במהלך יום כיפור המשטרה חילקה 3,922 דוחות וקנסות לאזרחים, מהם קרוב ל-2,800 איש שקיבלו דוח בעקבות כך שהתרחקו מביתם במרחק של יותר מקילומטר. החל מהיום (שלישי) המשטרה מתכוונת להדק את הסגר ולהחמיר באכיפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ברשתות החברתיות עלה תיעוד מצאת יום כיפור, בו נראים מספר רב של חסידי ויז'ניץ שממתינים לאוטובוסים שיחזירו אותם לביתם, כשהם לא עוטים מסכות, ללא שמירת מרחק ובניגוד לתקנות הקורונה. "התמונות האלה לא תמונות טובות", כך הגיב לדברים במהדורה המרכזית סנ"צ רועי ולדמן, ראש ענף החקירות במשטרה. "התפקיד שלנו זו אכיפה, אבל לבד לא נוכל לעשות את זה – זו אחריות משותפת".

עשרות צעירים בבני ברק נקנסו אמש לאחר ששהו במרחב הציבורי ללא מסכה וללא שמירת מרחק אחד מהשני. "בשעה זו בבני ברק, מבצעים שוטרים אכיפה נגד עשרות צעירים אשר נצפו במרחב הציבורי, כשהם אינם עוטים מסכות ואינם שומרים על מרחק של 2 מטרים אחד מרעהו, זאת בניגוד מוחלט להנחיות משרד הבריאות ותוך הפרת הסגר", נכתב בהודעת המשטרה. 

החל מהיום צפויה החמרה באכיפה בכל התחומים. ההחמרה תבוא לידי ביטוי בבדיקות קפדניות מאוד בעשרות המחסומים שיתפרסו בכבישים הבין-עירוניים, לצד מחסומים שהוקמו ויוקמו ביציאות והכניסות בערים ברחבי הארץ.

שוטר במחסום שהוצב באיילון בזמן הסגר (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

כמו כן, המשטרה תחל לבצע אכיפה מוגברת במרכזים המסחריים, אצל אותם בעלי עסקים שפותחים את החנויות ללא היתר. במקביל, גם באזורי בתי כנסת המשטרה מתכוונת להגביר מאוד את הפעילות שלה החל ממחר ולמשך השבועות הקרובים.

"החל מהשעות הקרובות מתחילים להיפרס מחסומים", ציין סנ"צ רועי ולדמן. "אנחנו אנושיים ואנחנו רגישים למצב. במידה ואנחנו נראה פקקים בדרך אנחנו נפיק לקחים, נלמד מטעויות, נהיה גמישים עם הציבור".

רכב פורץ את מחסום חשמונאים (צילום: דוברות המשטרה)
צילום: דוברות המשטרה


קורונה בישראל, שוק מחנה יהודה, ירושלים, סגר (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
קורונה בישראל, שוק מחנה יהודה, ירושלים, סגר | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

תקנות הקורונה הורו על סגירת כל המגזר הפרטי, למעט מקומות עבודה חיוניים. סנ"צ ולדמן ציין כי "עובד חיוני לא חייב להחזיק באישור - אבל אנחנו נבדוק את האנשים" לדבריו, "אם אנחנו רואים ריבוי אנשים ברכב אז נבדוק אותם, ואם אנחנו רואים אנשים שמתרצים לנו תירוצים אנחנו נאלץ לבדוק אותם קצת יותר לעומק".

"במקום שנראה הפרות, וראינו לא מעט הפרות במהלך השבוע החולף, אנחנו נחלק גם דוחות. אנחנו גם תפסנו לא מעט מבודדים וחולי קורונה שנסעו במחסומים האלה, כך שלמחסומים האלה יש אפקט והם משפיעים בטווח הארוך", הוסיף ולדמן.

עם צאת יום כיפור הודיע משרד הבריאות כי מספר החולים הקשים עלה ל-763 בני אדם, מהם 208 מונשמים. מספר המתים מקורונה בישראל עומד על 1,499 בני אדם.