בהלת הקורונה הגיעה לישראל: 30 תלמידי כיתה ח' ושני מורים מבית ספר בבאר שבע הונחו היום (שבת ) להיכנס לבידוד ביתי, זאת לאחר שהתברר שהם שהו בקרבת קבוצת התיירים מדרום קוריאה שתשעה מחבריה אובחנו כנשאי הנגיף עם חזרתם. התלמידים והמורים ישהו בבידוד עד ליום חמישי הקרוב. במקביל, במשרד הבריאות הוחלט להטיל שורה של מגבלות על תיירים מדרום קוריאה. כל הפרטים

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ביום חמישי האחרון (13.2) טיילה קבוצת התלמידים והמורים מבית הספר "מקיף טוביהו" בגן הלאומי תל שבע שבדרום הארץ, כאשר באותו הזמן ביקרה באתר גם קבוצת התיירים הדרום קוריאנים. בתום הסיור, התפתחו אצל אחד המורים חלק מתסמיני הקורונה ובהנחיית משרד הבריאות הוא הגיע לבית החולים סורוקה שם עבר בדיקות לגילוי הנגיף שתוצאותיהן טרם התקבלו. בתום הבדיקות המורה נשלח לבידוד בביתו. 

במקביל, הורים לתינוק בן שישה שבועות דיווחו למוקד הרפואי של "ביקורופא אונליין" שהוא היה בכנסייה בירושלים יחד קבוצת התיירים מדרום קוריאה. בהתייעצות עם מומחה ברפואת ילדים התינוק פונה לבית חולים הדסה כשהוא סובל מחום ושיעול, ודיווח הועבר גם למשרד הבריאות.

מבית החולים סורוקה נמסר כי המורה, גבר בשנות ה-50 לחייו, הגיע לחדר המיון של בית החולים עם תסמינים של שיעול. לאחר שנלקחו ממנו דגימות שהועברו למעבדה המרכזית של משרד הבריאות, הוא שוחרר לבידוד בית בהתאם להנחיות משרד הבריאות. 

בבית החולים הדגישו כי מטופלים המגיעים בחשד שנדבקו בקורונה מתבקשים להמתין בכניסה לחדר המיון, להתקשר למספר הטלפון המופיע בשילוט שבכניסה ולהיכנס לשטח המיון רק לאחר תיאום. לאחר שצוות המיון ייצא לקבלם - יופנו המטופלים לחדר בידוד מותאם. 

נוסף לכך, מרשות הטבע והגנים נמסר כי 20 עובדי הרשות מהגנים הלאומיים מצדה, קיסריה ותל שבע שבאו במגע עם התיירים הקוריאנים הורו להיכנס לבידוד בביתם עד ה-26.2. ברשות הטבע והגנים הבהירו כי בשלב הזה כל העובדים מרגישים טוב ולא פיתחו תסמינים חריגים, והוסיפו כי הרשות שומרת על קשר רציף עם משרד הבריאות ופועלת בהתאם להנחיותיו. 

עם קבלת העדכון על הצליינים ששהו בישראל ונדבקו בקורונה, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הורה להפסיק את כל הסיורים של תיירים מדרום קוריאה השוהים כעת בישראל. בשלב הזה כ-1,000 תיירים מדרום קוריאה קיבלו הנחיה שלא להסתובב במקומות ציבוריים אלא לשהות בבידוד במלון. נוסף על כך, בלשכת התיירות עושים מאמצים להקדים את טיסותיהם בחזרה לדרום קוריאה.

נגיף הקורונה
בהנחיית משרד הבריאות: יופסקו כל הסיורים בישראל של תיירים מדרום קוריאה | צילום: S.O, shutterstock

במקביל, רשות האוכלוסין וההגירה תמנע את כניסת התיירים מדרום קוריאה שצפויים להגיע הערב לישראל בטיסה מסיאול. בשלב הזה לא מדובר בהחלטה גורפת, אך במשרד הבריאות שוקלים לאסור על כניסה של תיירים מדרום קוריאה באופן גורף וכן להנחות את הישראלים שחוזרים משם להיכנס לבידוד ביתי למשך שבועיים. 20 הישראלים שנמצאים על הטיסה מדרום קוריאה יוסעו ישירות לבתיהם בתנאי בידוד ובהמשך יונחו לפעול בהתאם להוראות משרד הבריאות.

