הטיסה ההיסטורית לאבו דאבי נחתה היום (שני) באבו דאבי כשעל סיפונה המשלחת הישראלית והאמריקנית שתקדם את החתימה על הסכם השלום עם איחוד האמירויות. מטוס אל על מסוג בואינג 737 נחת לראשונה, באופן גלוי, בנמל התעופה הרשמי במדינה. הנתיב המתוכנן כלל גם הוא תקדים היסטורי: מטוס עם רישום ישראלי חלף לראשונה מעל שמי סעודיה ועיר בירתה ריאד. בתקשורת הערבית מסקרים את האירוע בשידור ישיר עם הכותרת: "מסר של שלום".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, אמר בטקס החגיגי עם הנחיתה באבו דאבי כי הוא מברך את המנהיגים, ביניהם מנהיג איחוד האמירויות מוחמד בן זיאד וראש ממשלת ישראל נתניהו. בנוסף, הודה קושנר למלך הסעודי שנתן אישור למטוס ישראלי לעבור מעל שטחה. "ביקשנו מהטייס לטוס מהר יותר, כי לעמים יש דחיפות להכיר זה את זה", אמר. "העמים רצו את זה. הרטוריקה של מתנגדי השלום כבר מעייפת. המזרח התיכון מלא באנשים מוכשרים והעתיד שייך להם".

אל על נוחתת באבו דאבי  (צילום: רויטרס)
אל על נחתה באבו דאבי | צילום: רויטרס

קושנר התייחס גם למתקפות מצד הפלסטינים: "המסר שלנו לפלסטינים הוא מסר של שלום. עבדנו הרבה כדי לסלול דרך לשיפור עתידם. הצענו את זה למנהיגיהם, שתהיה להם מדינה וכלכלה עצמית. ברגע שהם יהיו מוכנים כל האזור מוכן להמשיך איתם קדימה. אנחנו צריכים להביא לשולחן דברים שיועילו לכולם ויובילו את כולם קדימה, השלום מחכה להם ברגע שהם יהיו מוכנים לקבל את זה". על הצדדים הביטחוניים בהסכם ובתוכם העסקה האפשרית של מכירת מטוסי F-35 לאמירויות אמר: "ארה"ב יכולה לשמר את היתרון הצבאי של ישראל ועדיין לקדם יחסים מול איחוד האמירויות". 

אחריו נאם ראש המל"ל מאיר בן שבת, שפתח בנאום בערבית להפתעת רבים. "הגענו כדי להפוך חזון למציאות, אנחנו רוצים לשתף פעולה בשלל תחומים", אמר ובירך את הנהגת האמירויות על "צעדם האמיץ".

עם נחיתת המשלחת שוחח ראש הממשלה נתניהו עם קברניט הטיסה טל בקר, ואמר כי הוא צופה במתרחש בהתרגשות עצומה."אתם עומדים לפתוח עכשיו את הדלת לשלום מסוג אחר", אמר. "שלום עם השקעות, שלום עם תיירות. שלום עם הרבה מאוד פירות שלום שיחולקו כאן לשני העמים שלנו, וגם לכל עמי האזור"."זו ברכה ענקית והיסטורית", הוסיף נתניהו. "זהו יום היסטורי. אני עבדתי עליו הרבה מאוד שנים מתוך האמונה ששלום תמורת שלום יביא כאן תפנית גדולה מאוד, ושעמי ערב מסוגלים לקבל את מדינת ישראל כעובדה קיימת וכשותפה גדולה.אני מברך אתכם, ואני אומר לכל מי שעומד בצד השני של הדלת שעומדת להיפתח 'סלאם עליכום, אהלן וסהלן'".

היועץ האמריקני לביטחון לאומי האמריקני, רוברט אובריאן, אמר: "אנו מצפים שעוד מדינות יצטרפו למעגל השלום, נתניהו וטראמפ יזכרו בהיסטוריה כמנהיגים עושי שלום". ראש המשלחת הישראלית, היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, נשא דברים גם הוא ואף פתח את דבריו בשפה הערבית.

אל על נוחתת באבו דאבי  (צילום: רויטרס)
אל על נוחתת בדובאי | צילום: רויטרס

שליח N12 שהצטרף למשלחת לאבו דאבי, אוהד חמו, סיפר מתוך המטוס על מה שקורה על המסלול: "יש פה המולה גדולה והתרגשות של המארחים. זה פשוט מדהים לראות את השטיח האדום. חום כבד מאוד מחכה לנו בחוץ. אפשר לראות משהו כמו 30-40 מארחים שמכוונים אותנו. יש תחושה של התרגשות לראות את דגל ישראל מונף".

אל על נוחתת באבו דאבי  (צילום: רויטרס)
תיעוד מתוך המטוס הישראלי | צילום: רויטרס
מפגש ההיסטורי אבו דאבי
מתחם המפגש ההיסטורי באבו דאבי

ליאור חייט, דובר משרד החוץ שנמצא באבו דאבי עוד לפני הגעת המשלחת, מסר עם נחיתת מטוס אל-על: "הרגע הגיע וגם לאנשים מאוד ציניים כמונו הרגע הזה מרגש. קבלת הפנים מדהימה, גם מהדרגים הרשמיים וגם מאנשים שמתגוררים במדינה. מקווים שתהיה חתימה בקרוב בוושינגטון".

