5 צעירים בני משפחה נפגעו היום (שלישי) ממכת ברק בחוף זיקים, סמוך לאשקלון. כוחות מד"א שהוזעקו למקום העניקו טיפול לפצועים. אשר חזות כבן 14 מאושפז בבית החולים כשהוא עדיין במצב אנוש. אפרת חזות, כבת 22 הגיעה במצב קשה והיא מאושפזת בטיפול נמרץ, ושלושה נוספים, אלחנן ואלעזר חזות בני 17 ו-24 במצב בינוני. נערה נוספת בת 13 מאושפזת גם היא במצב בינוני. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחד הפצועים שיחזר בבית החולים את רגעי האימה בהם הבין שהברק פגע במשפחתו. "היינו היום אני אשתי ושלושת האחים שלי בחוף נטוש ליד זיקים", סיפר. "לקראת השעה 2 קיבלנו מכת ברק וכולנו נפלנו לרצפה, לאחר כמה דקות הגיעו כל הצוותים הרפואיים, והתחילו בטיפול ופינוי לבית החולים. ברוך השם אני ו-2 האחים שלי המצב שלנו בסדר. מבקש מעם ישראל להתפלל".

ד"ר גילי גבעתי סגנית מנהל בית החולים עדכנה על מצב הפצועים. "למרכז הרפואי הגיעו 5 פצועים, אחד מהם בן 14 הגיע במצב אנוש, עבר החייאה ממושכת בשטח, שהמשיכה בבית החולים", סיפרה.  "הוא נמצא כעת בחדר טראומה ומועבר ברגעים אלה לטיפול נמרץ ילדים. עוד פגועה קשה הונשמה בשטח, עברה טיפול אינטנסיבי בשטח היא בת 22 בטיפול נמרץ. היו 3 פצועים בדרגות פציעה קלות יותר. בהכרה, מדברים רואים סימנים של חדירה של מתח חשמלי, פצע כניסה ופצע יציאה".

ד"ר גבעתי סיפרה על הטיפול בפצועים: "מדובר על התחשמלות בעוצמה מאוד גבוהה שגורמת לפגיעה באזור שהחשמל עובר בגוף וגם יכולה לגרום להפרעות קצב בלב שמסכנות חיים. בשלב הראשון הטיפול הוא בסימנים הנלווים, ייצוב מצבם ומעקב על הפרעות קצב שיכולות להתפתח.

גל שלפקוב, שהיה מהראשונים שהגיעה לזירה ואף טיפל בנפגעים שחזר את הרגעים שפגע הברק בחוף: "ישבנו 100 מטר מזרחית אליהם, אמרנו שנקפל את המאהל בגלל הרוח החזקה, פתאום שמענו בום ממש חזק, הכל היה לבן, כמו במשחקי מחשב, אז אמרנו שהמסקנה היא שצריך ללכת".

שלפקוב סיפר גם על הרגע בו הבין שישנם נפגעים. "התחיל לרדת גשם ורצתי לכיוון הרכב, בדרך ראיתי בחור דתי שמנופף עם הידיים שלו", סיפר. "הוא ביקש שנקרא לאמבולנס, ראיתי 4 אנשים שוכבים על הרצפה, המשפחה שלו. אמרתי לחברים שלי שהיו במאהל לקרוא לאמבולנס, התחלתי לרוץ לכיוון סוכת המציל. בינתיים חברים שלי התחילו לטפל בהם".

"כשהגענו התחילו עוברי אורח בפעולות החייאה וצוות של ניידת דם שהייתה במקרה באזור הגיעה והגדישה טיפול רפואי לאחת הנפגעות", סיפרה קרן סלבונדניק, הפרמדיקית שהוזעקה למקום. "מצאנו שני נפגעים ללא דופק, התחלנו פעולות החוייאה מתקדמות, שניהם היו במצב קשה, למזלנו, והודות לצוותים שהיו כאן לפנינו, אחת מהן החזירה דופק ופונתה במצב קשה כשהיא מונשמת".

הסבירה מה המשמעויות של פגיעת ברק על הגוף: "כמו פגיעת חשמל פשוט בעוצמות שלא יתוארו, זה אסון טבע של ממש. שיבוש של כל המנגנונים החשמליים שעוברים בגוף, דרך פעילות הלב והשרירים שעובדים על מתח חשמלי, וקריסת מערכות".

