אריה אבן ז"ל, הקשיש בן ה-88 שחלה בנגיף הקורונה ונפטר בסוף השבוע, הובא הלילה (בין שבת לראשון) למנוחות. אבן נטמן בבית ההספד 'קהילת ירושלים' בבית העלמין שמגר בירושלים. אבן, ניצול שואה, עלה ארצה לבדו מהונגריה בשנת 1949. הוא הותיר אחריו ארבעה ילדים, 18 נכדים ונין. רעייתו יונה נפטרה ב-2012. יצחק גלבשטיין, מנכ"ל חברה קדישא: "העובדים המסורים יוצאים הערב להלוויה תוך כדי הקפדה יתרה על כל אמצעי התמגנות הנדרשים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההלוויה נערכה במתכונת חריגה בשל ההגבלות על הציבור: המשפחה המצומצמת השתתפה בטקס. האירוע התקיים במגבלה של עד 20 משתתפים בלבד ובמרחק של 2 מטרים אחד מהשני. רכב החברא קדישא עבר ניקוי וחיטוי יסודי לאחר שהביא את מיטת הנפטר למתחם שמגר בירושלים. 

על פי הוראות משרד הבריאות, בית הלוויות שמגר עבר לפעול במתכונת חירום עם אגף מיוחד שייתן מענה לנפטרים נשאי קורונה. שעות לפני ההלוויה בני משפחתו של אבן הביעו ביקורת חריפה על התנהלות משרד הבריאות בסיפור.

הלוויתו של אריה אבן ז"ל, הנפטר הראשון מנגיף הקורונה (צילום: גחש״א ״קהילת ירושלים״)
ההיערכות להלווייתו של אריה אבן | צילום: גחש״א ״קהילת ירושלים״

יצחק גלבשטיין, מנכ"ל חברה קדישא הראשית והכללית פרושים ירושלים וממונה מטעם המדינה על כל הקבורה בחירום באזור ירושלים, מסר לפני מסעו האחרון של אבן ז"ל: "העובדים המסורים יוצאים הערב להלוויה תוך כדי הקפדה יתרה על כל אמצעי התמגנות הנדרשים. כולנו תקווה שזאת תהיה הלווייה האחרונה של נפטר קורונה בארץ בכלל ובירושלים בפרט".

ההיערכות להלוויה של אריה אבן (צילום: גחש״א ״קהילת ירושלים״)
ההיערכות להלוויה של אריה אבן ז"ל | צילום: גחש״א ״קהילת ירושלים״
ההיערכות להלווייתו של אריה אבן ז"ל  (צילום: גחש״א ״קהילת ירושלים״)
ההיערכות להלווייתו של אריה אבן ז"ל | צילום: גחש״א ״קהילת ירושלים״

צוריאל קריספל, מנכ"ל מועצת בתי העלמין ירושלים, הוסיף: "ברצוני לציין שאנו ערוכים לכל תרחיש ונמצאים בקשר רציף עם משרד הבריאות. על פי ההנחיות הוחלט להכשיר את הקמתו של אגף נפרד ומבודד מבית הלוויות שאליו יובאו הנפטרים שיש חשש לגביהם כי הם נשאים של הנגיף. באגף הנפרד יהיה חדר טהרה וחדר קירור נפרד. שאר האגפים בבית הלוויות ימשיכו לפעול כרגיל בהתאם להנחיות משרד הבריאות לכלל האוכלוסייה. הצוותים שאמורים לטפל בנפטרים קיבלו הנחיות מפורטות של משרד הבריאות. כמו כן, סוכם כי נאמן בטיחות של משרד הבריאות יהיה נוכח בשטח על מנת לפקח על יישום הכללים המחמירים שנועדו למנוע את התפרצות המגיפה".

מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק, פרופ' עופר מרין, מסר אמש: "אנו משתתפים בצערה של משפחת אבן. זכינו להכיר את אריה ומשפחתו בשבוע האחרון וגילינו איש חזק ומרשים, עם סיפור חיים מרתק שגידל משפחה לתפארת. הצוות הרפואי במחלקת כתר  טיפל באריה במסירות גדולה לאורך כל ימי האשפוז ועמד בקשר רציף עם המשפחה".

יאיר שרקי השתתף בהכנת הידיעה