שלושה ימים עברו מאז נפגשו שטערנא שרה קלפמן בת ה-24 וחני סוליש בת ה-19 בבית סבתן, עלו לגג בניין בגבעת שאול ועל פי הערכת המשטרה קפצו אל מותן. אתמול התברר שאחת מהן חוותה בצעירותה פגיעה מינית מקרוב משפחה וכן שהמשטרה מעריכה שברקע ההתאבדות עמדו התחבטויות שקשורות לתהליך העזיבה את הדת. ואולם בעדות חדשה של חברה קרובה שהכירה את השתיים, שאנו מביאים לראשונה, היא טוענת כי ככל הנראה היה זה הקשר ביניהן שהביא לאסון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לא לחצו עליהן, זה לא קשור לדת או לחינוך", טענה החברה הקרובה בשיחה עם חדשות 12. "לשטערנא היו חיים לא קלים. לא היה קרע עם המשפחה, אבל הייתה מורכבות. המשפחה עזבה לחו"ל ולשטערנא זה היה מאוד קשה. זה קרה לפני ארבע שנים בפתאומיות, היא הייתה באמצע התואר, אהבה את הלימודים ורצתה להמשיך רגיל. עד אז היא גרה עם משפחתה. ברגע שההורים שלה עזבו היא הייתה שנה במעונות ואז אחר כך עברה לסבתא".

מהעדות עולה כי שטערנא קלפמן וחני סוליש היו קרובות מאוד, דרכיהן הצטלבו כשלפני כשלושה חודשים חני הצטרפה לשטערנא ועברה גם כן לגור בבית סבתן. על פי העדות החדשה הקשר הזה, ובייחוד שלושת החודשים שבהם גרו יחד, חשובים מאוד כדי להבין את מה שקרה.

"הן מאוד אהבו אחת את השנייה", תיארה החברה הקרובה. "חני עדיין הייתה חרדית, ממה שידוע לי היא פשוט לא ראתה כל כך סיבה לחיות, היא נטתה לדיכאון ולא מצאה עניין בחיים. לשטערנא היו במשך תקופה ארוכה רגעים עם מחשבות אובדניות. היא לא ראתה הרבה סיבות לחיות ברגעים האלה, היא נשאבה לדיכאון. לא היו לה הרבה חברות קרובות וכשהיינו יוצאות היא הייתה מעדיפה שנצא רק שתינו".

החברה סבורה כי ככל הנראה היה זה החיבור בין השתיים שהביא למצב קיצוני. "אני יודעת ששטערנא דאגה לחני ואהבה אותה", שיתפה. "היא סיפרה לי שחני עצובה עוד לפני שהם עברו לגור ביחד. בניסיון לשמח אותה, היא הזמינה מהאינטרנט חולצה של טיילור סוויפט. חני העריצה אותה".

מהעדות עולה כי דווקא השבועות האחרונים בחייה של שטערנא שרה קלפמן היו מעין שקט שלפני הסערה. "אני יודעת שהיא הייתה בטיפול אצל פסיכולוגית", אמרה החברה הקרובה. "היא לא שיתפה הרבה, אבל היא פעם סיפרה שנהנתה שהפסיכולוגית ביקשה שהיא תעשה יצירה בקשר לטיפול. היא החליפה הרבה מטפלים, אולי בגלל זה לא חזרה ויצרה קשר עם העמותה אבל דווקא היה שלב שסיפרה לי שטוב לה עם המטפלת שלה".

"לימודי האדריכלות היו באמת הדבר היחיד שהיה לה חשוב", ציינה החברה על אודות לימודי התואר הראשון שהשלימה שטערנא לפני כשנה. "היא עבדה לתקופות וגם קיבלה מלגות. העבודה, זה לא הדאיג אותה במיוחד, בתקופות שהיה לה מוטיבציה היא מצאה עבודה ונהנתה ממנה. היא נגיד עבדה חסכה למשהו מסויים ואז אחר כך היא הפסיקה. אני יודעת שממש לאחרונה היא התחילה לעבוד במשרד אדריכלות, מה שהבנתי בשבועות אחרונים".

על המכתב שהשאירה חנה סוליש שמעה החברה הקרובה באמצעי התקשורת. "קטונתי מלהבין את המכתב", אמרה. "אך ממה שנראה לי היא פחדה לאכזב את הוריה בכך שהיא תתאבד". לחברה יש גם מסר חשוב: "מה שחשוב זה באמת להראות לסובבים ולזולת אכפתיות ושהם חשובים לנו, גם אהבה, זה מה שצריך ללמוד מהסיפור הזה. להראות איכפתיות ואהבה בעיקר לקרובים אלינו".