"הגיע הזמן להגיב": סיפורו של יורי לוגביננקו, שעבד כטבח בסניף יוחננוף ברחובות עד שמשגיח כשרות החליט שיהדותו מוטלת בספק, נגע באנשים רבים - ובעקבותו קמה מחאה ברשת. תנועת "ישראל חופשית" פרסמה פוסט זועם בעמוד הפייסבוק שלה, שגרם ל-1,300 אנשים לשלוח מייל למנכ"ל רשת יוחננוף. בנוסף, גם הזמרת והיוצרת מרנה מקסימיליאן התגייסה למטרה והעלתה גם היא פוסט בנושא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בכתבה שפורסמה במהדורה המרכזית של חדשות 12, אמר לוגביננקו כי הוא נאלץ שלא להגיע לעבודתו במשך שבועיים - אחרי שסולק בבושת פנים. רק אחרי התערבות של עורך דינו חזר אליה - אך עם הגבלות שונות ולדבריו, גם עם תחושות קשות מאוד.

תנועת "ישראל חופשית" כתבה בפוסט: "הגיע הזמן להגיב! שלחו עכשיו מייל בלחיצת כפתור להנהלת רשת יוחננוף - סופרשוק לכולם: 'מה שקרה אצלך בסניף יוחננוף רחובות זו גזענות. עד שלא יהיו נהלים ברשת שמגנים על העובדים אני לא אקנה אצלך'".

עוד נכתב בפוסט: "מפסיקים לשתוק מול הגזענות של הרבנות ובתעסוקה! משפילים ישראלים על רקע עדתי? אנחנו לא נקנה מכם". בסוף הפוסט הקבוצה הפנתה את הקוראים לשליחת.המייל למנכ"ל ולשיתוף ברשת החברתית. לסיום הוסיפו את התיוג: "לא קונה גזענות".

בת זוגו של יורי, אביטל, פנתה אחרי פרסום המקרה למרינה מקסימיליאן בלומין, ששיתפה את המקרה בפוסט כואב. "למזלי הרב אני מרגישה בבית במדינתנו בכל מקום שאליו אני פונה. ולצערי הרב לא כולם חולקים אותה מציאות מקבלת. חולקת איתכם הודעה מעציבה שקיבלתי", כתבה בלומין וסיימה באיחול: "שתמיד נהיה בצד הטוב של האנושות אמן".

"זה הכבוד של כולנו"

בלומין צירפה את פנייתה של אביטל: 'מרינה שלום, אני אביטל ובן זוגי יורי פונים אלייך בבקשה לעזור לנו להגיע לעוד אנשים. בטח יצא לך לראות בחדשות 12 או ערוצים אחרים אתמול את סיפורנו – משגיח כשרות ברשת יוחננוף גירש את יורי מהמטבח בו הוא עובד כשף. הוא שלח אותו בבושת פנים לשבת ברכבו מחוץ לסניף כאיזה מצורע – כל זה כי חשב שאדם בשם 'יורי' לא יכול להיות יהודי".

מרינה מקסימיליאן נבראת מחדש
מרינה מקסימיליאן | צילום: חדשות 2

בהמשך הפנייה תיארה אביטל את התחושות הקשות של בן זוגה בעקבות המקרה: "איזה עלבון, איזה גזענות. במה חטא? יורי ביוזמתו נסע להביא למשגיח את כל המסמכים שמוכיחים את יהדותו ויהדות אמו, אבל גם זה לא עזר. נטו גזענות. הוא מפורק. זt, לא רק הפנסיה שלו, זה הכבוד שלו ושל כולנו".

בסיום פנתה אליה אביטל בבקשה לפרסם את המקרה ולא לשתוק: "זו גם המדינה שלנו, אנו לא זרים בה, עד מתי ימשיכו להעביר אותנו במבחני הישראליות? גם בילדים ימשיכו להתעמר ככה? עד איזה דור?".