קורבן חמישי מנגיף הקורונה בבית האבות בבאר שבע, 44 נפטרו בישראל: דיירת המחלקה הסיעודית בבית הדיור המוגן "משען" בבאר שבע נפטרה היום (שבת) - ובכך הפכה לדיירת החמישית בבית האבות שמתה לאחר שנדבקה בקורונה ו-44 שמתו בארץ מהנגיף. בשבוע שעבר, הועברה הדיירת לדיור מוגן ביפו בהוראת משרד הבריאות, לאחר שאובחנה כחולה, והיום נקבע מותה. בתוך כך התברר כי מנכ"ל הדיור המוגן "משען" פנה לשר ליצמן וביקש לעשות בדיקה לכל בתי הדיור המוגן ברשת משען.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בנה של נליה קרבץ בת ה-88, הדיירת החמישית מבית האבות בבאר שבע שנפטרה, תקף את הנהלת משען ומשרד הבריאות. "הם לא היו מוכנים לזה, אני רואה את זה כמחדל", אמר. "צריך לתקן את זה, צריך לשנות את ההתנהלות". קרבץ חלתה בקורונה בבית האבות ונפטרה היום באיכילוב.

מוקדם יותר היום, בן 76 שאושפז במחלקה המיוחדת לחולי קורונה בבית החולים ברזילי באשקלון מת לאחר שמצבו הידרדר. הוא אושפז לפני כשבועיים במחלקה ולאחר שמצבו הוחמר מאוד נאלצו בבית החולים לקבוע את מותו. 

משען בית אבות
5 קורבנות בבית האבות בבאר שבע | צילום: החדשות 12

לפניו דווח על בת 67 שנפטרה בבית החולים סורוקה בבאר שבע, לאחר שאובחנה כחיובית לנגיף הקורונה. היא סבלה מריבוי מחלות רקע קשות והועברה לפני מספר ימים לבית החולים מבית האבות "משען" בבאר שבע. מדובר בנפטרת הרביעית שנדבקה בקורונה והתגוררה בבית האבות הזה. הבוקר התקבלה הודעה על בת 88 עם מחלת רקע שמתה ממחלת הקורונה בבית החולים איכילוב בתל אביב. 

עד כה נדבקו 7,589 ישראלים בנגיף, מהם 115 במצב קשה – 98 מהם מונשמים, 166 במצב בינוני ו-466 במצב קל. 427 ישראלים שחלו החלימו עד כה. 4,436 מהחולים מטופלים בבתיהם, 747 חולים מאושפזים, 718 הועברו לבידוד במלונות.

קורונה בישראל
צילום: ap

משרד הבריאות אף פרסם את פילוח הנפטרים על פי בתי החולים שבהם אושפזו: 6 נפטרו בבית החולים וולפסון בחולון, 5 בבית החולים שיבא בתל השומר ו-5 בבית החולים שערי צדק בירושלים, 4 מתו בבית החולים איכילוב בתל אביב, בבית החולים סורוקה בבאר שבע ובבית החולים ברזילי באשקלון. 

3 חולים נפטרו בבתי החולים הדסה עין כרם בירושלים ומעייני הישועה בבני ברק. שני חולים נפטרו בבית החולים השרון וחולים יחידים נפטרו בבית החולים אסותא באשדוד, בית החולים שמיר (אסף הרופא), העמק בעפולה, מאיר בכפר סבא, קפלן ברחובות, רמב"ם בחיפה והלל יפה בחדרה.

התמודדות עם קורונה בחברה החרדית
התמודדות עם קורונה בחברה החרדית | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

בתוך כך, אלפי דגימות של בדיקות קורונה ממתינות בחדר הקירור במד"א ולא נשלחות לפענוח בשל העומס הגדול במעבדות. גורמים במערכת הבריאות מזהירים: "אלפי דגימות שוכבות במקרר, ואם הן לא ישלחו בהקדם, יצטרכו לזרוק אותן לפח".  

גורמים במערכת הבריאות טוענים שכבר יממה מבקשים שלא לשלוח דגימות למעבדות משום שיש שם עומס גבוה בשל מחסור ברכיבים. "אמנם אנחנו לא מכירים עד הסוף את הווירוס הזה, אבל עדיין כשמדובר בדגימות אחרות - לא מחכים כל כך הרבה זמן", הם טוענים. "עולה החשש שהן לא יהיו בתוקף והתוצאה לא תהיה מדויקת ויצטרכו לדגום שוב".