לאחר ש"תיירי הקורונה" מדרום קוריאה חזרו לסיאול, התברר כי שגריר ישראל בסין צבי חפץ היה על הטיסה של חברת "קוריאן אייר" שלקחה אותם לסיאול. בהוראת משרד הבריאות הוחלט שעל השגריר לשהות בבידוד בביתו בסין והוא לא יוכל לחזור לישראל, אלא אם יגיע בטיסה פרטית. לגבי צוות השגרירות, הובהר כי בשלב הזה לא נדרשת כל פעולה אלא אם הם יפתחו תסמינים של קורונה.  

לאור ההתפחויות האחרונות שר החוץ ישראל כ"ץ הורה להנהלת משרד החוץ לקיים דיון דחוף בנוגע למשמעויות האפשריות וההשלכות הבין לאומית על מדינת ישראל בשל פרשת הצליינים הקוריאנים.  השר כ"ץ הורה להנהלת המשרד לתמוך בכל הנחיה מחמירה שתינתן על ידי משרד הבריאות ביחס למניעת כניסת נוסעים ממדינות שונות בעולם שעלולים להוות סיכון בריאותי לאוכלוסיה בישראל. במשרד החוץ הבהירו כי שיקולם המרכזי יהיה "שמירה על בריאותם של תושבי ישראל לצד השמירה על יכולתה של מדינת ישראל להוסיף ולקיים קשר תקין עם מדינות בעולם, כמדינה שמקפידה על כללים מחמירים ואינה נגועה בנגיף הקורונה". 

מוקדם יותר היום מנהל המלון בירושלים שבו שהתה קבוצת התיירים שוחח עם N12 וסיפר על ההנחיות המיוחדות שקיבלו עובדי המלון ממשרד הבריאות: "החדרנים שניקו את החדרים שלהם צריכים להיות בבידוד עצמי ושאר העובדים צריכים לשים לב לסימפטומים - כרגע אין אצלנו חולים".

 

בהלת הקורונה
במשרד הבריאות נערכים להסעתם ישירות הביתה של 20 ישראלים שמגיעים מדרום קוריאה | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

מנהל המלון הדגיש כי הוא נמצא בקשר ישיר עם משרד הבריאות ופועל לפי ההוראות שהוא מקבל מאנשי המשרד. "קיבלנו הנחיה מאוד ברורה. החדרנים צריכים להיות בבידוד עד שיעברו 14 ימים מהרגע שהקבוצה הגיעה למלון, נשארו להם עוד 3-4 ימים והם יעשו את זה. שאר עובדי המלון צריכים לדווח אם הם מרגישים לא טוב או אם יש להם איזשהם סימפטומים".

המנהל סיפר כי האווירה בקרב צוות העובדים במלון רגועה, וכי כולם פועלים לפי הנהלים: "כולם רגועים. העובדים לא נלחצו יותר מדי, הם מבינים את זה. כרגע אף אחד לא דיווח שהוא מרגיש לא טוב, בדקנו אחורה וכרגע אין לנו חולים".

לעומת זאת, עובדת באחת הכנסיות בעיר שגם בה ביקרו התיירים הקוריאנים במהלך טיולם בישראל, סיפרה כי עד לרגע זה הם לא קיבלו הנחיות מיוחדות כלשהן: "התיירים היו פה אבל אנחנו לא באנו במגע איתם, לכן אני לא חושבת שזה מסוכן עבורנו", הסבירה.

"אני חושבת שהם הגיעו לכאן ביום ראשון, ויום ראשון זה יום חופש עבור אנשי הכנסייה", הוסיפה העובדת. "המקום היה פתוח אבל העובדים לא הגיעו ולא היו במגע עם הקבוצה. לא קיבלנו שום הנחיות ממשרד הבריאות כי אף אחד לא היה במגע עם המטיילים, הם נכנסו פנימה, עשו סיור קצר ואז יצאו החוצה". 

