שליחת חב"ד בקטמנדו, חני ליפשיץ, הודיעה היום (חמישי) לשרת התרבות מירי רגב כי היא לא תדליק משואה בטקס יום העצמאות הקרוב. הביטול המפתיע מגיע כתוצאה מהוראה של בית דין רבני חב"ד לליפשיץ לבטל את השתתפותה בטקס. "הננו בזאת להודיעך כי עלייך לבטל את השתתפותך בטקס", כתבו הרבנים. במקומה של ליפשיץ, הפתרון המסתמן כרגע הוא פיצול המשואה שאמורות להשיא יחד המתנדבות דיינה אביטבול ויסמין מזאוי, לשתי משואות נפרדות. אחיה תקף את הרבנים שהוציאו את ההוראה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפוסט שפרסמה ליפשיץ בפייסבוק, כתבה: "חברים יקרים ואהובים, אני כותבת לכם את השורות הבאות מתוך הלב שלי. אין הדבר תלוי בי! נדרשתי לבטל את השתתפותי בטקס יום העצמאות. הודעתי על כך בצער לשרה מירי רגב היקרה ולצוות המקסים של מרכז ההסברה. הודיתי להם על שראו בבית חב"ד קטמנדו חלק מאותם אלה האחראים על החיבורים בחברה הישראלית". בהמשך הוסיפה: "אולי לא עלה בידי להשיא משואה, אבל את הכבוד הגדול ביותר שיש בעולם הזה קיבלתי - חיים של שליחות וערבות הדדית. אין מתנה גדולה מזו!"

במכתב שיצא מטעם בית דין רבני חב"ד בארץ הקודש, עליו חתומים בין השאר הרב הראשי של העיר חולון יוחנן גוראריה, הרב הראשי של העיר אילת יוסף הכט והרב הראשי של קרית גת משה הבלין, ציינו הרבנים כי ההחלטה נובעת משיקולים מערכתיים: "הסמכות לאישור ההשתפות בטקסים מעין אלו מטעם חב"ד בארץ הקודש היא בידי אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש, ובראשם בית דין רבני חב"ד".

אולם, עמדתה המסויגת של חב"ד נגד השתתפות בטקסים רשמיים מסוג זה היא דבר ידוע. לטקס יום העצמאות ב-2011 נבחר להשיא משואה שמעון רוזנברג, סבו של מוישי הולצברג שניצל ממתקפת הטרור במומבאי בו נרצחו הוריו, גבריאל ורבקה הולצברג ז"ל, שניהלו את בית חב"ד בעיר. בעקבות ביקורת פנימית בתוך חסידות חב"ד, שינה הולצברג את הניסוח המקובל בטקס הדלקת המשואות והכריז: "לתפארת מדינת ארץ ישראל", ובכך עמעם את הביקורת נגדו.‎

אחיה, יחיאל ליפשיץ', נקט בלשון הרבה יותר חריפה והתבטא באופן חסר תקדים נגד הרבנים. "טוב שכולם ידעו את פרצופם האמיתי של אנשי הצביעות והשקר", כתב. "רבנים רודפי כבוד שמסתובבים במסדרונות הכנסת הציונית בכדי שימחאו להם כפיים ויחלקו תקציבי מדינה להם ולמקורביהם".

אחיה של ליפשיץ' המשיך ותקף: "כל עיסוקם בשבועיים האחרונים היה התעללות חסרת רחמים, לחצים ואיומים לפיטוריה בגסות רוח ממפעל חייה של אחותי היקרה שמוסרת את נפשה ואת נפש משפחתה בשליחות לא פשוטה בנפאל. במה היא חטאה? בכך שהעזה להסכים לבדה להדליק משואה בלי לבקש רשות מרבני חב"ד, ששיתפה פעולה עם טקס ציוני שאינו לרוח התנועה?!"

לבסוף כתב: "זו התנהלות גנגסטרית של איומים וגסות רוח שאין עליה מחילה".

מאגודת חסידי חב"ד נמסר: "הסמכות לאישור ההשתתפות באירועים ציבוריים מטעם חב"ד היא בידי אגודת חסידי חב"ד, ובראשם בית דין רבני חב"ד, כפי הוראת כ"ק אדמו"ר נשיא דורנו. תנועת חב"ד, שמפעילה אלפי מוסדות ובתי חב"ד של שליחים מסורים, חייבת לפעול אך ורק על פי הפרוטוקול והסדר שהטמיע בה הרבי בעצמו, וכל עקיפה של הסדר הנ"ל, עלולה לפגוע בעבודה הנפלאה והחשובה שנציגי חב"ד ברחבי העולם עושים מידי יום ביומו. אנו מודים לצוות בראשותה של השרה מירי רגב על הרצון להעריך את העבודה המרשימה שנעשית בכל העולם כדי לחבר את כל גווני עם ישראל, ונמשיך לעשות ככל יכולתנו כפי שציווה עלינו הרבי לאורך כל השנים".

בעקבות הגבלות הקורונה, טקס הדלקת המשואות השנה יצולם מראש וייערך ללא קהל. ההודעה המפתיעה של ליפשיץ מחייבת את משרד התרבות למצוא במהירות מחליף לצילומים של הטקס שייערכו היום בהר הרצל. הפתרון המסתמן כרגע הוא פיצול המשואה שאמורות להשיא יחד המתנדבות דיינה אביטבול ויסמין מזאוי, לשתי משואות נפרדות.