"פחות מ-7 דקות והיינו במקום": בהתרסקות המטוס הקל בשרון היום (שבת) נהרג שי בן יצחק ז"ל בן ה-54, ובנו בן ה-14 נפצע ופונה במסוק צה"ל לבית החולים. בתמונות שהגיעו לידינו מפעולות החילוץ תפסה את העין התמונה של צמה מתחת לקסדה, ומתברר שבגיחת הפינוי הזאת השתתפו גם שתי נשים – טייסת המסוק סגן ע' והמכונאית המוטסת סמלת-ראשונה א', שתיהן משרתות בטייסת 124 בבסיס פלמחים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לסמ"ר א' זו הייתה הגיחה המבצעית הראשונה שלה, ול-N12 היא סיפרה שבטייסת היה חשש מוקדם שזה יהיה יום עמוס: "הערכנו בטייסת שיהיו השבת הזנקות, זאת הייתה שבת ראשונה אחרי חודשיים כמעט של סגר של הקורונה. כמו שהערכנו, קיבלנו בבוקר את הקריאה להזנקה. חיכיתי וידעתי שנוזנק, עליתי על סרבל וקסדה ורצנו למסוק יחד עם הצוות של 669, טיסה קצרה – פחות מ-7 דקות והיינו במקום".

חילוץ בן ה-11 מזירת ההתרסקות בשרון
"אם אצטרך לחצות את הגבול - לא אהסס"

על פעולות החילוץ היא סיפרה: "נחתנו, הלוחמים של 669 ירדו לסייע בחילוץ ובטיפול ובנפגעים. מהר מאוד הבנו שלאבא כבר לא ניתן לעזור ואת הילד פינינו לתל השומר. בטיסה הוא לא דיבר איתנו, הוא לא באמת הבין מה קרה לו ומה מתחולל סביבו. ילד יפה, צעיר ששתק, היה קצת מבוהל וניסינו להרגיע אותו".

בחיל האוויר משרתות כיום - בסדיר ובמילואים - 8 מכונאיות מוטסות, גם בטייסות הינשוף וגם ביסעור. סמ"ר א' סיפרה לנו על התפקיד הייחודי שהיא ממלאת, ועל כך שהיא נחשפה אליו ממש לפני גיוסה לצה"ל: "חשבתי שזה משהו ששווה לנסות, עברתי את המיונים והמבחנים והתחלנו את הקורס שתי מכונאיות. אבא שלי התנגד, הוא לא רצה, אני התעקשתי כי הבנתי מה התפקיד ושאני רוצה לנסות. היום הוא כבר יהיה גאה בי מאוד. עשיתי הכשרה מאוד ארוכה, נלחמתי להגיע לקורס - והגעתי בדיוק למה שרציתי". 

סמ
סמ"ר א' המכונאית המוטסת

"אני זוכרת היטב את האירוע של קרן טנדלר ז"ל, מכונאית מוטסת שנהרגה בהפלת מטוס היסעור במהלך לבנון השנייה, וזו אחת הסיבות שחשוב היה לי לשרת. אין לי בעיה אם אצטרך לחצות קו ואת הגבול, לא אהסס לעשות זאת", הוסיפה סמ"ר א', שזוכה להערכה רבה בטייסת הודות לעובדה שהיא שוברת סטיגמות וסטריאוטיפים. לבנות צעירות שרוצות להתגייס היא אומרת: "המטרה שלי שישמעו את הקול שלי, ואם מישהי שומעת אז שתדע – זה אפשרי ושיגיעו עוד נשים גם לתפקיד הזה וגם לתפקידים משמעותיים אחרים".

זירת התרסקות המטוס הקל בשרון
זירת התרסקות המטוס הקל בשרון | צילום: דוברות מד"א, דוברות מד"א

אירוע התרסקות המטוס הקל התרחש הבוקר בסמוך לקיבוץ יקום. בן יצחק ז"ל ובנו נלכדו בתוך המטוס. צוותי מד"א שהגיעו לזירת האירוע העניקו להם טיפול ראשוני אך תוך זמן קצר נאלצו לקבוע את מותו של הגבר בן ה-52. בן ה-14 פונה לבית החולים שיבא תל השומר על ידי מסוק חילוץ של טייסת 124 של חיל האוויר.