הקטל בכבישים: 9 ההרוגים בתאונות הדרכים מסוף השבוע האחרון מצטרפים לכ-279 הרוגים בכבישים מתחילת השנה – עלייה של 15% משנה שעברה. במכתב ששלחה מנכ"לית הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בתחילת החודש למשרד האוצר, היא פירטה על התקציבים שלא הועברו לרשות – כ-13 מיליון שקל, ואת ההשלכות לכך. בריאיון שהעניקה הערב (ראשון) לקרן מרציאנו "בתכנית חיסכון", היא דיברה על המערכת הפוליטית: "שמישהו יהיה אחראי ויגיד - 'על הדברים האלו לא מוותרים'".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פער של 13 מיליון שקלים - ועלייה של 15% במספר ההרוגים

במכתב ששלחה מנכ"לית הרשות לבטיחות בדרכים, רחלי טבת ויזל, לממונה על התקציבים במשרד האוצר. במכתב ששיגרה תיארה ויזל כיצד החוסר בתקציב הבסיסי גדל: כ-16% המהווה סכום כולל של 13 מיליון שקלים. המשמעות לדבריה: הקפאת תכניות בתכנית העבודה השנתית של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

המנכ"לית תיארה גם את ההשלכות המהירות והדחיפות בהעברת התקציבים – וציינה כי מתחילת השנה חלה עלייה של 15% במספר ההרוגים בתאונות הדרכים, נתון שמקבל משנה תוקף נוסף בסוף השבוע האחרון בו נהרגו 9 אנשים בכבישים.

על רקע הקיפאון במערכת הפוליטית, וכהונת ממשלת מעבר קרוב לשנה, הגיע החוסר התקציבי העצום. כ-7.5 מיליון שקלים מתוכם, יועדו להגברת אכיפה, שינוי בהכשרת רוכבי אופנוע, מערך הסברה ופיתוח טכנולוגי של הרשות. כ-5 מיליון שקלים נוספים, היו אמורים להגיע לתכניות תמרור במגזר הערבי, ו-4 מיליון שקלים שמהווים יתרת עודפים.

בריאיון שהתקיים מוקדם יותר בתכנית חיסכון, סיפרה ויזל על חוסר אחריות אישית והורית אותה ניתן לראות בתאונות בסוף השבוע האחרון: "שני ילדים מתחת לגיל 15, רוכבים על אופניים וקורקינט חשמלי. אסור לנסוע בגיל הזה, ככל הנראה נסעו בלי קסדות ובמקום שבכלל אסור לרכוב בו – זו התנהגות לא אחראית, יש פה משהו שקשור לתרבות הנהיגה, אנחנו לא יכולים לברוח מזה".

כרמית סררו בת ה30 נהרגה בתאונת הדרכים בצומת אעבלין (צילום: מד"א)
כרמית סררו בת ה-30 נהרגה בתאונת הדרכים בצומת אעבלין | צילום: מד"א

בשנתיים האחרונות חלה ירידה בתאונות הדרכים אך בתחילת השנה המספר שוב טיפס - המנכ"לית קישרה בין העלייה במספר ההרוגים בתאונות לחוסר השקעה כספית בתוכניות למיגור התופעה הקטלנית. "לפני שנה ושנתיים היו שתי תכניות מרכזיות שהשקענו בהן כסף – האחת בחברה הערבית, והשנייה אצל אזרחים וותיקים. שתי אלו הצליחו להוריד משמעותית את מספר ההרוגים", סיפרה רחלי. "לא נותנים מספיק תקציבים, ואת מה שהובטח – אנחנו לא מקבלים".

על קיפאון המערכת הפוליטית: "שמישהו יהיה אחראי"

המנכ"לית מצידה, אמרה בריאיון כי אינה מקבלת טיעונים הקוראים להתחשבות במצב המורכב של המערכת הפוליטית: "אני לא מקבלת את זה. אני מבינה שיש אילוצים, אבל גם בתקופה כזאת שמישהו יהיה אחראי ויגיד: על הדברים האלו לא מוותרים".

משרד האוצר מסר בתגובה: "משרד האוצר רואה חשיבות רבה בעמידה בסיכומים התקציביים ופועל לקדמם. כבכל שנה, בחודשים האחרונים מתקיים שיח רציף בין משרד האוצר לבין הרלב"ד בנוגע לאופן השלמת התקצוב וביצוע שינויים פנימיים בתקציב על מנת שלא לפגוע בפעילות השוטפת. השיח נמצא בישורת האחרונה, ולכן ההחלטה לשלוח את המכתב תמוהה. יש לציין, כי פניות לשינויים בתקציב לא נידונו בחודשים האחרונים בכנסת ועל כן לא היו מאושרות בכל מקרה".