קורבן חמישי מנגיף הקורונה בבית אבות אחד: דיירת המחלקה הסיעודית בבית הדיור המוגן "משען" בבאר שבע שנפטרה היום (שבת) היא נליה קרבץ בת ה-88, שהועברה לבית החולים איכילוב בתל אביב. בנה של קרבץ, הדיירת החמישית מבית האבות שנפטרה מהנגיף, תקף את הנהלת "משען" ואת משרד הבריאות: "הם לא היו מוכנים לזה, אני רואה את זה כמחדל. צריך לתקן את זה, צריך לשנות את ההתנהלות". דיירת ב"משען" באר שבע התייחסה למקרי ההידבקות בבית האבות: "לא יודעים מתי זה ייגמר, מתי נצא לחופש ואם נצא". בתוך כך, התברר כי מנכ"ל הדיור המוגן "משען" פנה לשר ליצמן וביקש לעשות בדיקה לכל בתי הדיור המוגן ברשת משען.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

קרבץ, אם לשניים וסבתא לארבעה נכדים, הייתה ניצולת שואה שעבדה כרופאה מרדימה בסורוקה לפני שיצאה לפנסיה. בעלה היה רופא משפחה ונפטר ב-2009. בשבוע שעבר היא אובחנה כחולה בנגיף והועברה מבית האבות שבבאר שבע לבית דיור מוגן ביפו בהוראת משרד הבריאות. בהמשך היא פונתה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים איכילוב.

בית אבות קורונה
ארכיון | צילום: אנה קפלן, פלאש 90

"בשנים האחרונות היא הייתה במחלקה הסיעודית במשען", סיפר בנה של קרבץ. "בשבוע שעבר העבירו אותה לדיור מוגן ביפו, היא הייתה שם יום אחד ומצבה הידרדר. היא פונתה לאיכילוב והיום הודיעו לנו שהיא נפטרה. לא שאלו אותנו לגבי ההעברה, היא נדבקה ב'משען'.  לא ניתן היה ליצור קשר עם 'משען' ורק בהמשך הודיעו לנו שמעבירים אותה לדיור המוגן ביפן. אמרו לנו שאין אופציה אחרת, נפרדנו ממנה בטלפון, השמענו לה את הנכדים ואמרנו לה שאנחנו אוהבים אותה".

חולה קורונה בבית החולים
צילום: יוסי זמיר, N12

"במשך כל התקופה הזאת היינו באפלה", שיתף הבן. "אף אחד לא דיבר איתנו ואמא לא ידעה דבר. אף אחד לא הודיע לנו, זה היה טירוף. בשלב מסוים העבירו אותה לדיור המוגן אבל גם שם לא היה עם מי לדבר. אף אחד לא עדכן אותנו, אפילו לא הודיעו לנו שהיא פונתה לאיכילוב".

דיירת ב"משען" ב"ש: "לא רואים לזה סוף"

אסתר חלילי מדיור המוגן משען בבאר שבע הגיבה למקרי ההידבקות בבית האבות שהיא גרה בו. "ברגע שזה נודע היה צריך לעשות (בדיקות) אבל לא באו, לא התייחסו אלינו", אמרה. "אני מסוגרת בחדר אין יוצא ואין בא. לא קל. אנחנו לא יודעים שום דבר, אין לנו קשר, אנחנו מסוגרים בחדרים אסור לנו לצאת צעד אחד מעבר לדלת".

"רק שמועות עוברות אבל לא מיידעים אותנו כלום", המשיכה. "הצוות שלנו נהדר, הם מקדישים את כל הכוחות בשבילנו ולצערנו הם ממשיכים את העבודה מהבידוד, יש קשר איתם של הילדים, אנחנו לא יודעים הרבה. אני הצעתי שיישלחו לנו כל יום מה קורה, גם אנחנו בבידוד. אנחנו לא רואים לזה סוף, לא יודעים מתי זה ייגמר, מתי נצא לחופש ואם נצא".

מוקדם יותר היום נודע כי קרובי המשפחות של הנפטרים בבית האבות "משען" בבאר שבע מתכוונים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד הנהלת החברה ונגד משרד הבריאות. התביעה, שמובילים עורכי הדין חיה ודוד מנע, כוללת קרובי משפחה של אחד הנפטרים וקרובים של נפטרים נוספים צפויות להצטרף.

לטענת בני המשפחות, התביעה תוגש בגין הזנחת הדיירים בבית האבות - מה שלטענתם הוביל לכך שנדבקו בנגיף הקורונה. הם טוענים שהצוות הרפואי ואנשי משרד הבריאות לא בדקו, לא בודדו, לא הפרידו ולא איבחנו את החולים הראשונים שהתלוננו על כאבים וחום, זאת תוך זלזול בטענות הקשישים ובני משפחותיהם - ובניגוד להנחיות.

תגובת רשת "משען": "הצוות הרפואי של משען מבצע במדויק את הנחיות משרד הבריאות. אנשי המשרד הם שמחליטים מתי ואילו בדיקות לבצע, את מי לבודד, ואת מי להעביר למוסד אחר ואת מי לאשפז. מראשית המשבר קרא מנכ"ל משען להרחיב את הבדיקות לכלל הדיירים אולם משרד הבריאות, לצערנו, השתהה בקבלת ההחלטה וביישומה".

"אנו חווים כעת את התוצאות של העניין. בנוסף קראנו למשרד הביטחון לסייע בטיפול בדיירים מאחר וחלק ארי של הצוות במקום נידבק ובודד. אנו מקווים שצה"ל יתגבר את הצוות הסיעודי בשבוע הבא. אנו דורשים ממשרד הבריאות ומשרד הביטחון לקחת אחריות על גורלם של האוכלוסייה המבוגרת הנמצאת בבתי הדיור המוגן".