המאמץ למנוע התפרצות של הנגיף הקטלני בישראל: הרשויות במדינה ממשיכות לפעול להרחקת כל אדם ששה בסין בשבועיים האחרונים, מחשש שיביא לישראל את נגיף הקורונה. במקביל לסינון הנוסעים ובלימת ההגעה דרך האוויר, הים והיבשה, כל התיירים והנוסעים שמגיעים לארץ מקבלים מסר על נהלי הזהירות  - עם הגעתם לישראל. היום נבדק חשד לנגיף קורונה בבני ברק: החולה פונה מהמקום עם ציוד מיוחד לבית החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ישראלי שהיה במרפאת "מאוחדת" בעיר בני ברק התלונן על סימפטומים דומים למחלה המסוכנת. הוא הופנה לשם הזהירות לחדר מיון, ורופאת המרפאה עדכנה את משרד הבריאות כנדרש.

חשד לקורונה בסניף מאוחדת בבני ברק‎
חשד לנגיף קורונה בבני ברק

משרד הבריאות פנה הבוקר (שני) לחברות הסלולר, בבקשה שישלחו הודעה לכל הנוסעים שנוחתים בישראל על מנת שישלח אליהם מסרון (הודעת SMS) עם הנחיתה. ההודעה תכלול הסבר בעברית ואנגלית על הוראות משרד הבריאות לגבי נגיף הקורונה. משרד הבריאות אישר היום את הבקשה - וחברות הסלולר החלו להפעיל את השירות.

בשלב זה המשרד מתמקד בניסיון למנוע את הגעת הנגיף והתפשטותו: "אחד הכלים המרכזיים לצמצום הסיכוי להגעת המחלה לישראל ולהכלתה (אם תגיע) הוא מתן הנחיות ברורות לנכנסים לישראל".

"סכנה חמורה לבריאות הציבור"

זהו נוסח ההודעה שמבקשת המדינה להפיץ - "הודעה חשובה!!. אם היית בסין ב-14 ימים האחרונים, עליך להישאר בבידוד בבית (לפי החוק) למשך 14 ימים מאז שעזבת את סין. אם יש לך חום, שיעול, קשיי נשימה - גשי/י מיד לעמדת מד"א באולם טרנזיט". אם הבקשה תאושר, ההודעה תופץ גם באנגלית.

במשרד ביקשו את עזרת משרד התקשורת וציינו כי המחלה נוספה לרשימת המחלות המדבקות והנושא הוא "בעל חשיבות בין-לאומית" שמחייב הודעה מיידית לפי התקנות. "המחלה הוכרזה כמחלה מידבקת מסוכנת שקיימת בעטיה סכנה חמורה לבריאות הציבור".

עוד הדגישו במשרד הבריאות כי "נכון להיום, אין באוכלוסייה של ישראל חסינות נגד נגיף זה, אין חיסון שבאמצעותו אפשר למנוע את התפשטות המחלה ואין טיפול ידוע. משיעורי התמותה ניתן ללמוד כי מדובר במחלה קטלנית".

ההיערכות לסגירת המעברים בנתב
בנתב"ג פועלים למניעת כניסת הנגיף

  

היערכות שיא בישראל

משרד הבריאות הפיץ אמש צו המחייב את כל השבים מסין לבודד את עצמם למשך 14 יום בביתם או בבית חולים. הצו מחייב גם אנשים ששהו זמן רב צמוד לחשודים כנשאי נגיף הקורונה.

כדי לאכוף זאת, גורם בכיר במשרד הבריאות סיפר כי נבדקת האפשרות להפעיל את המשטרה נגד מי שחזרו מסין והפרו את הבידוד שהיה עליהם לשהות בו. על פי הצו, שתקף ל-30 הימים הקרובים, במהלך הבידוד חל איסור לצאת מהמרחב שהוגדר – אלא באישור רופא. בנוסף, כל אדם ששב מסין והחליט לשהות בבידוד ביתי יצטרך לדווח למשרד הבריאות על המיקום שבו הוא נמצא.

אישה לובשת מסכה בסין
כניסתם של מאות נוסעים ששהו בסין סורבה. ארכיון | צילום: רויטרס

עניין של זמן עד שנגיף הקורונה יגיע לישראל: איך תתגוננו?

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון מחוץ לסין

ישראלים בסין חוששים מנגיף הקורונה: "הרחובות ריקים, כולם מסתגרים בבתים"

חישוב מתמטי: זה מה שיקרה אם לא נעצור את הקורונה