המאמץ למנוע את הגעת הנגיף הקטלני לישראל: מאז סוף השבוע, שבו הוחלט לגרש אזרחים זרים שהגיעו מסין, סורבה כניסתם של כ-300 איש. רק ביממה האחרונה נמנעה כניסתם של 32 איש, לאחר שהתברר כי הגיעו מסין ביממה האחרונה. כעת מנסים לפעול בנוגע מאות התיירים הסינים ש"תקועים" בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי ההערכה, כ-1,500 תיירים סינים תקועים בישראל, בלי טיסות חזרות - ורובם סגורים במלון בשל ההנחיות. כאלף מהם שהו בסין בשבועיים האחרונים, ולכן משרד הבריאות העביר הנחיות ברורות עבורם: לסגור את התיירים בחדרים ולא לתת להם להיות במגע עם עובדים או אורחים אחרים. עובדי המלון עושים ככל שביכולתם כדי שהתיירים ירגישו בנוח למרות המצב הבעייתי.

ההיערכות לסגירת המעברים בנתב
ההערכות בנתב"ג

חלק מהתיירים הסינים אמורים לעזוב היום או מחר דרך טיסות קונקשן דרך רוסיה וירדן, בתקווה למנוע את התפשטות המחלה. ראש הממשלה נתניהו הנחה את המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) למצוא להם טיסות חזרה: בישראל פנו לחברות תעופה למצוא טיסה שתחזיר אותם לסין. משרד התיירות מסייע בנושא מתוך ההבנה שרוצים שהתיירים הסינים יגיעו לישראל.

במהלך היממה האחרונה סורבה כניסתם של כ-20 תיירים שניסו להיכנס לישראל דרך נתב"ג ועוד 12 באופן יבשתי דרך מעבר רבין: מדובר בזרים שהיו בסין בשבועיים האחרונים. 

הנחיות משרד הבריאות: "לבודד את האורחים מסין מכל מגע"

דרעי וליצמן בנתב
השר דרעי והשר ליצמן בנתב"ג | צילום: החדשות 12

אלו הנחיות משרד הבריאות למלונות ששוהים בהם עדיין תיירים מסין: "יש לבודד את האורחים מסין מכל מגע עם עובדי המלון ויתר האורחים". במשרד הבריאות פירטו את שורת הצעדים: "ראש הקבוצה יקבל את מפתחות החדרים בצורה מרוכזת עבור הקבוצה. האורחים ישהו בבידוד בחדרים ולא יורשו לצאת עד למועד העזיבה. יש לתת מענה לארוחות על פי החלטת המלון מבחינה לוגיסטית - קבלת ארוחות בחדרים או באולם מבודד".

עוד הדגישו במשרד הבריאות: "יש לדאוג לנקיון יסודי של החדרים לאחר עזיבתם. נעדכן כי נעשים מאמצים להוציא את התיירים מהארץ באופן מיידי".

מוקדם יותר היום קיימו שר הפנים דרעי ושר הבריאות ליצמן סיור בעמדת רשות האוכלוסין וההגירה בנמל התעופה בנמל התעופה בן גוריון ובחנו את ההיערכות לסגירת המעברים. "באנו לבדוק אישית אם ההחלטות שהתקבלו בדיון עם ראש הממשלה מבוצעות", אמר שר הבריאות יעקב ליצמן. "לא נאפשר פגיעה בבריאות הציבור. נתפלל שהנגיף לא יגיע, נקווה שהתפילות יעזרו". 

עניין של זמן עד שנגיף הקורונה יגיע לישראל: איך תתגוננו?

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון מחוץ לסין

ישראלים בסין חוששים מנגיף הקורונה: "הרחובות ריקים, כולם מסתגרים בבתים"

חישוב מתמטי: זה מה שיקרה אם לא נעצור את הקורונה