החורף בשיא עוצמתו: אחרי לילה סוער עם גשם, ברד וסופות רעמים, מזג האוויר החורפי יוסיף ללוות אותנו גם היום (רביעי) עם קור עז וגשמים מקומיים שילכו וייחלשו בשעות הקרובות. מחר יהיה מעונן חלקית וייתכנו טפטופים לאורך היום, אך מזג האוויר צפוי להיות נוח. התפנית תגיע בשעות הערב עם גשם לפרקים ברוב אזורי הארץ, חשש לשיטפונות, התחזקות ברוחות וירידה בטמפרטורות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מזג האוויר הסוער הביא הבוקר לסגירתו לתנועה של כביש 31 מערד לים המלח לשני הכיוונים בעקבות התמוטטות של חלק מההר על הכביש בסוף הירידות לים המלח. כרגע פועלים לפינוי הכביש ופתיחת הכביש. שוטרים נמצאים במקום ומכוונים את התנועה.

שלולית ענק בתל אביב
שלולית ענק בלב תל אביב | צילום: דוברות משטרת ישראל

הטמפרטורות החזויות להיום: בקריית שמונה 13 מעלות, בקצרין 11, בצפת 7, בטבריה 15, בנצרת 12, בחיפה 12, בעפולה 14, בבית שאן 14, בתל אביב 14, באשדוד 15, בלוד 14, בירושלים 8, בעין גדי 18, בבאר שבע 14, במצפה רמון 9 ובאילת 17 מעלות.

מפולת סלעים בכביש לים המלח
מפולת סלעים בכביש לים המלח
חיילי וקציני מת״ק בית לחם נהנים מהשלג
חיילי וקציני מת"ק בית לחם נהנים מהשלג | צילום: דוברות מתפ״ש

לפי נתוני רשות המים המעודכנים, מאתמול עלה מפלס הכנרת ב-4.5 ס"מ נוספים וכעת הוא עומד על 210.55-. מתחילת עונת הגשמים המפלס עלה ב-1.35 מטר, מתוכם 0.99 מטר רק מתחילת ינואר. חסרים רק 1.75 מטרים לכינרת מלאה.

בבוקר יום שישי ירדו גשמים מקומיים מצפון הארץ ועד לנגב. ייתכן שלג קל בפסגות הרי הצפון ובפסגות הגבוהות של הרי המרכז. במהלך היום הגשמים ייחלשו וייפסקו, ותחול התקררות נוספת ומשמעותית. בשבת מזג האוויר יהיה מעונן חלקית עם עליה קלה בטמפרטורות וללא גשם, אך עדיין קר מהרגיל. ביום ראשון תשוב מגמת ההתחממות.

שלג באלון שבות, גוש עציון
שלג באלון שבות, גוש עציון | צילום: יחל"צ עציון-יהודה, משטרת מחוז ש"י

הלילה ירדו במרכז הארץ ברד וגשם כבד שלוו בסופות ברקים ורעמים. מזג האוויר הסוער אף הביא להשבתתם של עשרות רמזורים בצמתים מרכזיים באזור תל אביב. בין היתר הושבתו הרמזורים בצמתים מרכזיים כמו אלנבי-הירקון, ארלוזורוב-ויצמן ובן יהודה-בוגרשוב. תקלת הרמזורים טופלה על ידי המשטרה ואנשי בקרת הרמזורים, שהחזירו אותם לפעילות.

חיילים בחטמ״ר עציון
חיילים בחטמ״ר עציון

במקביל, שוטרים חילצו נוסעים מתוך מיניבוסים ואוטובוס שנתקעו בשלוליות ענק בשדרות רוקח בתל אביב. שוטרי תנועה סגרו את הנתיבים המוצפים וביצעו הכוונה של הרכבים לצירים חלופיים. כמו כן, רחוב הסדנאות בהרצליה נסגר לתנועה בשל קרח שנערם על הכביש.

אתמול בבוקר ירד שלג לזמן קצר במורדות החרמון, בצפת, בצפון רמת הגולן ובשמורת הר מירון. לקראת הצהריים ירד שלג גם באזור חברון, בגוש עציון ובהרי בנימין. השלג לא נערם ברוב האזורים והתמוסס כעבור זמן קצר. המערכת הנוכחית נמצאת לקראת סיומה ולמרות שהטמפרטורות ממשיכות לרדת המשקעים צפויים להיעלם, כך שאנו לא צפויים לראות שלג נוסף בימים הקרובים.

אתר החרמון מכוסה בשלג
אתר החרמון מכוסה בשלג | צילום: אתר החרמון

מפלס הכינרת עמד אמש על גובה מינוס 210 מטרים ו-59 סנטימטרים. מתחילת החורף נוספו לכינרת כבר יותר ממטר ושלושים סנטימטרים.

שטח האי מצטמצם והמפלס מתקרב ליישובים הסמוכים. אפילו אם לא ירד יותר גשם עד סוף החורף, הכינרת תמשיך ותעלה בעוד כמטר לפחות כתוצאה מהזרימות בנחלי הצפון. בשל כך, ב"מקורות" כבר החלו בבדיקות לקראת אפשרות של פתיחת סכר דגניה המיתולוגי, ששומר במשך דורות על מפלס הכינרת והשימוש בו נעשה רק במקרים נדירים במיוחד.