"קבלת הפנים" לתושבים שבאו לטבול בנחל האסי - צמיגים מנוקבים: כמה תושבים הגיעו הבוקר (ראשון) לכניסה לקיבוץ ניר דוד כדי לטבול בנחל האסי אחרי שחלקו נפתח לציבור הרחב בשבוע שעבר. אלא שלטענתם, אלמונים ניקבו את צמיגי הרכבים שלהם שחנו מחוץ לקיבוץ, כאות מחאה להגעתם למקום. בקיבוץ תקפו את התיעוד ומסרו כי מדובר בהוצאת דיבה ללא הוכחה. 

הקרב על האסי: "פה זה לא הסחנה" 

מהמשטרה נמסר כי האירוע התרחש בשטח חקלאי מרוחק מהבתים באזור ניר דוד. שתי מכוניות נפגעו - כל אחת בגלגל אחד. בתיעוד שצילמו בעלי הרכבים נראים הגלגלים ועליהם חתך דומה, שבוצע באמצעות סכין באופן יזום ומכוון. חוקרי המשטרה הגיעו למקום, גבו עדויות ובוחנים את האפשרויות. 

נחל האסי (צילום: מנחם לדרמן, פלאש/90 )
נחל האסי | צילום: מנחם לדרמן, פלאש/90

מהקיבוץ נמסר בתגובה: "מצלמי הסרטון הוציאו את דיבתה של קהילה שלמה לרעה ללא שום הוכחה. אנו רואים בכך את המשך ההסתה וההכפשה ובכוונתנו להגיש נגדם תביעה לשון הרע". 

מלחמה, על, אסי, קיבוץ, ניר, דוד (צילום: החדשות12)
המלחמה על האסי | צילום: החדשות12

את המאבק על נחל האסי התחילו כמה בית-שאנים בודדים לפני כמעט עשור, והוא הלך והתעצם בחודשים האחרונים בעזרת תומכים חדשים מכל הארץ. הרוב מפגינים אהדה בפייסבוק, אבל הגרעין הקשה מתייצב בכל יום שישי בפתח הקיבוץ, ודורש: "פתחו את השער". 

המאבק על האסי מקושר על ידי גורמים כמו הקשת הדמוקרטית המזרחית, למושג צדק חלוקתי. איך יכול להיות שקיבוץ קטן זכה בכל השפע הזה, ולא בית שאן שבה פי מאה יותר תושבים? על פי חוק המים, מקורות המים שייכים לציבור. במענה לפנייה של חבר הכנסת משה ארבל מש"ס, קבע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורך דין ארז קמניץ, שקיים קושי משמעותי בהתנהלות קיבוץ ניר דוד בנחל, והתנהלות כזאת לא יכולה להימשך לאורך זמן.

אבל בשבוע שעבר הודיעו ראש עיריית בית שאן, ז'קי לוי, וראש מועצת עמק המעיינות, יורם קרין, על פתיחת קטע באורך 150 מטרים מהאסי שנמצא בשולי הקיבוץ.