מסקר שנערך עבור N12, על ידי מכון המחקר Direct Polls בהנהלת שלמה פילבר, נמצא רוב הישראלים מרוצים מתפקוד מנכ"ל משרד הבריאות וראש הממשלה במשבר הקורונה. בנוסף, על פי הסקר רוב הציבור נענה להנחיות משרד הבריאות - וסבור כי ההחלטות שהתקבלו סבירות ואחראיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מהנתונים עולה כי 61% מהנשאלים הביעו שביעות רצון מתפקודו של מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, זאת למרות ביקורות לפיהן הוא איננו רופא ובכל זאת עומד בראש מערכת הבריאות. 57% מהמשיבים מרוצים מהתנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במשבר. 

עוד עולה מהנתונים כי רק 29% מרוצים מתפקודו של שר הביטחון נפתלי בנט ו-22% בלבד מרוצים מתפקודו של שר הבריאות יעקב ליצמן. שר האוצר, משה כחלון, זוכה לתמיכה של 21% בלבד בקרב הציבור על רקע המשבר הממושך, שר הפנים דרעי עם 13% תמיכה בלבד. רק 8% מרוצים מתפקוד ראשי כחול לבן בהתייחס למשבר. 

מעבדת קופת חולים לאומית (צילום: פלאש 90)
ישראל אינה ערוכה לבדיקות קורונה בהיקף נרחב | צילום: פלאש 90

אי היערכות לבדיקות בהיקף נרחב

על רקע הפרסומים בימים האחרונים, לפיהם ישראל איננה ערוכה לבדיקות חולי קרונה בהיקף נרחב, 53.97% מהנשאלים היהודים השיבו שמגפה עולמית כזו היא אירוע חריג שלא ניתן היה לצפות מראש, ובכל העולם קיים מחסור. 44.48% סברו שמשרד הבריאות היה חייב להיות ערוך לאירוע כזה וכי זהו מחדל שצריך להיחקר.

במגזר הערבי, לעומת זאת, הרוב סבורים שמדובר במחדל: 52.14% מהמשיבים מהמגזר טענו שעל משרד הבריאות היה להיערך לאירוע כזה, לעומת 45.4% שהשיבו שמגפה עולמית כזו היא אירוע חריג שלא ניתן היה לצפות מראש, ובכל העולם קיים מחסור.

החלטת הממשלה על סגר כמעט מלא

בעקבות החלטת הממשלה  סגר כמעט מלא, על כל תושבי ישראל, למעט יציאה לעבודה ולרכישת מוצרים חיוניים וטיפולים דחופים, 65.69% מהמשיבים בקרב היהודים אמרו כי מדובר בצעדים שקולים ואחראיים לאור המצב, זאת לעומת 51% במגזר הערבי. 23.5% מהנשאלים אמרו כי צעדים אלו הם בגדר מעט מדי ומאוחר מדי ביחס למצב, זאת לעומת 42.96% מהמשיבים במגזר הערבי. 10.7% ענו שמדובר בצעדים מוגזמים ביחס למתרחש בעולם, זאת ביחס ל-6% שסבורים כך במגזר הערבי.

שוטרים סוגרים בסטות בשוק הכרמל (צילום: החדשות 12)
שוטרים סוגרים בסטות בשוק הכרמל | צילום: החדשות 12

שמירת מרחק מהאוכלוסייה המבוגרת שנמצאת בסיכון

המשיבים נשאלו עד כמה הם מקפידים על ההנחיות לא לבוא במגע עם הסבים והסבתות ועם האוכלוסייה המבוגרת שנמצאת בסיכון להיפגע מהנגיף64.4% מהמשיבים היהודים מקפידים מאוד על ההנחיה והנתק הוא מוחלט, זאת לעומת 52.9% מהמשתתפים הערבים בסקר.

30.95% מהמשיבים ענו כי הם משתדלים להימנע ממגע, למעט עזרה מינימלית וחיונית לבני המשפחה המבוגרים – ובמגזר הערבי 40.74% השיבו שהם משתדלים להימנע ממגע. 3% מהיהודים ו-4.75% מהערבים אמרו כי הנסיבות לא מאפשרות להם לקיים את ההוראה הזו והקשר נמשך כמו שהיה בעבר.

אזהרות מפני מוות של אלפי תושבים

לאחר שהשבוע הזהירו ראשי מערכת הבריאות, כי אם הציבור לא ישמע להוראות - עלולים אלפי תושבים לחלות ולמות מנגיף הקורונה, 57% מהנשאלים היהודים ו-54.9% מהנשאלים הערבים השיבו כי הבינו את חומרת המצב עוד לפני האזהרות של צמרת מערכת הבריאות, 33.7% מהמשיבים היהודים ו-39.3% מהערבים ענו כי האזהרות השפיעו עליהם מאוד בכדי להבין את חומרת המצב, 7.9% מהיהודים ו-4.67% ערבים סבורים כי המצב איננו חמור כפי שמנסים בכירי מערכת הבריאות להציג.

קשישים בבידוד בגלל הקורונה, למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: רויטרס)
קשישים בבידוד בגלל הקורונה, למצולמים אין קשר לכתבה | צילום: רויטרס

הפסקת הלמידה מרחוק באמצעים דיגיטליים

לאחר שהשבוע סיכם משרד האוצר עם המורים, כי המורים לחופשה ויפצו את התלמידים בקיצור ימי החופש הגדול, ולפיכך תופסק הלמידה מרחוק באמצעים דיגיטליים, והשיעורים המקוונים שהיו עד כה48% מהמשיבים היהודים סבורים שחייבים להמשיך את הלמידה מרחוק לפחות במתכונת של בימים האחרונים.

לעומת זאת, 43.49% מהמשיבים הערבים, 26.03% מהמשיבים היהודים ענו שהלמידה מרחוק ממילא לא הייתה יעילה באמת ואיננה נחוצה וכך השיבו 45.4% מהנשאלים הערבים.

 _______________________________________________

סקר חתך יהודי ארצי:
הסקר נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון בעלי Direct Polls LTD, בתאריך ה- 21 במרץ 2020 בשעות הערב, באמצעות מערכת דיגיטלית בשילוב פאנל, בקרב 1,161 נדגמים מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת (18+) בישראל. טעות הדגימה הסטטיסטית 3.5%+- בהסתברות של 95%.

סקר חתך ערביי ישראל ארצי: 
הסקר נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון בעלי Direct Polls LTD, בתאריך ה- 21 במרץ 2020 בשעות הערב, באמצעות מערכת דיגיטלית בשילוב פאנל, בקרב 1,307 נדגמים מהאוכלוסייה הערבית הבוגרת (18+) בישראל. טעות הדגימה הסטטיסטית 3.4%+- בהסתברות של 95%.

מנהל המחקר: שלמה פילבר