המחדל בבית האבות: אישה בת 98 נפטרה הלילה (בין שלישי לרביעי) בבית החולים סורוקה לאחר שנדבקה בקורונה ובכך הפכה להיות הקורבן ה-21 של הנגיף בישראל, והקורבן השני בבית האבות שבו התגוררה - "משען" בבאר שבע. משנמצאו במתחם מספר חולים, ביקש הצוות לערוך בדיקות לכול יושבי המקום, שמאוכלס כולו באנשים המשוייכים לקבוצת הסיכון, אך משרד הבריאות סירב - עד הבוקר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר שהתקבלו תלונות רבות, ובעקבות מותם של שניים מהדיירים והתחלואה הגבוהה במוסד - הבוקר החליטו במשרד הבריאות לבדוק את כל הקשישים ואנשי הצוות שעדיין לא הועברו לבידוד, אך יכול להיות שזה מעט מידי ומאוחר מידי. 

"‏אחרי שבוע מתיש והפקרות על חשבון ההורים שלנו סוף סוף עושים בדיקות, אבל מי יודע כמה נדבקו וכמה זמן איבדנו", אמרה ל-N12 בת לקשישה ששוהה ב"משען". "אנחנו עדיין בחוסר ודאות, לא ראיתי את אמא שלי כבר שבועיים ואני לא ממש יודעת איך היא. אנחנו מזועזעים מהיחס וממה סיפרו לנו אנשים שניכנסו פנימה. אנשי צוות שסיפרו שהמצב קשה מאוד, בעיקר במחלקה הגריאטרית, שהם לא מקבלים יחס לא זוכים לעזרה ואין מספיק כוח אדם שיטפל בהם".

הבת המשיכה: "ההנהלה התעלמה מאיתנו ומהפניות שלנו וגם עכשיו לא מספקים לנו את כל האמת על מה שבאמת קורה שם. כבר יומיים שאין לנו קשר איתה בפלאפון וזה מדאיג. מרגיש כמו איבוד שליטה, וגם חוסר העקביות של משרד הבריאות לא ממש נותן ביטחון. בהתחלה הם לא רצו לעשות בדיקות, טענו שזה לא אפקטיבי, ואז פתאום מחליטים שכן בלי להסביר, משאירים אותנו ככה בלי להבין מה קורה".

"המקום הזה הוא פצצה מתקתקת, עוד יגידו שהכתובת הייתה על הקיר"

גם מלי, שאמה שוהה ב"משען" סיפרה על התחושות הקשות: "אני כועסת ורותחת על היחס המזעזע הזה. אם לא יעשו לכולם בדיקה היום כולם יצטערו ויגידו שהכתובת היתה על הקיר - המקום הזה זו פצצה מתקתקת. אמרו לנו שעושים בדיקות אבל אז שמענו שמשרד הבריאות מתנגד, ועכשיו אנחנו פשוט לא יודעים, לא מבינים איך אפשר להשאיר אותנו ככה באוויר - זה הזוי. אני מתכוונת להוציא משם את אבא שלי משם".

מהנהלת "משען" נמסר: "בעקבות לחצים כבדים מצד הנהלת משען, משרד הבריאות הודיע כי בשעות אלו החלו בדיקות קורונה מקיפות לכלל הדיירים בבית הדיור המוגן של משען בבאר שבע. הבדיקות יחלו בקרב דיירי המחלקה הסיעודית ובהמשך לכלל דיירי הבית".‎

בדיקות קורונה בבית האבות משען

ביום ראשון דווח כי מספר הנדבקים ב"משען" עלה מ-7 ל-11. בעקבות גילוי חולים ראשונים ביקשו אנשי הצוות לבצע בדיקות קורונה לכלל השוהים במקום - אך סורבו על ידי משרד הבריאות, זאת למרות שחלקם נדבקו. עד יום ראון בוצעו רק 17 בדיקות ב"משען", ומתוכן התקבלו 11 תשובות חיוביות -5 אנשי צוות ועוד 6 דיירים - אחוז גבוה ביותר. 

"אולי אם היו עושים בדיקות - המצב היה שונה"

אברהם ארושס ז"ל הוא המת הראשון מקורונה בבית האבות. אברהם שהה בבידוד עם שאר הדיירים מאז שהתגלו 11 החולים. לפני פחות משבוע הוא הועבר מהדיור המוגן אל בית החולים, לאחר שסבל מחום ומקוצר נשימה. מספר שעות לאחר שהתקבלה תוצאת הבדיקה, שהוכיחה שהוא נדבק בקורונה, מצבו הידרדר והרופאים נאלצו לקבוע את מותו.

בתו של אברהם, אתי, שוחחה אז עם N12 וטענה: "אולי אם היו עושים בדיקות לאוכלוסייה הזאת, דברים היו נראים אחרת. בימים האחרונים שהוא לא הרגיש טוב ביקשתי לבצע לו בדיקות לגילוי קורונה אבל זה לא קרה ולא בוצע. אני לא מאשימה אף אחד אבל אני חושבת שאם המדינה הייתה קצת יותר אחראית דברים היו נראים אולי אחרת".

בני המשפחה של הדיירים התלוננו בתקופה האחרונה כי המצב בבית האבות הולך ומחמיר מידי יום. מלבד העובדה שהדיירים לא נבדקים, אנשי צוות רבים הועברו לבידוד ונטען כי אין מי שיטפל בקשישים. בת לדייר במקום סיפרה כי המצב כבר הגיע לזה שאחת מאנשי הצוות ביקשה שהמשפחות יגיעו עם הילדים כדי לסייע בהתנדבות, כיוון שאין להם כוח אדם: "מסתירים את זה שאין מי שיטפל בהם, הם זרוקים כמו כלבים. מדוע לא עושים שם בדיקות לכולם? למה מחכים?".