פרסום ראשון: כשוועדת השרים התכנסה אתמול היא אישרה את ההקלות על המשק - ושכחה דבר קריטי אחד: להאריך את הסגר שהוטל על מוקד ההתפרצות החמור ביותר בישראל – המועצה המקומית הבדואית חורה שבנגב. זאת, למרות שראש המועצה בעצמו, יחד עם משרד הבריאות ואפילו עם המשטרה ביקשו להאריך בשבועיים את הסגר. התוצאה: ועדת השרים לא העלתה את הבקשה בכלל לדיון - והסגר על היישוב, עם יחס הכפלת החולים הכי גבוה במדינה (2.94) ומאיים על אזור הדרום כולו, פג בחצות הלילה (בין שני לשלישי).

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המועצה המקומית חורה - שבה גרים כ-22 אלף תושבים - הוכרזה כיישוב "אדום בוהק", הגדרה של מקום שבו חלה התפרצות משמעותית של המגפה ושיש לבצע בו סגר כדי למנוע את התפשטות הנגיף ממנו למקומות נוספים.

משרד הבריאות טרם העביר את הצעת ההחלטה שמאריכה את ההגדרה של השכונות בחורה כאזור מוגבל. הסגר על האזור הוטל לפני כשבוע בעקבות רמת התחלואה הקשה ביישוב. עד שלשום, היו במועצה 103 חולים מאומתים, כלומר 57 חולים לכל עשרת אלפים נפשות. בדיקה העלתה שחתונה רבת משתתפים שהתקיימה בניגוד מוחלט להנחיות הובילה להתפשטות הנגיף באוכלוסייה.

התחלואה הגבוהה הפכה את המועצה למוקד סיכון הגדול ביותר במדינה. הנתונים המדאיגים האלה הביאו להחלטה משותפת של משרד הבריאות, המשטרה והמועצה להאריך את הסגר בעוד שבועיים, עד 17 בחודש.

אלא שכאמור – למרות ההחלטה המשותפת, ועדת השרים שהתכנסה לא הצביעה על הארכת הסגר, למרות שאמור היה להימשך שבועיים נוספים. כבר שבוע שכוחות משטרה ופיקוד העורף, בשיתוף המועצה, משרד הבריאות וקופות החולים עובדים במתכונת חירום באזור כדי לבלום את ההתפרצות הכי גדולה בישראל, שמאיימת על כל הדרום.

גורם בכיר במועצה אמר ל-N12: "חל"ם זה כאן - למרות שמדובר במוקד ההתפרצות החמור בישראל, ההמשלה "שכחה" אמש לאשר את המשך הסגר בח'ורה, הישוב הבדואי ליד באר שבע בעוד שבועיים - והסגר בטעות פג, התושבים חזרו לשגרה".

בגלל המצב החריג ומתוך הבנה ברורה שהמצב עלול לצאת משליטה, מפקד מחוז דרום של המשטרה ניצב יורם סופר הנחה להישאר באזור בנוכחות מלאה ובהסברה אינטנסיבית, כל זאת למרות שאין סגר. אלא שלמרות היוזמה שלו, מדובר בפעילות הסברה בלבד - ולמשטרה אין סמכות לאכוף את החוק, היות והממשלה לא אישרה את הסגר מחדש. כעת התושבים למעשה חזרו לשגרת חיים רגילה.

גורם במשרד הבריאות אמר ל-N12: "המצב בחורה מדאיג מאוד, קצב ההדבקות החריג, יחד עם אורח החיים, חוסר במידע והעובדה שרבים מתושבי חורה עובדים בבאר שבע ומסתובבים בה מעלה חשש שהמוקד הזה עלול להיות משמעותי עוד יותר בכל הדרום".

"אין לנו גם ככה מספיק מידע וזה שיש - מדאיג מאוד", הוסיף אותו גורם. "זה מוקד ההדבקות הכי מטריד בישראל כיום. בימים האחרונים קופות החולים נפרסו בחורה כדי לבצע בדיקות, אך מבדיקה עולה שרבים מהתושבים שיש להם תסמינים לא מגיעים להיבדק; מבחינה תרבותית הם סבורים שהמחלה הזאת היא בושה למי שיש אותה. יש לנו מידע על חולים שנסעו ליישובים אחרים, לרהט ובאר שבע ושם עלולים להדביק אוכלוסיות נוספות. לכן הסגר הוא כל כך חשוב".

בדיקות קורונה במועצה האזורית חורה
בדיקות קורונה במועצה האזורית חורה | צילום: קופת חולים כללית