מספרות, מכוני יופי וקוסמטיקה וחנויות רחוב ייפתחו מהשבוע הבא, הקנס על אי-חבישת מסכה הוחמר: בישיבת הממשלה המקוונת שנערכה היום (שישי), אישרו שרי הממשלה את פתיחת חנויות הרחוב - בהן גם מרכזי הקניות הפתוחים כמו "ביג", מכוני הקוסמטיקה והמספרות - כולם תחת מגבלות שנועדו לשמור על בריאות הלקוחות ובעלי העסקים. עוד אושר איסוף עצמי של מנות ממסעדות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ספר עם מסכה
ספר עם מסכה | עיבוד: מקסים דינשטיין, פלאש 90

מספרות ייפתחו בכפוף לדרישות מיגון מחמירות (כפי שפורסם ב-N12 - מסכות, כפפות ומיגון לעיניים לספרים).  איסוף עצמי ממסעדות, שהמשמעות שלו תהיה פתיחה של עסקי מזון ברחוב, יהיה תחת הגבלות מיגון והיגיינה. העסקים שלא צפויים להיפתח בשלב זה: שווקים וקניונים.

לקראת פתיחת המשק
אנשים עומדים בתור מחוץ לחנות | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

התקנות מתירות מכירת מזון במסעדות ללא ישיבה (״טייק אווי״), פתיחת מספרות ומכוני יופי, קוסמטיקה לרבות הסרת שיער בלייזר ופתיחה של חנויות במרחב הציבורי למעט בקניונים סגורים. עוד סוכם על עבודת מטפלים אשר יעבדו באופן יחידני או עם אנשים הגרים באותו משק הבית, ללא מגע, תוך שמירה על מרחק 2 מטרים, עטיית מסיכות וחיטוי בין מטופל למטופל. 

 למפקחים ברשויות המקומיות יוקנו סמכויות לאכוף את הכללים הקבועים בתקנות לרבות אכיפה בחנויות על בעל חנות שלא להכניס אדם שאינו חובש מסיכה. עסק שיפר את הכללים חשוף לקנס של 2,000 שקלים. 

מגבלת התנועה נותרה, קנס למי שלא יחבוש מסכה - ללא אזהרה 

עם זאת, מגבלת התנועה עד 500 מטרים טרם הוסרה - זאת עקב החשש שתהיה התרופפות משמעותית של ההנחיות ביום העצמאות שיחול בשבוע הבא. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרים נוספים דרשו להסיר את ההגבלה כבר כעת, אך סורבו. היא תוסר ככל הנראה בשבוע שלאחר החג - אז צפויות הקלות נוספות למשק. 

חנות סגורה בזמן הקורונה בתל אביב
חנות סגורה בזמן הקורונה בתל אביב | צילום: S. Edelweiss, shutterstock

האזהרה על אי-חבישת מסכה במרחב הציבורי בוטלה – ובמקום הוחלט על מתן קנס של 200 שקלים למי שלא יעטה מסכה כבר מהפעם הראשונה. חבישת המסכות - החל מגיל 7, למעט מי שעוסק בספורט או מי שיש לו סיבה רפואית ואישור על כך.

על ההחמרה בנושא המסכות הוחלט לאחר שיחתו של ראש הממשלה עם נתניהו עם ראש ממשלת אוסטרליה, שסיפר לו ששם יש חובת חבישת מסכות במרחב הציבורי ושזה "עובד טוב".  

החזרת עסקים לשגרת קורונה‎
השווקים צפויים להישאר סגורים | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

התקנות החדשות ייכנסו לתוקף החל ממוצאי שבת בחצות ויהיו בתוקף עד 3 במאי. לאחר מועד זה ייבחנו הקלות נוספות בהתאם להמשך הירידה בהיקפי התחלואה.