חשש לתוצאות שגויות בבדיקות קורונה: במשרד הבריאות פתחו היום (שישי) בבדיקה אם תוצאות בדיקות לגילוי קורונה שנערכו לדיירים ועובדים בבית החולים השיקומי "בית הדר" באשדוד – התגלו כשגויות. גם בבית גיל הזהב "זהבית" באשקלון קיים חשש שדיירים אובחנו בטעות כחולים. עוד נבדק אם המטופלים נדבקו בקורונה כאשר אושפזו במחלקות קורונה בבית החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הבדיקות של הדיירים והעובדים במוסד הגריאטרי מאשדוד הועברו לפיענוח במעבדה של "מכון ויצמן" שעובדת במשותף עם משרד הבריאות, והתוצאות הראו כי הם נדבקו בנגיף. לאחר מכן, נעשו ל"חולים" שוב בדיקות, הפעם בבתי החולים אסותא וברזילי, ותוצאותיהן הראו כי הם שליליים לקורונה.

מבית החולים אסותא נמסר: "בהמשך לבדיקה שנערכה על ידנו, נמצא כי כל תשעת המטופלים שאובחנו כחולים בקורונה, נמצאו בבדיקה חוזרת של מעבדת בית החולים אסותא אשדוד והודות לערנותו של ד"ר טל ברוש - מומחה למחלות זיהומיות בבית החולים, כשליליים. המטופלים הועברו מחלקה ובית החולים עוקב מקרוב אחר מצבם".

בבית האבות באשקלון החליטו על בדיקות קורונה חוזרות ל-29 הקשישים שנמצאו נשאים, וגם לשני בני זוג - כך נמסר מעמיגור. הסיבה: החשש שתוצאות בדיקות הקורונה התגלו כשגויות.

קורונה בישראל - בי
בית החולים אסותא אשדוד | צילום: JACK GUEZ, AP

ממכון ויצמן למדע הגיבו כי "המכון העמיד לרשות משרד הבריאות מעבדה מתקדמת, שפועלת בפיקוחו ובאחריותו הבלעדית של משרד הבריאות. לפי הנחיות חד-משמעיות של משרד הבריאות, בדיקות שתוצאתן גבולית, כמו במקרה דנן, נקבעות כחיוביות. מכון ויצמן למדע ומשרד הבריאות משתפים פעולה באופן מלא וחיובי, על בסיס הערכה מקצועית הדדית".

ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה של ההסתדרות הרפואית, מסר: "חזרנו והדגשנו שוב ושוב את הצורך בבדיקות מחזוריות בכל מרכזי בריאות הנפש ובתי החולים. במציאות בה אנחנו מקבלים חולים חדשים ללא תנאי וללא הגבלה רגולטורית זו היתה פצצת זמן מתקתקת עד שתתפרץ קורונה בבתי החולים הפסיכיאטרים. אין לנו כלים לגרום למטופלים פסיכיאטריים לשמור מרחק שני מטר או רחצת ידיים קפדנית ולבישת מסכות, בטח ובטח במציאות של צפיפות נוראית במחלקות ומחסור חמור בתקנים".

ד
ד"ר צבי פישל | צילום: אביטל צימט

לדבריו, "המעט שהממשלה היתה יכולה לעשות זה בדיקות במוסדות, והפניית חולים קלים למסגרות בקהילה. זעקתנו נפלה על אוזניים ערלות וחוסר תכנון משווע ביחס למצוקות האוביקטיביות של הענף. אני קורא למקבלי ההחלטות במשרד הבריאות לשים פוקוס ולגלות רגישות מיוחדת למחלקות הפסיכיאטריות ומרכזי בריאות הנפש ולמנוע התפרצויות נוספות בעזרת תכנית חירום".

בתוך כך, המאמצים למניעת התפשטות הנגיף במוסדות הגריאטריים והטיפוליים ממשיך. הבוקר פורסם לראשונה בצ'אט הכתבים של N12 כי 2 אנשי צוות רפואי במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע התגלו כנשאי קורונה. כל החולים שהיו איתם במגע הוכנסו לבידוד והמקום יעבור בקרוב חיטוי.