גל של מחאות: כ-15 אלף איש הפגינו אמש (שבת) באזור כיכר פריז וברחוב בלפור בירושלים, במחאה נגד הממשלה ונגד העומד בראשה - בנימין נתניהו. בעשרות גשרים ברחבי הארץ חברי תנועת "הדגלים השחורים" מחו בקריאה לנתניהו להתפטר, בזמן שהמפגינים בירושלים הניפו שלטים עליהם נכתב: "אנחנו לא חייזרים", "חלליות רודפות אחריך" ו-"נתניהו משחית, מסית, שקרן". ברקע הדברים, בג"ץ הודיע שיש לאפשר את המשך קיום המחאות. סמוך לשעה 1:00 בלילה פוזרו כלל המפגינים על ידי המשטרה, לאחר אזהרות מרובות מצידם של השוטרים טרם לכן. לפי המשטרה, שלושה מפגינים נעצרו במהלך הפיזור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בתוך כך, נבדק חשד כי במסגרת הפגנה באילת, רכב חולף שעבר במקום ריסס חומר על מפגינים - ונמלט. רבים מהמפגינים מול מעון רה"מ בירושלים הגיעו לבושים כחייזרים עם שלטים עליהם כתוב בין השאר: "חלליות רודפות אחריך", "חייזר, עושה מילואים", "אנחנו לא חייזרים" ועוד. כל זאת בתגובה לדברי בנו של רה"מ, יאיר נתניהו כי המפגינים הם "חייזרים". מולם התייצבו גם מיעוט של מפגיני ימין שהניפו שלטים: "שמאלנים בוגדים", תומכי נתניהו תלו שלט נוסף על אחד הגגות ובו נכתב: "אנרכיה לא תהיה פה".  

ההפגנה בבלפור מול מעון ראש הממשלה
הערכה: בין 10 אלף ל-15 משתתפים בהפגנה
הפגנה, בלפור
ההפגנה בבלפור, הערב
הפגנה, בלפור
ההפגנה בבלפור, הערב

במהלך ההפגנה, המוחים הקרינו על אחד הבניינים בכיכר פריז כיתובים ובהם: "מהפכה", "זמנך נגמר", "בלפור בידיינו", "נמאסתם" ועוד. המוחים הניפו בובות בדמות ראש הממשלה נתניהו, חלקם התחפשו לחייזרים ואחרים הניפו שלטים עליהם כתוב: "מצור על בלפור".   

הפגנה, בלפור
ההפגנה בבלפור, הערב
ההפגנה בבלפור
ההפגנה בבלפור

אורן גרי, בן 26 מכרמיאל הגיע הערב להפגנה כשהוא לבוש כחייזר: "הגעתי לכאן כי המצב רע מאוד. הממשלה לא נותנת לנו מענה מספיק טוב למשבר הכלכלי. הפוליטיקאים עסוקים בעצמם במקום לדאוג לאזרחים והגיע הזמן שהם יתחילו לדאוג לנו. יאיר נתניהו אמר השבוע שהמפגינים הם חייזרים אז אני מאמץ את הכינוי: אני אהיה חייזר אם זה מה שיגרום להם להקשיב לנו. משפחת נתניהו מודעים לזה שאנחנו נמצאים ובמקום לטפל בבעיות - ראש הממשלה ובנו צוחקים עלינו".

הפגנה, בלפור
ההפגנה בבלפור, הערב
הפגנה, בלפור
ההפגנה בבלפור, הערב

במקביל, הפגינו מאות בני אדם בשורת גשרים ברחבי הארץ. בדרך השלום בתל אביב עשרות קראו: "ביבי הביתה". יו"ר מפלגת מרצ שיתף בחשבון הטוויטר שלו תמונה מאחד הגשרים בקריות עם שלט שעליו כתוב: "נכשלת, תתפטר - התעוררנו". יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון קראה לעלות לבלפור. 

