כשהתקשרנו היום (שני) לכמה משפחות באזור רמת הנגב, דרומית לבאר שבע, השיחה התנתקה מספר פעמים. אין ספק שזה מוזר - ישראל, מעצמת הטכנולוגיה, אומת הסטארט-אפ העולמית ובחלק מהיישובים בארץ עדיין אי אפשר לקיים שיחת טלפון רציפה. עכשיו תוסיפו לזה ילדים, בידוד וקורונה וקיבלתם את תרחיש האימים של האדם המודרני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

״בימים רגילים אין קליטה ואנחנו רוב הזמן בעבודה, ובימים האלה אני מנסה לעבוד מהבית אבל זה בלתי אפשרי. אנשים שמתקשרים אליי מקבלים הודעה שהמנוי אינו זמין", מספר איציק צור, שמתגורר עם משפחתו ביישוב רתמים שבמועצה האזורית רמת הנגב. הוא מספר לנו שמזה שנים קיימת בעיית קליטה באזור, אבל בסיטואציה הנוכחית זה הפך לבעיה גדולה במיוחד: "אין קליטה גם בטלפון וגם באינטרנט".

המשפחות התאגדו ושלחו מכתב מסודר למנכ"ל משרד התקשורת דרך ראש המועצה האזורית רמת הנגב, אולם הבעיה טרם נפתרה וכעת צור מספר על התקופה המתסכלת: "הילדים לא יכולים לשחק בטלפון ובאינטרנט, הם מטפסים על קירות, אין להם שום תעסוקה והם גם לא יכולים ללמוד מרחוק ככה כי כל שנייה נקטע השידור."

המכתב שנשלח למנכ

ולא רק הילדים, הניתוק פוגע ביכולת של משפחות רבות לקבל מידע בזמן אמת על מה שקורה: "אם נחשפנו לחולה קורונה או לאירוע חירום אחר? אין לנו אפשרות לדעת כלום, אנחנו פשוט חסרי אונים. זה הזוי שבימים כאלה מטורפים אנחנו מנותקים מהעולם. אנחנו בבידוד מהבידוד. אם זה היה קורה בת"א מזמן כבר היו מסדרים את זה, זו תחושה שאנחנו חיים בעולם שלישי".

מסתבר שמשפחת צור היא לא היחידה, היא מייצגת תופעה רחבה יותר בה משפחות שלמות מנותקות מהעולם לרוב מבחירה אבל כעת זה מסוכן ובעייתי. זיו כוכב, מהיישוב אשלים ברמת הנגב סיפר: ״זו תופעה מקוממת שמתרחשת כאן שנים, אלא שבימים האלה הבעיה מעצימה עוד יותר כי אנחנו לא יכולים לעבוד מהבית".

כוכב מספר על האבסורדיות בה הוא יוצא לרחוב כדי לחפש קליטה: "אני מנהל בכיר בחדשנות ממקורות חיצוניים ואשתי בשירות לקוחות, לשנינו הקליטה מאוד נחוצה, אלא שאין קליטה! אני מוצא את עצמי ברחוב מחפש קליטה לשנייה ועומד במקום לא זז ואז שוב מתנתקת השיחה. באינטרנט זה עוד יותר קשה כי אי אפשר לקיים פגישות עם אנשים מחו"ל או בארץ".

משפחת כוכבי. מתוסכלים מהמצב
משפחת כוכבי. מתוסכלים מהמצב

ייתכן ורבים היו עוזבים את מקום מגוריהם בסיטואציה כזו אבל משפחת כוכב נשארת על אף הבעיה: "אנחנו לא רוצים לעזוב את המקום אבל אנחנו מנותקים ואי אפשר לעבוד מכאן. בונים כאן אזור תעשייה חדש אבל איזה עסקים יעברו לכאן כשאין כאן אינטרנט וקליטה? זה הזוי".

המשפחות מבקשות מהמדינה לקחת אחריות על המצב האבסורדי אליו נקלעו ולספק פתרון בייחוד בעת הזמנים האלו: "איפה האחריות הציבורית? אנחנו בבידוד שכפינו על עצמנו, לא יוצאים מהבית, הילדים לא יוצאים לשום מקום ואנחנו נשמעים להנחיות, אבל איך אפשר ככה? אנחנו לא יכולים לתפקד. זה ישוב שלם ואזור שלם כאן ברמת הנגב שיש בעיות קשות מאוד של קליטה".

ערן דורון ראש המועצה האזורית רמת הנגב הוסיף: "תקשורת סלולרית הינה צורך בסיסי וקריטי בחיי היום היום, ובימים אלו אף יותר מתמיד. דווקא בתקופה הזאת, בה נגיף הקורונה מחייב את כולם להסתגר בבתים ותושבים נדרשים לעבוד וללמוד מהבית, אני קורא למשרד התקשורת לפעול מול חברות הסלולר לא להותיר את תושבי רתמים ואשלים מנותקים".

ממשרד התקשורת נמסר שהנושא נמצא בבדיקה מול החברות.