מאבק רכזי הביטחון היישובים עולה מדרגה: החל מהבוקר (חמישי) רכזי הביטחון השוטף הצבאי (הרבש"צים) החזירו את רכבי הביטחון שלהם לצה"ל. בשבוע הבא הם מתכוונים להחזיר נשקיהם האישיים ולאחר מכן אף לצאת להשבתה כוללת, זאת "עד למענה מלא לבקשותיהם".  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כחודש, החל המשבר בצעד של ההסתדרות הלאומית, המלווה את רכזי הביטחון, שהכריזה על סכסוך עבודה של הרבש"צים מול משרד הביטחון. בין דרישותיהם: הסדרה של תנאי העסקתם. הרכזים מפצירים במשרד הביטחון ובעומד בראשו, השר נפתלי בנט, להיפגש איתם בבהילות כדי להסדיר את הסוגיה.

במסגרת החרפת המחאה החל מהבוקר, לא תהיה פעילות ברכבי הביטחון שניתנו לרכזי הביטחון על ידי משרד הביטחון. מאות הרבש"צים ברחבי הארץ החזירו את רכבי הביטחון שלהם ביהודה ושומרון, בגבול עזה, בירדן, בלבנון ובשאר חלקי הארץ.

מטעם הרבש"צים נמסר כי הם "לא יכולים לבצע את תפקידם כאשר משרד הביטחון ממשיך את התעלמותו המופגנת אליהם ולא מוכן לשבת ולדבר איתם". עוד הוסיפו כי "רכזי הביטחון מתנצלים בפני התושבים אך משרד הביטחון יודע כבר זמן רב על מצוקת הרבש"צים ומתעלם. על כן כל האשמה היא על משרד הביטחון והעומד בראשו נפתלי בנט".

הרבש
צילום: דוברות הסתדרות לאומית

איתמר שרוני, סמנכ"ל גיוס בהסתדרות הלאומית זעם על התנהלות משרד הביטחון: ״בבוז צורם, משרד הביטחון הביא את ציבור הרבשצים לשפל חסר תקדים בתולדות המדינה. עדיין לא מאוחר, ניתן וחייב לעצור את הכאוס הזה, אשר לו השפעה ישירה על מיליון אזרחים בישובי המגן של מדינת ישראל".
 
גם איתי הופמן, סגן יו"ר ארגון הרבש"צים הארצי, ביקר את משרד הביטחון והשר העומד בראשו: "משרד הביטחון והעומד בראשו, נפתלי בנט, מפקירים את בטחון ההתיישבות ואת הרבש"צים. היום החרפנו את הצעדים הארגוניים והשבתנו את רכבי הבטחון. במצב הנוכחי, נוכח האיומים בגבולות ובאיו"ש, אין ביכולתנו לתת מענה מבצעי".  

תגובת משרד הביטחון: ״משרד הביטחון מוקיר ומעריך את פועלם של הרבש"צים ואת תרומתם לחיזוק הביטחון ביישובים. לאחרונה גיבש המשרד, יחד עם מרכז המועצות האזוריות, הסכם מעודכן הכולל הגדלה של תקציב ההשתתפות במימון מרכיבי ביטחון ליישובים המעסיקים רבש"צים. עמדת המדינה, הייתה ונותרה, שהרבש"צים הם עובדי הישובים ועליהם לנהל מו"מ קיבוצי מול מעסיקיהם".