנות בגדי נשים בדרך יפו, שייאלץ לסגור אותה בסגר

בני ממש לא לבד. עודד בבאי, בעל חנות אחרת בדרך יפו, פעיל בתנועת "השולמנים", ויצרן אופנה זה 30 שנה, אמר כי "מה שהממשלה עושה זה פשע נגד כל העצמאיים. האופן שבו הם מקבלים החלטות הוא בושה וחרפה. אנחנו כבר 10 חודשים מתחת לאלונקה לבד". בבאי ביקש להעביר דרכנו מסר לנבחרי הציבור: "אפילו על שקל אחד לא ויתרתם מהמשכורת שלכם - מה הצעד הבא? לא מספיק שכל השיקולים שלכם הם בלוק, הבלוק הזה כבר 10 חודשים על הצוואר שלנו".

"אכלנו אותה בפעם השלישית, הבטן מתהפכת"

"האנשים פה רעבים ללחם", הוסיף בבאי. "לי אישית יש מלאי של חורף בשווי של למעלה מ-200 אלף שקל. יש מלאי עוד מהקיץ של סכום זהה. איך רוצים שנממן את זה? מהמיסים שלנו הם מקבלים משכורות מושחתות".

אילן שושן, הבעלים של חנות אופנת בגדי נשים, הצטרף לדברים הקשים: "אני מדוכא, לא יודע לאן נגיע עם כל המצב הזה", ציין. "מקווה מאוד שהממשלה תתחשב בנו כמו שצריך אם היא החליטה לעשות את העניין הזה. אם נצטרך, לפי דעתי, ילכו הרבה אנשים הביתה וגם אני".

גם הסוחרים בשוק הכרמל חולקים תחושות דומות. "אי אפשר להיערך לסגר, אנחנו עם סחורות מלאות. אכלנו אותה בפעם השלישית, ויותר מזה אין מה להגיד. מקווה שזה ייגמר ושזה הסגר האחרון", אמר ל-N12 לי סמואל, מוכר בשוק.

לי סמואל, מוכר בשוק הכרמל
לי סמואל, מוכר בשוק הכרמל

ינעל העולם בשוק הכרמל (צילום: N12)
"ינעל העולם" בשוק הכרמל בתל אביב | צילום: N12

"כולם רוצים לדעת אם אנחנו עדיין פעילים", הוסיף סמואל. "השוק יהיה סגור ככל הנראה הרמטית לגמרי, ללא משלוחים. יש אווירת לחץ כמו בכל סגר. הבטן קצת מתהפכת ויש הרגשה לא נעימה, נעבור גם את זה. אנחנו בעלי עסקים שמנסים לשרוד את התקופה הקשה".

אחד הסמלים של שוק הכרמל, עבד שקרא, שידוע בכינוי "ינעל העולם", סיכם עם תחושה של חשש כבד וחוסר אונים שהוא חולק עם רבים מחבריו: "עוד פעם מכניסים אותנו לסגר. מחר אני אעבוד בפנים - לא יודע איזה החלטות יש להם. למה שלא יבואו לבקר פעם אחת בשוק כדי לראות איך מתנהל המסחר? למה רק הסופרים ואנחנו לא? הלוואי שזה יהיה הסגר האחרון".