באשקלון חוששים מהסלמה בדרום: ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם, התרעם על הדיווח לפיו הממשלה לא תדון היום (ראשון) בתכנית הסיוע לאשקלון – כפי שהתחייבה כבר לפני שבועיים. בעירייה חוששים כי המשך הגבלות הקורונה בצירוף של הסלמה בדרום יוביל להידרדרות קשה במצב הכלכלי והנפשי של תושבי העיר.  

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי מידע שהגיע לידי N12, אישור תכנית הסיוע שנתקע ככל הנראה במשרד המשפטים. התכנית עצמה גובשה וסוכמה על ידי משרד ראש הממשלה, כאשר במשרד הביטחון היו אחראים על ניסוח חוות דעת ביטחונית ומקצועית מצה"ל. עם זאת, רגע לפני אישור התכנית, במשרד המשפטים טענו שחוות הדעת לא מספיקה. גורמי מקצוע במשרד טוענים כי יש צורך בחוות דעת נוספת, שקובעת שאשקלון חריגה יותר מערים שסמוכות לה במרחק דומה מעזה כמו נתיבות, אופקים ועוד – זאת מחשש שיגישו בקשה לסיוע גם כן.

ביתו של משה אגדי (צילום: י.ג, חדשות)
פגיעה ישירה של רקטה בבית באשקלון, ארכיון | צילום: י.ג, חדשות

כאמור, בצה"ל חיברו מסמך מיוחד על פי בקשת הממשלה שתוכנו אסור בפרסום, המצביע על העיר אשקלון כמטרה בעדיפות גבוהה עבור חמאס כבר בסבב ההסלמה הבא. במסמך שהועבר למשרדי הממשלה ישנם נתונים על היקף הירי הרקטי לעיר, וכן אזהרה כי אם לא יבוצע שינוי משמעותי בהקדם - אשקלון תספוג מכה קשה כבר בסבב הבא.

בעיריית אשקלון מוסרים כי בעיר קיימים מתקנים אסטרטגיים רבים וכן שכונות ישנות, הסובלות ממחסור משמעותי בחדרי מיגון. לאור זאת, תכנית הסיוע שגובשה כוללת בין השאר הקמת תשתיות, סיוע בחינוך ועידוד קבלנים לבצע חידוש עירוני בשכונות נחשבות – מה שיאפשר לבנות חדרי מיגון חדשים לתושבים. רוב משרדי הממשלה לקחו חלק ואישרו להעניק מתקציביהם היישר לתכנית הסיוע.

יירוט כיפת ברזל מעל אשקלון (צילום: רויטרס)
יירוט רקטות בשמי אשקלון, ארכיון | צילום: רויטרס

עם זאת, כאמור, אמש (שבת) נודע לראש העיר אשקלון, תומר גלאם, כי ככל הנראה ההצעה לא תובא לאישור הממשלה היום: "במידה והצעת המחליטים לעיר אשקלון לא תובא מחר לדיון בישיבת הממשלה, זו תהיה יריקה נוספת בפרצופם של תושבי אשקלון. שבענו מהבטחות ללא כיסוי, אנחנו רוצים את מה שמגיע לנו בזכות. בזכות למעלה מעשור של ירי רקטי בלתי פוסק לעבר העיר, מאות פצועים, חמישה הרוגים ואלפי נפגעי חרדה. בזכות עמידה איתנה וגיבוי מלא של תושבי אשקלון לממשלה ולכוחות הביטחון".

עוד הוסיף גלאם: ״אני מקווה מאוד שמקבלי ההחלטות יתפכחו במהרה וכן יעבירו מחר את ההצעה לסיוע לעיר אשקלון, המהווה שלב נוסף בדרך למטרת העל - הטבות מס לתושבי אשקלון והגדרת העיר כאזור עדיפות לאומית א׳. נמשיך להיאבק עד שנשיג את המטרה הזאת״.

תומר גלאם- ראש עיריית אשקלון (צילום: החדשות12)
תומר גלאם, ראש עיריית אשקלון | צילום: החדשות12

על רקע אכזבתו של גלאם, שר החינוך יואב גלנט צייץ אמש בחשבון הטוויטר שלו וטען שעל שהממשלה לטפל בנושא בהקדם האפשרי. "בשבועות האחרונים פעלתי יחד עם ראש הממשלה, עם ראש העיר אשקלון ועם שרים נוספים כדי לקדם הצעה לסיוע משמעותי לעיר אשקלון לאור מצבה הביטחוני המיוחד כעיר מרכזית הנמצאת תחת מתקפות טרור. חייבים להסיר את המכשולים האחרונים ולאשר את ההחלטה בישיבת הממשלה מחר".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "ההצעה הועברה למשרד המשפטים רק לקראת סוף השבוע, וגם זאת תוך שנמסר כי מדובר בטיוטה לא סופית שטרם הושלמה העבודה המקצועית בעניינה. ההצעה תיבחן כמקובל, ואנו פועלים לסייע בקידומה"