"זהו השבוע השביעי ברציפות שאזרחיות ואזרחים מצטרפים לקריאה לנתניהו לארוז את חפציו ולהתפטר אחרי הכשלון המוחלט שלו בטיפול במשבר הבריאותי", כתבו הדגלים השחורים. "זוהי שעת חירום עבור מדינת ישראל, האזרחים והאזרחיות שיצאו היום קובעים שזמנו של נתניהו תם. אין סיבה ללכת לבחירות, שנבחרי הציבור יתכנסו וישביעו ממשלה שתהיה עסוקה בפתרון המשבר ולא בהיחלצות מכתבי אישום".

הפגנה, בלפור
ההפגנה בבלפור, הערב

בין המפגינות בגשרים, מנחת הטלוויזיה רבקה מיכאלי שאמרה: "נתפסתי כאן על הגשר עם דגל שחור. אנחנו אסירי ציון - במקום אחד שיישב בבית סוהר - אנחנו יושבים במקומו".   

גם מול ביתו הפרטי של ראש הממשלה נתניהו בקיסריה התקיימו אמש הפגנות שארגנה התנועה לאיכות השלטון. על פי התנועה, במחאה השתתפו אלפי מפגינים - אך המשטרה מעריכה כי מדובר במאות בלבד. המפגינים הניפו שלטים שעליהם: "השחיתות הורגת", "מושחתים נמאסתם" ו"וישראל מתעוררת".

יו"ר התנועה, עו"ד ד"ר אליעד שרגא אמר: "הגענו לפה המונים, בזעם שאפילו רה"מ לא יכול להתעלם ממנו. לציבור נמאס. נמאס שמרמים אותו, שמזניחים אותו, שמתעלמים ממנו. הרוב הדומם סוף סוף יוצא לרחובות בקריאה שלא נשמעה כמותה הרבה זמן ומתוך כאב אמיתי. זה הזמן שלנו! השינוי קרוב!". 

הפגנה בצומת מקסים בחיפה (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
הפגנה בצומת מקסים בחיפה | צילום: מחאת הדגלים השחורים

אמש בשעות הערב, הודיעה המשטרה על הערכותה למחאות בבירה. "כוחות המשטרה פרוסים באזור כיכר פריז על מנת לאפשר את חופש המחאה לכולם ולשמור על בטחון הציבור", נמסר מדוברות המשטרה. עוד הוסיפו במשטרה כי יחסמו לתנועה את הרחובות: בן מימון/עזה עד כיכר פריז, צומת כיכר פריז, קרן היסוד, קינג ג'ורג' ורחוב אגרון.

המשטרה הדגישה כי "היא פועלת לאפשר קיומן של מחאות לכלל המפגינים, אך יחד עם זאת לא תאפשר כל הפרה של הסדר הציבורי, ותפעל בנחישות נגד כל ניסיון להפר את הסדר הציבורי או לפגוע בקיומן התקין". 

הפגנה, בלפור
ההפגנה בבלפור, הערב
הפגנה, בלפור
ההפגנה בבלפור, הערב

"המדינה קורסת"

בתוך כך, התארגנה יוזמה ברשת תחת תיוג של "איחוד המחאות", במסגרתה קראו לאזרחים לצאת למרפסות כדי למחות על המצב. במודעה נכתב: "יוצאים אל המרפסת - המדינה קורסת! יוצאים למרפסות ברחבי הארץ ומדליקים פנסים, מתחברים למחאה הכלכלית בבלפור וברחבי ישראל".  

מוקדם יותר אמש, שיתף בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו פוסט התומך בטענה כי ההפגנות מול מעון רה"מ ממומנות. "אין ספק, זו מחאה ספונטנית של העם, וממש ממש לא במימון טייקונים", נכתב בציניות בפוסט - בטענה שישנם גורמים העומדים מאחורי פרסום שלט בדיזינגוף סנטר הקורא לעלות לבלפור.   

שלשום התקיימה הפגנה של עשרות ישראלים בבוסטון. המחאה נערכה על גשר אוניברסיטת בוסטון, והשתתפו בה כ-60 ישראלים, זאת כתמיכה במחאה בארץ ונגד ראש הממשלה נתניהו. בתוך כך, לקראת ההפגנה בבלפור הגישה תנועת "קריים מיניסטר" תלונה נגד רוצחו של אמיל גרינצוויג, יונה אברושמי בטענה שהסית לרצח, במהלך הריאיון ליגאל מוסקו ב"אולפן שישי".