האם משטרת ישראל בהוראתו של המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך גנזה תחקיר מבצעי שנעשה מייד אחרי התקרית באום אל חיראן שבה נורה תושב הכפר יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן? גורמים בכירים במשטרה בפועל ובדימוס אומרים כי אלשיך מינה אחרי התקרית צוות חקירה מיוחד ברשות ניצב כדי לבדוק את ההיבטים המבצעיים של האירוע. הממצאים הצביעו על ליקויים חמורים בהתנהלות הכוח במבצע, ולפי אותם גורמים – אלשיך החליט לגנוז את התחקיר. המפכ"ל לשעבר והמשטרה לא מכחישים ולא מאשרים שהתחקיר נגנז.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אותם גורמים סיפרו בימים האחרונים ל-N12 שהדמות שמינה אלשיך לבצע את התחקיר הוא ניצב אבשלום פלד (אבשי). הצוות הזה בדק את התנהלות שורה של בכירים במשטרה שהיו מעורבים באירוע: מפקד המחוז דאז דוד ביתן (היום מפקד משטרת ת"א), קצין אגף המבצעים של מחוז דרום דאז ניצב משנה חיים בובליל, מפקד המרחב ומפקד יחידת יואב, יחידה מיוחדת שהוקמה במיוחד לטפל באירועים חריגים במחוז הדרומי.

ע"פ ממצאי התחקיר היו קשים מאוד. בין היתר, הם הצביעו על היערכות לקויה בהיבט המודיעיני, בהיערכות של הפיקוד הבכיר של המחוז, ובנושא אישור המבצע הזה. כאמור, אותם גורמים הוסיפו שאחרי שניצב פלג הגיש את הממצאים, הורה המפכ"ל לגנוז אותם.

אום אל חיראן (צילום: תומר נייברג/פלאש 90)
הפגנה נגד התקרית באום אל חיראן לפני 3 שנים | צילום: תומר נייברג/פלאש 90

נדגיש שהניצב בדק את תפקודו המבצעי של הכוח המשימתי שהופקד באום אל חיראן. באותה העת במח"ש כבר פתחו בחקירה, ושם בדקו את ההיבטים המשפטיים, כלומר צוות החקירה לא חרג מסמכויותיו. הצוות בדק את העניין המבצעי בלבד, ולא הייתה לו השפעה כלשהי על חקירה שהתקיימה במקביל על ידי מח"ש.

אלשיך בחר שלא להגיב

במשך יומיים ניסינו לקבל שוב ושוב את תגובתו של המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך שבחר לא להגיב - הוא לא הכחיש ולא אישר את הטענות הקשות שעולות מהחומרים שהגיעו אלינו. מנגד במשטרת ישראל הגיבו, ומסרו לפני זמן קצר: "בניגוד מוחלט לנטען, לא מדובר בקצין בודק. המקרה תוחקר רק בהיבט של ההיערכות והפעילות שקדמה לתקרית, וזאת רק לאחר סיום החקירה וקבלת אישור לכך ממח"ש וללא קשר לחקירה שנוהלה על ידי הגורמים המוסמכים והגיעה לסיומה כאמור".

יצוין כי גם בתגובה של המשטרה לא מאשרים ולא מכחישים את הטענה ששמענו מגורמים בכירים במשטרה בדימוס ובפועל, על כך שהתחקיר נגנז. השבוע נחשף במהדורה המרכזית כי פרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן, מנע חקירה נגד מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך - מחשש שחקירה כזו תועיל למאבקו הציבורי של נתניהו. הרקע לאירוע היה התנהלות אלשיך סביב אירועי אום אל חיראן. בעקבות החשיפה קראו ברשימה המשותפת לחקור מחדש את האירוע.