"השוטרים צריכים להינמק בכלא": נמשך הזעם על מותו בשוגג של איאד אל חאלק בידי לוחמי מג"ב. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה כינה היום (שבת) את מותו "רצח" ואמר כי יש לשלוח את השוטרים שביצעו זאת למאסר. בסרטון שהעלה לרשתות אמר עודה: "אי אפשר לנתק את הרצח של איאד מהשגרה של מיליוני פלסטינים. השוטרים צריכים להינמק בכלא אבל הצדק האמיתי ייעשה רק עם סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל". 

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי הגרסה שסיפר מפקד הכוח בחקירה, שהיה באחת המשמרות האחרונות שלו לקראת השחרור, הוא הורה להפסיק את הירי אבל הלוחם השני המשיך לירות בכל זאת. המשטרה צפויה לתגבר כוחות בהר הבית בשל החשש מאלימות. כבר בשעות הצהריים קראו מפגינים להגיע ב-20 וחצי הערב להפגנה בירושלים.

שעות ארוכות לאחר האירוע פרסם השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הודעה על המקרה: "אני משתתף בכאבה של משפחת אל חלאק ומביע צער על מותו של איאד, צעיר בעל צרכים מיוחדים. האירוע נבדק כמתחייב בחוק ונפעל בהתאם לממצאים כדי למנוע מקרים דומים. עד לסיום הבדיקה לא נחרוץ את דינם של השוטרים - הם נדרשים לקבל החלטות גורליות בשניות, בשטח רווי פיגועים תוך סכנה תדירה לחייהם". 

אמו של איאד אמרה כי היא הזהירה את בנה שלא להתעמת עם חיילים ולא להתקרב אליהם, מפני שידעה שהוא עלול להתסבך בשל העובדה שהוא בעל צרכים מיוחדים. האם הוסיפה בכאב שהיא אהבה אותו מאוד והוא אותה. 

החקירה התקיימה היום והשתתפו בה שני לוחמי מג"ב שהגיבו בירי לעבר הפלסטיני בעל הצרכים המיוחדים. באירוע נורה למוות איאד אל חלאק, תושב וואדי ג'וז, לאחר שחשדו כי הוא נושא אקדח. השניים נחקרים בחשד לגרימת מוות ברשלנות.

מהגרסאות הראשונות שמסרו שני לוחמי מג"ב עולה שכבר במהלך המרדף אחר תושב מזרח ירושלים הבוקר בעיר העתיקה, ירה אחד מהם שהיה חמוש באקדח אל פלג גופו התחתון של החשוד - תוך שהם קוראים לו לעצור אך הוא לא פגע.

איאד אל חלאק שנורה למוות בעיר העתיקה בירושלים
איאד אל חלאק שנורה למוות בעיר העתיקה בירושלים

לדבריהם, בשלב מסויים אל חלאק נכנס לסמטה ללא מוצא – אז ירה לעברו הלוחם השני מרובה M-16 והרגו. שני הלוחמים טענו בחקירתם ששמעו מ"שוטרים כחולים" שהחלו את המרדף כי מדובר במחבל והם היו משוכנעים שהפלסטיני שנמלט אכן מתכוון לבצע פיגוע. השניים נחקרים בחשד לגרימת מוות ברשלנות.

עו
עו"ד אורון שוורץ ויוגב נרקיס

אורון שוורץ ויוגב נרקיס ממשרד שוורץ נרקיס ושות', עורכי דינו של אחד מן השוטרים החשודים בירי מסרו כי "כעת נערכת בחינה ראשונית של האירוע. על פני הדברים ברור כי אנשי המשטרה פעלו בדיוק באופן המצופה מהם וכי היו משוכנעים כי הם מונעים פיגוע דמים, אחד מני רבים המתבצעים בעת האחרונה בגזרה זו ואשר גבו בעבר חיי אזרחים ושוטרים כאחד. נמתין עתה להמשך החקירה".

עורך הדין של משפחת חלאק, גאד קדמאני, מסר בתגובה: "מדובר ברצח, וזאת לא פעם ראשונה שזה קורה, צריך לחקור בייסודיות את המקרה, שמונה כדורים נורו לעברו - יש מצלמות שמתעדות הכל". צו איסור פרסום הוצא על כל פרטי החקירה.

מהמשטרה נמסר: "לצערנו אנו עדים בשעות האחרונות להכללות ולהשתלחות בוטה וחסרת אחריות של אישי ציבור וגורמים שונים בשוטרי משטרת ישראל ולוחמי משמר הגבול הפועלים מדי יום ולילה למען שלומם ובטחונם של אזרחי ישראל. תפקידם ומשימתם של כוחות השיטור בירושלים ובפרט בעיר העתיקה, היא משימה מורכבת במיוחד וכרוכה פעמים רבות בקבלת החלטות מורכבות, הקרבה וסיכון חיים.

"בשנים האחרונות כולל בתקופה האחרונה, היינו עדים למספר ניסיונות אכזריים לפגוע ולהרוג שוטרים ולוחמי מג"ב בעיר העתיקה ובסביבתה. למרות שמרבית הפיגועים הללו לא צלחו הודות לעירנות השוטרים ותפקודם המהיר והמקצועי, הרי שחלקם גבו חיים של שוטרים".

"המקרה החריג שארע הבוקר הועבר מיד לחקירת מח״ש בכדי שיבדק ויחקר בהתאם כמקובל. יחד עם זאת, מן הראוי להמתין לתוצאות החקירה וממצאיה בטרם הסקת מסקנות נחרצות, ולהימנע מהכפשות ומהשתלחות מכוערת ופסולה במי שמגן מדי יום בגופו על ביטחון אזרחי ישראל". 

תגובת דורון הלפרן, יו"ר עמותת אפי – אספרגר ישראל לאירוע:  "באזורי חיכוך כמו ירושלים יש להנחות את השוטרים ואת יחידות הצבא שבקרב האוכלוסייה האזרחית יש ציבור לא קטן של בעלי צרכים מיוחדים ויש לנקוט בהם במשנה זהירות, במיוחד במקרים שבהם תגובות הצעיר או הצעירה נראים יוצאי דופן. יש לצייד את השוטרים ואת החיילים בכללי עשה ואל תעשה על מנת שמקרים טרגיים כמו אלה לא יישנו". 

השתלשלות האירועים

מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי השוטרים זיהו חשוד פוטנציאלי כבן 30. הם סברו כי הוא מחזיק באקדח וצעקו לו לעצור, אך הוא החל לברוח. השוטרים דיווחו על המקרה בקשר וצוות מג"ב שמוצב באזור הגיב לקריאה והחל במרדף אחריו.

הכוח הבחין בגבר באזור שער האריות בעיר העתיקה וירה בו למוות. המשטרה דיווחה למח"ש על התקרית וחקירה נפתחה. במשטרת ירושלים נערכים לתגובות אפשריות לתקרית, שכן מחר אמור להיפתח מחדש הר הבית למתפללים.