"הם לא רוצים את טובתנו, הם עושים את הבלאגן ורודפים אותנו": משפחתה של זיסי מרגליות בת ה-9, הילדה שנפצעה מרימון הלם במהלך עימותים בשכונת מאה שערים בירושלים אמש (חמישי), מתחו היום ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה, שהצדיקה את השימוש ברימון הלם. אביה אף תקף: "הם רוצים למגר אותנו, זה במסגרת הגזירות שגוזרים עלינו מקום המדינה". זיסי שחזרה את האירועים ואמרה: "היום אני מרגישה יותר טוב". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ראיתי שזה מתפוצץ, עשן, חשבתי שאני נשרפת", אמרה הילדה, "קיבלתי כווייה. לא ראיתי את השוטרים ולא ראיתי שהם זרקו. עכשיו אני מרגישה יותר טוב". אביה שחזר: "קיבלתי טלפון שהיא נמצאת באיזה חצר, הלכתי להביא אותה, חשבתי שהעין הלכה לאיבוד. היא הייתה חיוורת, בכתה".

האב, דב בער מרגלית, סיפר כי בתו הלכה לקנות מצרכים לקראת שבת: "היא עוד לא הספיקה לקנות. הקבוצה של השוטרים כבר היו בדרך ליציאה מהשוק והיא הלכה לכיוון ההפוך. הם הסתובבו, זרקו רימון, זה נפל על ידה וזה התפוצץ. היא איבדה שם את המשקפיים, שברה את זה, היא לא ידעה מה קורה איתה, היא ברחה לתוך כניסה ושם התחילו לטפל בה, שפכו עליה מים, נתנו לה מים ויין שלא תתעלף".

הילדה שנפגעה מרימון הלם והוריה
הורי הילדה: "השוטרים לא צריכים להיות כאן" | צילום: החדשות 12

ארדן: אירוע חריג, הוריתי על בדיקה

האב הדגיש: "היה לנו לילה קשה, היא הייתה בטראומה, כדורי הרגעה, לא ישנו כל הלילה. יש כוויה סביב העין, אמרו לנו שהעין לא נפגעה ולא רצינו להיכנס לבית החולים בגלל הקורונה אז הלכנו לרופא פרטי. כשנוגעים כואב לה".

האם רבקה הוסיפה: "יש לה כאבים, היא הייתה בטראומה מאוד. לא התקשרו מהמשטרה – זה מעניין אותם? הם לא צריכים לבוא לאזור הזה, זה רק מפריע לנו". על התנהלות השוטרים בשכונה אמרה: "הם עושים את הבלאגן, אנחנו יושבים בבתים רגועים, כשהם באים כולם יוצאים מהכלים. הם באים לראות אם אנחנו מתפללים – מה הם רוצים?".

האב דב בער הוסיף ותקף במילים חריפות עוד יותר: "לא מאמין לשום מילה של השוטרים. ואם היו במצוקה בשטיבלעך כי זרקו עליהם, נגיד, אבל כשהם יצאו מהשטיבלעך הם היו במרחק מאה מטרים – מה זה הדבר הזה שמישהו מסתובב וזורק רימון הלם? אין מצוקה, הם אפילו סיכנו את עצמם כשזרקו את הרימונים. הם היו מטורפים".

עוד טען לאכיפה בררנית: "הייתה פה אישה שאמרה שזה כמו גטו וורשה. הם באים ומקפיצים את כולם מהבתים. מה אנחנו חיות? אנחנו רוצים שיהיה לנו קורונה חס וחלילה? הם הולכים גם לשפת הים לעשות שם סדר? הם מרביצים שם, זורקים את האנשים לים וזורקים רימוני הלם?".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס לאירוע וכתב בחשבון הפייסבוק שלו: "אני כואב ומצטער צער עמוק על הפגיעה בזיסי הרכה והתמימה והוריתי על בדיקה מיידית של אירוע חריג זה והבדיקה כבר מתקיימת".

עוד כתב: "אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ואתם יודעים שאני מעודד ביקורת גם אם היא קשה, אבל עלינו תמיד גם לזכור, שהמדינה שולחת את שוטרי ישראל למשימות מצילות חיים ובימים אלה מעמידה אותם בסכנת הידבקות יומיומית - ואני כשר האחראי על המשטרה, לא מתכוון להפקיר אותם כשהביקורת הופכת למסע שיסוי והסתה, שמכליל את עשרות אלפי השוטרות והשוטרים העושים עבודת קודש במסירות, כולל בימי חג ושבת.
איאבק תמיד נגד הכפשות והכללות כנגד כל ציבור בישראל, וכן, גם למען השוטרים היקרים".

לדבריו, "צריך להבין - המשטרה לא החליטה לבצע אכיפה דווקא בבני ברק או במאה שערים. היא עושה זאת, כיוון שהממשלה הנחתה אותה להתמקד באכיפה במקומות בהם התחלואה היא הגבוהה ביותר!".

"אני רוצה לומר משהו למעטים הללו בקרב החרדים, המכונים 'סיקריקים'", הוסיף, "אלה שבכוונת מכוון החליטו לנהוג כאילו אין קורונה, כאילו לא ראינו את ההלוויות בארץ ובכל העולם וממשיכים להתקהל בצפיפות, גם כנגד דעת תורה (!), כאילו אין ולא הייתה מגפה בעולם: אתם מיעוט מסוכן ואתם לא תפחידו אותי ולא תאיימו - לא עלי ולא על שוטרי ישראל. מי שמסכן את הילדים החרדים במאה שערים ומי שמסכן את הסבא והסבתא של אותם ילדים, אלה אתם, המכונים 'סיקריקים' קיצוניים, שכלל החרדים מוקיעים אתכם! אתם צריכים להתבייש בכך, שאתם בזים גם להנחיות החוק וגם לעמדת כל גדולי הדור שהגדירו את האיסור לנהוג כמותכם כלֹא תַעֲמֹד עַל דַּם רֵעֶךָ! באיזו זכות אתם עושים דין לעצמכם? בושה וחרפה".

"אני מצדיע לכלל הציבור החרדי שהפנים את ההנחיות", סיכם ארדן. "עבורו, קודם כל עבורו, אלחם כדי שאתם, סיקריקים מסוכנים, לא תהפכו את בתי הכנסת והשכונות החרדיות לאיזורים מוכי אסון. אני מוכן לספוג את הודעות הנאצה שלכם (למרות שהן כואבות לי מאד), כי אני מבין היטב שאם השוטרים לא יפעלו במסירות והקרבה, הגופות ייערמו ובתי הלוויות יתמלאו ביהודים יקרים שישלמו בחייהם על ההתנהגות הזאת.
אני מאחל לכולנו שבת שלום ומזכיר: באהבת חינם ננצח".