מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שוחח הערב עם דני קושמרו ב"אולפן שישי" והגיב על ההקלות שניתנו לציבור, המועד לפתיחת בתי הספר, הבלבול אצל חלק מהציבור – וגם הסיכוי להתפרצות מחודשת של נגיף הקורונה בישראל. "אם היינו ממשיכים במגמה שראינו בתחילת ההתפשטות בארץ - היינו מגיעים לחצי מיליון חולים ואלפי מתים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"קיים סיכון וסיכוי להתפרצות מחודשת של הנגיף בישראל", טען בר סימן טוב בשיחה עם דני קושמרו. "זה תלוי בהתנהגות שלנו. במקביל להקלות, נקבעה היום חובה ללכת עם מסכות גם במרחב הציבורי – זה האמצעי החשוב ביותר - אם נקפיד על כך נוכל לאפשר יותר פעילות כלכלית וחופש מוגבר".

קורונה בישראל, מסכות
ממוצ"ש: 200 ש"ח קנס למי שלא יחבוש מסכה בציבור | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

למרות שורת ההקלות שייכנסו לתוקפן החל ממוצ"ש, מערכת החינוך עדיין תישאר מושבתת. לדבריו של בר סימן טוב, הדיונים בנושא עדיין נמשכים: "נתניהו שוחח הבוקר עם מנהיגים מהעולם, אנחנו מנסים ללמוד מהם מה הדרך הטובה ביותר להחזיר את בתי הספר". בר סימן טוב העריך: "נצליח למצוא את הדרך לאזן. אני לא יכול להתחייב על לוח זמנים - זה דיון שנקבע לשבוע הבא".

קורונה, בית ספר, נתניה
"נמצא דרך להחזיר את מערכת החינוך" | צילום: JACK GUEZ, AFP

בתחילת השבוע פרסמה דנה ויס במהדורה המרכזית כי שרים בממשלה אינם מרוצים מהתנהלותו של מנכ"ל משרד הבריאות - ומגדירים אותו כאדם קיצוני אשר "חונק את המשק". בתגובה אמר בר סימן טוב כי הוא "מבין את הביקורת אבל בסוף צריך לדאוג לבריאות הציבור - זה ערך מוביל".

בר סימן טוב הוסיף והתייחס לתחזיות הקודרות שהוצגו בתחילת ההתפשטות בישראל, לפיהן מניין ההורגים היה גבוה בהרבה מהמספר הנוכחי. "זאת לא הייתה הערכה מוגזמת", הבהיר. "אם היינו במגמה שראינו בתחילת ההתפשטות היינו היום עם למעלה מ-600 אלף חולים ואלפי הרוגים - תראו מה קורה בבלגיה למשל".

בר סימן טוב הדף את הדיווח לפיו רשת "איקאה" נפתחה הודות לקירבה בין בעליה לשר הבריאות ליצמן: "זה קשקוש מוחלט. ליצמן לא היה מעורב בהחלטה - באותה תקופה הוא עוד היה חולה".

שר הבריאות יעקב ליצמן חולה בקורונה
איקאה נפתחה בגלל קרבת השר לבעלים? "קשקוש" | עיבוד: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

שעות לאחר התיעוד שהגיע מחופי תל אביב שם עצרה המשטרה גולש שהפר את ההנחיות, בר סימן טוב טען כי "צריך להתיר יותר את הפעילות האישית". לדבריו, "אחרי יום העצמאות הממשלה תקבל החלטה על עוד הקלות במרחב האישי".

כמו רבים מאזרחי ישראל, גם מנכ"ל משרד הבריאות ממתין לפתיחת פתיחת חנויות הרחוב החל ממוצאי השבת. "אני צריך להסתפר, מקווה שאעשה את זה כבר ביום ראשון בבוקר", אמר לדני קושמרו.