האם בדיקות הקורונה בצה"ל אמינות? חייל המשרת בחטמ"ר חברון חש ברע במהלך השבוע, ולאחר שביקש זכה לבדיקת קורונה צה"לית בביתו. לאחר שהתסמינים החמירו, החליט להתפנות לבית החולים, ויממה לאחר מכן – בדיקה שנערכה לו שם התבררה כחיובית לנגיף. בעוד משפחת החייל מאשימים את הצבא במחדל בריאותי, בצה"ל טוענים כי לא בהכרח מדובר בטעות טכנית במעבדה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הסיפור החל ביום רביעי האחרון, בו חייל מחטמ"ר חברון החל לחוש ברע וביקש מגורמי הרפואה בצבא שיערכו לו בדיקת קורונה. יממה לאחר מכן, הצבא נעתר לבקשתו וביצע את הבדיקה בביתו. זמן קצר לאחר סיום הבדיקה, מצבו הדרדר והוא פינה עצמו באופן עצמאי לבית החולים סורוקה בבאר שבע, בעוד הוא ממתין לתשובה מהצבא לגבי תוצאות הבדיקה שלו.

כאשר תסמיני החום, השיעול וקוצר הנשימה שלו החריפו – החליטו בבית החולים לבצע בו בדיקת קורונה נוספת – הפעם, על ידי הגורמים האזרחיים. כשחזרו תוצאות הבדיקה ממעבדת צה"ל הן הראו תשובה שלילית לגבי הימצאות הנגיף בגופו, אך הבדיקה בסורוקה הראתה את התוצאה ההפוכה: החייל נדבק בקורונה.

מעבדת בדיקות הקורונה בצה
מעבדת בדיקות קורונה צה"לית. בצבא מסתייגים מהמחדל | צילום: דובר צה"ל

בני משפחתו של החייל זועמים: "זו תקלה חמורה מאוד של הצבא", אומר אחד מהם. "הוא הרגיש ממש לא טוב, היו לו את כל התסמינים – ובכל זאת אמרו שהבדיקה שלילית ושהוא יכול לחזור לבסיס – וכך היה עשוי להדביק את כל חבריו", הוא הוסיף. "זה מחדל – מי יודע כמה חיילים מסתובבים עם הנגיף במחשבה שאינם חולים ויכולים להדביק אחרים", סיכם.

קרובה נוספת של החייל החולה טוענת כי התבקשו לטשטש את המחדל: "מבקשים מאיתנו להסתיר את מה שקרה ולא לספר לאף אחד". גם היא מעלה חשש שמקרים כאלה אינם נדירים, וחושבת כי יש לבדוק את כל התוצאות בשנית.

תגובת דובר צה"ל: המעבדה הצבאית מבצעת מעל ל- 300 בדיקות ביום לכלל חיילי צה״ל במטרה להקל על המשק האזרחי הרווי בבקשות לבדיקות ובכדי לייצר זמינות ומיידיות עבור חיילי צה״ל. בדיקות הקורונה בארץ ובעולם מבוססות על עומס ויראלי (כמות הוירוס הנמצא בהפרשות ממערכת הנשימה העליונה שממנה נלקחת הדגימה) ועל כן לעיתים גם כאשר חולה מפתח תסמינים הבדיקה יוצאת שלילית; במידה והתסמינים נמשכים נהוג לקיים בדיקה נוספת. במקרה המדובר, הפרטים המתוארים אינם נכונים. החייל ביצע בדיקה במעבדה צבאית ביום חמישי בבוקר, והגיע לבית החולים באותו יום חמישי, בטרם שהתקבלה תשובת המעבדה הצבאית; הוא נדגם בבית החולים כיממה לאחר הבדיקה הצבאית. העובדה שבדיקות שנעשו בהפרש של יממה והראו תוצאות שונות אינה מעידה על אמינות המעבדה הצבאית אלא על התפתחות המחלה. החלטה על ביצוע בדיקות חוזרות מתבצעת על פי התוויות קליניות ואפידמיולוגיות בסטנדרט בינלאומי. אנו מאחלים לחייל החלמה מהירה ונמשיך לעקוב אחר מצבו.