מהנהלת מלון המלך דוד בנתניה שבו התארחה הקבוצה נמסר כי "לאחר בדיקה מעמיקה הסתבר כי התיירים מקוריאה הגיעו למלון לפני 14 ימים בשעה 20:00 ועזבו אותו בשעות הבוקר המוקדמות למוחרת. מלבד ארוחת הבוקר שבה השתתפו התיירים המדוברים ומספר מצומצם של אורחים - הקוריאנים לא השתמשו במתקני המלון והיו באינטרקציה מינימלית עם שאר עובדי המלון ואורחיו".

"נדגיש כי התיירים הנ"ל עזבו את המלון לפני 14 ימים ולכן על פי הנחיות משרד הבריאות, עובדי המלון וכן אורחי המלון בשבועיים האחרונים אינם צריכים להיכנס להסגר אלא להיות ערניים לתסמיני המחלה", הסבירו בהנהלת המלון והוסיפו: "במלון מקפידים על שגרת ניקיון יסודי בחדרי המלון ומתקניו. הנהלת המלון בקשר ישיר עם משרד הבריאות ותמשיך לפעול על פי הנחיותיו. נציין כי כלל צוות המלון מרגיש טוב". 

מוקדם יותר היום התקבל דיווח מדרום קוריאה ולפיו חלק מהתיירים ששהו בישראל בין התאריכים 15.2-8.2 אובחנו כחולים בקורונה לאחר חזרתם לדרום קוריאה. בעקבות הדיווח, משרד הבריאות פתח בחקירה אפידמיולוגית לאיתור המגעים של הקבוצה בישראל. בנוסף, המשרד פרסם את רשימת המקומות שבהם ביקרו התיירים הקוריאנים לפי תאריכים וכן הנחיות לכל מי שקיים מגע ישיר עם הקבוצה.

רשימת המקומות בישראל שבהם בילו התיירים החולים:

1. 8.2 – לאחר השעה 20:00 מלון מגדל דוד בנתניה ומלון גלרי

2. 9.2 – קיסריה, מלון גבריאל בנצרת, כנסיית הבשורה, כנסיית המשפחה הקדושה, מלון עין גב

3. 10.2 – מלון עין גב, מסעדת טנורין, כנסיית הבכורה של פטרוס הקדוש, כנסית הלחם והדגים

4. 11.2 – מלון דיוויד ים המלח

5. 12.2 – מצדה. פארק תמנע. מלון לאונרדו נגב בבאר שבע

6. 13.2 – הפארק הלאומי בבאר שבע, מערת המכפלה בחברון. מלון גרנד קורט בירושלים.

7. 14.2 – הר הזיתים בירושלים – בית פגי, כנסיית העלייה, כנסיית פאטר נוסטר, כנסיית דומינוס פלוויט, כנסית גת שמנים.    הר ציון – חדר הסעודה האחרונה, קבר מרים, כנסיית - gallicantu

8. 15.2 – מסעדת ג'רוזלם גולד. עין כרם ירושלים -  כנסיית ג'ון הקדוש, כנסיית הביקור, כנסיית אן הקדושה, ברכת הצאן (בתסדה), כנסיית הקבר הקדוש, כנסיית anastasis

במשרד הבריאות קבעו שכל מי שהיה במגע הדוק במרחק של פחות משני מטר ולמשך 15 דקות לפחות עם חברי הקבוצה, בהתאם למועדים והמקומות שפורטו, מתבקש להיכנס לבידוד בית למשך 14 ימים מאז המגע האחרון עם הקבוצה ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני.

"אם מתפתחים סימני מחלה, חום גבוה מ-38 מעלות, שיעול או תסמינים נשימתיים אחרים, יש לפנות לעזרה רפואית בהתאם להנחיות משרד הבריאות באתר תוך הודעה מראש ועל פי ההנחיות של המשרד", הדגישו. "כל מי שהיה במקומות ובזמנים הרלוונטיים שפורטו לעיל אך ללא מגע הדוק, לא נדרש להיכנס לבידוד אך מתבקש להיות ערני לגבי סימני המחלה כמו חום גבוה מ-38 מעלות, שיעול או תסמינים נשימתיים אחרים". 

בהכנת הידיעה השתתפה טל מויסה.