ראשי המשלחת מאיר בן שבת, רוברט אובריאן וג'ארד קושנר מסרו הצהרה לפני ההמראה. "זו טיסה היסטורית ומעמד היסטורי עבור המזרח התיכון", אמר קושנר לכתבים בנמל התעופה. "העתיד לא חייב להיות מושפע מהעבר - שלום הוא אפשרי". ראש המשלחת הישראלית ראש המל"ל מאיר בן שבת הוסיף: "אני נרגש וגאה - היעד שלנו הוא להשיג תוכנית עבודה משותפת לקידום היחסים במגוון רחב של תחומים: תיירות, תעופה, מדע, טכנולוגיה, בריאות וכלכלה. הבוקר הזה הברכה המסורתית 'צאתכם לשלום' מקבלת משמעות עבורנו".

טיסת אל על שמספרה LY971 המריאה בשעה 11:15 ונמשכה כשלוש שעות וחצי. אורכה היה 1,240 מייל (1995 ק"מ) והיא חלפה כחצי שעה מעל ירדן, שעה וחצי מעל סעודיה - ועוד שעה מעל מדינות המפרץ. הסעודים הבהירו כי האישור החריג שניתן לאל על לטוס מעל שטחם הוא "לבקשת משרד החוץ האמריקני", זאת משום שבטיסה ינכחו לצד המשלחת הישראלית גם היועצים הקרובים של נשיא ארה"ב וביניהם ג'ארד קושנר.

קושנר ומאיר בן שבת בנתב"ג (צילום: רויטרס)
אובריאן, קושנר ומאיר בן שבת | צילום: רויטרס
המשלחת לאבו דאבי (צילום: רויטרס)
היועץ לביטחון לאומי אובריאן וג'ארד קושנר | צילום: רויטרס
 
על המטוס, הקרוי על שמה של העיר הדרומית קריית גת, נכתבה המילה "שלום" בשלוש שפות - עברית, אנגלית וערבית. ההחלטה להשתמש בדגם המטוס הספציפי של אל על אינה מקרית: הטיסה תכלול מעבר בנתיב ייחודי בשמי סעודיה, ולכן הוחלט כי ה-בואינג 737-900, שהותקנה בו מערכת הגנה מפני טילי כתף מסוג "מגן רקיע", הוא המטוס בו נעשה שימוש לצורך הטיסה ההיסטורית.
 
מסלול הטיסה המעודכן לאבו דאבי
מסלול הטיסה לאבו דאבי
דלפק  הטיסה לאבו דאבי (צילום: רויטרס)
דלפקי הטיסה בשדה התעופה בן גוריון | צילום: רויטרס
טיסה מסחרית ישראלית לאיחוד האמירויות‎ (צילום: רויטרס)
הצוות במטוס אל על, לפני ההמראה | צילום: רויטרס
 
במהלך שני ימי הביקור יתקיימו פגישות של הצוותים המשותפים לקראת החתימה על הסכמים בתחומים האזרחיים והכלכליים. בראש המשלחת הישראלית יעמוד יו"ר המל"ל מאיר בן שבת, לצד המשלחת האמריקנית שתכלול את היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן ויועצו של טראמפ ג'ארד קושנר. "יש תחושה של חרדת קודש", אמר הבוקר ד"ר יוסף דרזנין מנכ"ל משרד לשיתוף פעולה אזורי.

מהחל"ת - לתא הטייס

בשיחה עם N12 סיפר אמש קברניט הטיסה ההיסטורית טל בקר על תחשותיו. "מזה 25 שנה אני באל על. הייתי ארבעה ומשהו חודשים בחל"ת מצטבר ומהיום להיום זה היה פתאום לחזור לכשירות".
 
טיסה מסחרית ישראלית לאיחוד האמירויות‎ (צילום: רויטרס)
ההכנות לטיסה, הבוקר | צילום: רויטרס
טיסה מסחרית ישראלית לאיחוד האמירויות‎ (צילום: רויטרס)
"עושים הסטוריה", מטוס אל על הבוקר | צילום: רויטרס
מטוס הבואינג 737 עם המילה שלום בשלוש שפות (צילום: אל על)
מטוס הבואינג שימריא לאמירויות | צילום: אל על
 
"ההתארגנות של אל על, חברה שנמצאת בקשיים, לטיסה הזו היא לא מובנת מאליה", אמר בקר. "אל על עוברת תקופה לא פשוטה, רוב האנשים נמצאים בחל"ת. אני מקווה שסוף סוף תהיה אפשרות שיחזרו קצת המכונאים והמפעילים השונים שמפעילים את המטוסים, שעובדים יומם ולילה כל השנה להוציא טיסות. אולי סוף סוף תהיה פריצת דרך שנוכל לעלות חזרה לפסים".
 
טיסה מסחרית ישראלית לאיחוד האמירויות‎ (צילום: רויטרס)
תא הטייס במטוס אל על, הבוקר | צילום: רויטרס