עד ראייה שנכח במקום סיפר כי לאחר שהתחילה רוח הוא הבחין שמשהו קורה: "היה חם כל כך שהזענו ואז תוך חצי שעה התחילה רוח ועננים. כל השמיים נהיו כהים יצאנו החוצה וישבנו בחוץ לראות את הסופה. אמרתי שבטוח יתחילו ברקים ואז ראינו אחד קטן".

3 בני אדם נפגעו ממכת ברק בחוף זיקים
זירת האירוע בחוף זיקים

עד הראייה הוסיף כי לאחר מכן הוא החל לצלם עם הנייד שלו. "ואז החלו 10 שניות של ברקים עצומים שפגעו בים, הלכתי מהר להראות לכולם מה תפסתי, פתאום חבר אומר שיש פצועים בחוף מהתחשמלות", הוסיף.

עמיר אלבז, מציל בחוף אשקלון צפונית לזיקים, סיפר כי מהבוקר מזג האוויר בחוף היה אפרורי, אך הדגיש כי אף אחד לא ציפה לפגיעת ברק בחוף. "ראינו ברקים ופיצוץ כאילו נחתו טילים, זה היה נראה דרומית אלינו אולי במתקן של חברת חשמל, אז חשבנו שמדובר בטילי שיוט ושהתחילה מלחמה. זה נראה נצח אבל לא היה יותר מדקה. אחרי כמה דקות רק התחלנו להבין מה קרה, ועדיין פה בחוף באשקלון אנשים לא נבהלו".

3 בני אדם נפגעו ממכת ברק בחוף זיקים (צילום: דוברות מדא)
צילום: דוברות מדא

דובר מועצת חוף אשקלון: "מדובר באירוע רגיש ואנחנו נותנים למד"א את המרחב והסיוע לבצע את תפקידם. עם קבלת הדיווח הראשוני קב"ט המועצה קפץ מיד לזירה. טרם ידועים לנו פרטים נוספים, אבל לפי שעה לא נראה שהם תושבי המועצה אלא מבקרים שהגיעו לבלות בחוף".

3 בני אדם נפגעו ממכת ברק בחוף זיקים (צילום: דוברות מד"א )
צילום: דוברות מד"א

מקסים פרולקוב, חובש רפואת חירום ומתרים דם בשירותי הדם של מד"א, סיים התרמת דם בסמוך ליישוב זיקים, כשהוזעק יחד עם 3 חובשים נוספים שהיו איתו אל האירוע. "סיימנו התרמת דם, והיינו בסמוך לחוף, בדרכנו צפונה, כשהוזעקנו באמצעות אפליקציית הכוננים של מד"א למקום האירוע. הבנו שאנחנו הצוות הרפואי הכי קרוב, ומיהרנו להגיע לחוף", סיפר מקסים.

"על שפת הים שכבו 3 נפגעים בשנות העשרים. שניים היו מחוסרי הכרה ואחד מעורפל הכרה. מיד התחלנו לבצע פעולות החייאה בשני הנפגעים שהיו ללא דופק וללא נשימה, ולהעניק טיפול רפואי לנפגע הנוסף, שמצבו היה יציב", הוסיף מקסים וסיפר כי שלושתם סבלו מסימני כוויות.

ברקים, רעמים, ברק פוגע בים
ברקים, רעמים, ברק פוגע בים

מקסים סיפר כי לאחר פעולות החייאה, שכללו מתן מכת חשמל באמצעות דפיברילטור, ליבה של אחת הנפגעות שב לפעום ויחד עם כוחות נוספים של מד"א שהגיעו למקום הם המשיכו לבצע פעולות החייאה בצעיר הנוסף. "שלושת הנפגעים פונו בניידות טיפול נמרץ לבית החולים ברזילי, כשאחד מהם במצב אנוש, והשניים האחרים במצב בינוני וקשה".

בעקבות הגשמים, קיים חשש לשיטפונות בנחלי הדרום והמזרח באזור ים המלח ואילת. בימים הקרובים תורגש ירידה בטמפרטורות, וגשם מקומי צפוי לרדת עד ליום חמישי בצהריים.

בשל מזג האוויר ההפכפך ולאור החשש משיטפונות בכבאות והצלה מזהירים: "לא לחצות אפיקי מים ונחלים זורמים ולא להיכנס לשלוליות שלמראית עין נראים עבירים אך עלולים לסחוף את הרכב ולהיות מלכוד מוות". עוד הוסיפו כי "אנו מזהירים כי בגשם הראשון הכבישים חלקים ונדרש לנהוג בזהירות רבה".