פרסום ראשון: מסתמן פתרון למשבר החקלאים בצופר - רה"מ נתניהו צפוי להביא ביום ראשון הקרוב תכנית שגובשה במטרה לפתור את מצוקת החקלאים ממובלעת צופר בערבה. במסגרת התכנית יוקצו 22 מיליון שקלים להכשרת הקרקע החלופית בצופר וכן עבור ציוד חקלאי. ההחלטה שתובא לממשלה מתואמת עם הגורמים הכלכליים במשרד האוצר. השאיפה היא שהכסף יועבר באופן מיידי על מנת לאפשר לחקלאים להמשיך להתקיים מחקלאות בפיסת הקרקע בגבול ישראל-ירדן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התכנית צפויה להוות פתרון לעשרות החקלאים שיפונו בקרוב ממובלעת צופר, זאת בהתאם להסכם השלום עם ירדן, שנמצאים תחת משבר בעקבות עיכוב של הממשלה בהעברת תקציבים והכשרת קרקע חלופית בעבורם. החקלאים אף התכוונו, טרם פרסום החלטת הממשלה, לצאת לצעדי מחאה בהמשך השבוע.

במשך שנים עודדה המדינה צעירים לעבוד בחקלאות בגבול ירדן ולהפריח את השממה. אלו שנשארו שם ועסקו בעבודת אדמה, גילו כעת שחוץ מקשיים של גניבות, יוקר המים ומזג אוויר קשה, המדינה לא נותנת להם גיבוי ומעכבת את הכשרת הקרקע. מלך ירדן דורש, בהתאם להסכם השלום, את האדמות שהיו מוחכרות לישראל. החקלאים נותרו עם רצון ועם מכשור, אבל בלי שטח חקלאי.

חקלאי צופר נותרו ללא שטחים (צילום: החדשות12)
חקלאי צופר. ארכיון | צילום: החדשות12

אחד החקלאים, שחל יזרעאלי סיפר: "אנחנו מתמודדים פה עם בעיות של מזג האוויר, עם כוח אדם, עם בעיות של מזיקים – ועכשיו צריך להתמודד גם עם בעיות של הממשלה. המדינה נטשה אותנו, בעצם נשארנו ללא אדמות וללא יכולת להתפרנס".

איתן גדז, חקלאי נוסף מהאזור, מספר: "יש פה כבר משפחות שמתחילות לדבר על חזרה למרכז, על לעזוב את המושב". איתן עבר לאזור לפני 10 שנים מהמרכז, גם הוא כמו שאר אנשי האדמה פה רצה להיות חקלאי. הוא הקים כאן משפחה ובית והגשים את החלום הציוני. כעת הוא מזהיר: "פרנסה אין לנו כאן. אם לא תהיה לנו חקלאות, אנחנו לא נמשיך לחיות פה".

שי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, בירך על הודעת משרד ראש הממשלה: "החקלאים יוכלו כעת לשוב ולעסוק בחקלאות, כפי שעשו עד להחזרת הקרקעות לירדן. החקלאות באזור הזה הינה ענף תעסוקה חיוני ופורץ דרך. אני מודה לראש הממשלה שהיה קשוב למצוקת החקלאים ומצא את הדרך הנכונה להכשיר קרקע חלופית".