שעות ספורות אחרי ש-30 תלמידים ושני מורים מבאר שבע הונחו להיכנס לבידוד לאחר שהתברר שהם שהו יחד עם קבוצת התיירים מדרום קוריאה, כעת מתברר ש-60 תלמידים נוספים מקריית חיים באו איתם במגע. התלמידים, יחד עם חמישה מורים ומאבטח, התבקשו להיכנס לבידוד בביתם בהתאם להנחיות משרד הבריאות. לפי שעה אף אחד מהם לא פיתח תסמינים של המחלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאור ההתפתחויות, ישיבת הממשלה שתוכננה להיום (ראשון) בוטלה, ובמקומה יקיימו ראש הממשלה ושר הבריאות הערכת מצב מיוחדת בחמ"ל משרד הבריאות. בישיבת החירום שצפויה להתחיל בשעה 11:30 ישתתפו שרי ממשלה, מנכ"לי משרדים וגורמים בכירים נוספים.

ב-12 בפברואר ביקרו תלמידי ומורי חטיבת הביניים דגן מקריית חיים במצדה, כשבאותו הזמן טיילו במקום גם התיירים מדרום קוריאה, שעם חזרתם למדינתם אובחנו תשעה מהם כנשאי הקורונה. מנהלת בית הספר, עפרה טנדלר, כתבה בהודעה שפרסמה: "מיד עם פרסום ההודעה של משרד הבריאות יצרתי קשר עם מוקד החירום שלהם".

חשש להתפשטות נגיף הקורונה בישראל
חשש מהתפשטות הנגיף בישראל | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

עוד כתבה המנהלת: "הבאתי בפניהם את הפרטים על השהות המשותפת של תלמידי בית הספר וצוות המורים עם המשלחת מדרום קוריאה, בעת שטיילו במצדה. לנוכח זאת, משרד הבריאות הנחה כי הם ייכנסו לבידוד. אנחנו, מצדנו, נמשיך לעמוד בקשר רציף עם משרד החינוך והמחוז לכל עדכון נוסף".

"עד עכשיו, דאגנו לעדכן את המורים ואת ההורים, ולתת להם תמונה מסודרת על האירוע", הוסיפה טנדלר. "החל ממחר גם נדאג להעביר לתלמידים שבבידוד את כל החומר הלימודי הנדרש באמצעות הפלטפורמות הדיגיטליות שיש לנו. הפיקוח של משרד החינוך, הייעוץ החינוכי והשירות הפסיכולוגי העירוני נכנסו לתמונה, והם ילוו את בית הספר בימים הקרובים". 

אתמול דווח כי 30 תלמידי בית הספר "מקיף טוביהו" בבאר שבע ושני מורים הונחו להיכנס לבידוד ביתי אחרי שהתברר כי הם שהו בגן הלאומי תל באר שבע יחד עם התיירים הדרום קוריאנים. בשיחה עם N12 שיתף אחד התלמידים שנמצא בבידוד בתחושות הקשות: "זה ממש פחד, כן, זה מפחיד. היו כמה ילדים שצעקו 'קורונה, קורונה' וצחקו על זה והסתלבטו על זה ודברים כאלה אבל המורה ישר אמרה להם תירגעו, לא עלה בדעתנו, לא חשבנו... אבל עדיין היו לנו חשדות. עד ששלחו לנו את ההודעה לא חשבנו את כל הדברים האלו".

"בהתחלה היינו בחוץ ואז נכנסו למערה אחריהם. אתה לא יודע אם מישהו השתעל שם בתוך המערה. ויכול להיות שזה נשמר"

התלמיד

התלמיד סיפר שהוא וחבריו שהו תחילה במקום פתוח לצד חברי הקבוצה מדרום קוריאה, ובשלב מסוים נכנסו יחד איתם למערה סגורה. "היינו איתם במקום פתוח אבל מי שהיה הכי קרוב אליהם היה במרחק של פחות מעשרה מטרים. קודם היינו בחוץ וא נכנסנו למערה, חצי שעה או 40 דקות היינו לידם בחוץ בזמן שהמדריך שלהם דיבר ואחר כך נכנסנו למערה אחריהם ואתה לא יודע אם מישהו השתעל שם בתוך המערה, ויכול להיות שזה נשמר".

