זה קרה שלשום (ראשון) בנהריה: שריפה פרצה בדירתה של אליס מלכה אוסקר וכתוצאה ממנה, בנה בן הארבע, איתי, נכווה בכל חלקי גופו ופונה במצב קשה לבית החולים המרכז הרפואי לגליל. כעת, מתבררות הנסיבות שהובילו לאסון.

"איתי היה איתי בחדר שלי, ואז הלכתי לשירותים. בזמן הזה הוא לקח את המצית מהחדר שלי ופנה לחדר שלו", שיחזרה אוסקר ב"חדשות הבוקר", "איתי סגר את עצמו בחדר וכנראה ששיחק עם המצית. אחרי דקה וחצי, שתי דקות, שמעתי את הילד בוכה, והוא בדרך כלל לא בוכה. רצתי מהר לחדר כדי לראות מה קורה, ניסיתי לפתוח את הדלת ולא הצלחתי. איתי לקח את המזרון מהמיטה, הוריד אותו לרצפה וחסם איתו את הדלת".

בזמן שניסתה לפתוח את הדלת ללא הצלחה, הבינה אוסקר שאש הוצתה בחדר. "ראיתי עשן שיוצא מתחת לדלת, הבנתי שיש שריפה בתוך החדר ואז צרחתי לאבי", סיפרה, "אלה היו דקות נוראיות וארוכות, כמעט 20 דקות הילד היה לכוד בחדר. בשלב מסויים איבדתי תקווה כי הוא היה שם כבר הרבה זמן, אבל אז שמעתי אותו מבחוץ נאנח. אמרתי לאבי, 'הוא חי, אתה חייב להוציא אותו משם'".

זירת השרפה בבית מגורים בנהריה
זירת השריפה בבית מגורים בנהריה

אבי לוי ששהה בקרבת מקום ניסה לפרוץ את הדלת כדי לחלץ משם את איתי. "הדלת הייתה נעולה, בעטתי בה בברכיים ובידיים עד שהדלת זזה", סיפר לוי, "אי אפשר היה לראות כלום וגם לא לנשום, פיח נוראי. ראיתי מיטה בוערת ולפתע שמעתי גניחה מצד ימין. הורדתי את העיניים וראיתי את הילד על מזרון חרוך ושרוף, ראיתי רק את הקפיצים של המיטה. באתי להרים אותו אבל הוא פשוט נדבק למזרון, משכתי אותו עם המזרון החוצה לגרם המדרגות. האמא הייתה היסטרית, היו שם זעקות שבר".

אליס, בכבאות והצלה אומרים שהם הגיעו למקום בתוך שבע דקות, את טוענת שהרבה יותר.
"20 דקות בערך הילד היה בפנים והם עדיין לא הגיעו. הם הגיעו רק אחרי שאבי הוציא את הילד החוצה. זה היה הרבה יותר משבע דקות, ראיתי אחר כך לפי הזמנים של הטלפונים שקיבלתי. אם אבי לא היה לא היינו בין החיים, לא אני ולא איתי".

מה מצבו של איתי כרגע?
"הוא במצב קשה, יש לו בעיות בריאות והוא צריך לעבור ניתוח. הוא נפגע ונכווה כמעט בכל גופו, בפנים ובגוף, ונלחם על חייו. הרופאים פה עושים את מיטב המאמצים ואנחנו מקווים לטוב, אני מאמינה שיהיה טוב. אנחנו זקוקים עכשיו רק לרחמים של הקדוש ברוך הוא, שכולם יתפללו בשבילו. צריך כרגע נס".

את מצליחה להבין מה הוביל את הבן שלך לקחת את המצית ולשחק איתו?
"מתחילת החנוכה, מהדלקת הנרות, הוא די התלהב מהקטע של האש. במשך חודש ניסיתי להרחיק אותו מהמצתים ומהגפרורים ולהראות לו סרטונים כדי שתרד לו קצת הסקרנות מהאש, אבל מסתבר שלא הצלחתי. זה יכול לקרות לכל אחד, זה קרה כל כך מהר, בתוך דקה וחצי. הכל בער ונהיה שחור כל כך מהר. כולם צריכים לשים לב ולהרחיק את הילדים, זה גיל של סקרנות. צריך 20 עיניים, לא אחת ולא שתיים, וגם זה לפעמים לא עוזר".

מכבאות והצלה מחוז חוף נמסר בתגובה: "אנו משתתפים בכאבה של המשפחה על האסון שפקד אותה יחד עם זאת העובדות כפי שתועדו במערכת המבצעית הממוחשבת כמו גם בזירת האירוע מפריכות לחלוטין את טענות המשפחה ומצביעות על תפקוד מבצעי גבוהה של לוחמי האש שפעלו במהירות ובנחישות להצלת חיי אדם. מרגע הדיווח הראשוני על שריפה בבית המגורים (15:09) ובתוך זמן שיא של 7 דק' בלבד הגיעו לזירת האירוע 3 צוותים של לוחמי אש והחלו לפעול במידית לאיתור לכודים וזיהוי מוקדי השריפה בבית המגורים שהיה מכוסה בעשן רב. בתוך זמן קצר ותוך שהוא מסכן עצמו זיהה לוחם אש את הילד שרוע על רצפת אחד החדרים . הלוחם נשא ופינה את הילד הפצוע אל מחוץ לבית הבוער שם קיבל טיפול ראשוני מכוחות הרפואה שהגיעו למקום. אנו מצטרפים לתפילה לשלומו של הילד ומאחלים לו החלמה מהירה".