עוד סיפר התלמיד כי בסך הכול הוא מרגיש טוב: "אני שוהה בבידוד בבית, ביחידת דיור. אני כבר כמה ימים עם צינון והתחילו לי קצת שיעולים אבל זה לא משהו מיוחד". 

בתוך כך, אימא לשני תלמידים בבית הספר קראה לא לשלוח את התלמידים ללימודים, זאת "עד שהמקום לא יעבור חיטוי מלא, הן בתוך הכיתות והן בכל שטח בית הספר".

גם אם לילד שלומד באותה הכיתה עם התלמידים שנשלחו לבידוד, למרות שהוא עצמו לא היה בסיור בגן הלאומי תל באר שבע, הבהירה בשיחה עם N12 שהיא לא מוכנה שבנה יחזור ללימודים עד שבית הספר יעבור חיטוי מלא: "בלי חיטוי אני לא מוכנה לשלוח אותו, ממש לא. זה כמו כדור שלג שמתגלגל".

לדבריה, מאז הסיור התלמידים, שרק היום הונחו להיכנס לבידוד, המשיכו להגיע לבית הספר כרגיל. "המורות שלחו הודעות שיכולים לחזור לשגרה והכול רגיל אבל בשבילי זה לא הכול רגיל, שיעשו חיטוי. המורה אמרה לי ש-7 ילדים מהכיתה שלו בבידוד כולל אותה עד יום שישי. בינינו, הוא הלך לבית הספר והיה איתם אז אתה לא יודע מה לחשוב, הוא היה איתם והוא איתי בבית ואני הולכת מחר לעבודה. אין פה את מי להאשים. גם באתר של עיריית באר שבע כתוב שהכול בשגרה".

אחרי שמשרד הבריאות פרסם את רשימת המקומות שבהם ביקרו הצליינים הדרום קוריאנים, שלושה מנהלי בתי ספר עידכנו כי תלמידיהם ביקרו באותם האתרים באותם התאריכים. לכן, ההערכה היא כי תלמידי בתי ספר נוספים עשויים למצוא את עצמם בבידוד בהמשך.

במקביל, מעיריית חיפה נמסר כי "העירייה נמצאת בקשר ובתיאום מלא מול משרד הבריאות והחינוך ופועלת על פי הוראותיהם בנושא הטיפול בתלמידי קריית חיים שנמצאים בבידוד עד יום רביעי. ככל שיהיו הנחיות לציבור, אלה יפורסמו בדף העירייה. אש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, שוחחה הערב עם הגורמים המקצועיים במשרד החינוך ובעירייה, העומדים בקשר ישיר עם משרד הבריאות. צוותי העירייה יעניקו לתלמידים, להוריהם ולצוות החינוכי ליווי מלא, ככל שיידרש. לשאלות נוספות פתחה העירייה קו פתוח לתלמידים ולבני משפחותיהם במספר 048356530/1/2/3". 

בעקבות ההתפתחוית האחרונות, משרד החינוך פתח קו פתוח לשיחות עם הורים ותלמידים שייתן מענה רגשי להתמודדות עם המצב. הקו יאוייש על ידי מומחים להתמודדות במצבי לחץ וחירום מטעם השירות הפסיכולוגי-ייעוצי והוא יתחיל לפעול ממחר בשעה 08:00 ועד השעה 19:00.

במשרד הבריאות הדגישו כי הקו הפתוח לא יספק מענה בנושאים בריאותיים ובעניין הזה יש לפנות למשרד הבריאות. ניתן ליצור קשר עם הקו הפתוח במספרי הטלפון: 1800-25-00-25 או 073-3931111. 

בהודעה לתושבים שפרסם מוקדם יותר הערב ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', הוא הבהיר כי העיר כרגע ממשיכה להתנהל במצב של שגרה: "לאחר התייעצות שקיימנו עם הנהלת משרד הבריאות, העיר באר שבע ממשיכה בשגרה. כל מי שאמור היה לקבל הנחיות אחרות כבר קיבל אותן. כרגע הנושא נמצא בבדיקה מתוך אחריות על ידי גורמי המקצוע במשרד הבריאות. אני פונה אליכם, בלי לחץ, עם המון סבלנות, תישמעו להנחיות וההוראות של הדרג המקצועי. אני מבטיח לכם שאם תהיינה התפתחויות אנחנו נדאג לעדכן אתכם".