אורן אברהם, הנוכל מספר 1 בישראל, ומי שעקץ מאות אנשים, בהם שופטים, שרים, חברי כנסת ואנשי עסקים, חדר לחשבון הבנק של שרה נתניהו והשיג את פרטים רגישים על ראש הממשלה בנימין נתניהו, מתחנן בפני הרשות לשיקום האסיר שאלו יעזור בשיקומו - אבל זו לא מוכנה לעשות זאת עד שישתחרר.

"נמאס לי לעשות רע ולפגוע באנשים. אני רוצה להשתקם. אני מתחנן שתשקמו אותי. לא ייתכן שהרשות לשיקום האסיר תשקם אלפי אסירים ורק את אורן אברהם לא. הנזק שאני עלול לגרום בחוץ לאנשים יהיה גדול יותר", סיפר אברהם בשיחות עם בני משפחתו וחבריו.

"אני רוצה לחזור למוטב. מה כבר ביקשתי? שיקום? אני רוצה שיידאגו לי לקורת גג ועבודה כדי שאוכל להיות אזרח מועיל מן השורה כמו כולם. נמאס לי להיכנס ולצאת מהכלא. הם שוב ייזרקו אותי לרחוב כמו הומלס ואז מה נשאר לי לעשות? רק לעקוץ כדי לשרוד".

אברהם (45), ישב בבתי כלא הישראל למעלה מ-20 שנה במצטבר. הוא נחשב גם היום לעבריין המתוחכם והנועז ביותר שפעל אי פעם בישראל, וגם כששללו ממנו שיחות טלפון ומנעו ממנו כל קשר לעולם החיצון, הוא הצליח להונות ולרמות אנשים, רובם דמויות מוכרות מהעולם עסקי, המשפטי והפוליטי.

אברהם הצליח להשיג כל מספר כרטיס אשראי שרצה, תדפיסי ומספר חשבונות בנק, ומידע רגיש ברמה שאף נוכל לפניו לא הצליח. הוא שלח מגשי פיצות לישיבת ממשלה, שיגר נערות ליווי וזרי פרחים לבתי שופטים, ופעם אחר פעם גרם למבוכה אדירה למערכת המשפט ולמשטרה.

"האינטרס של המדינה הוא לשקם עבריין כמו אורן אברהם כי הנזק שהוא יגרום לא ישתלם לאף אחד. אזרחים תמימים ייפגעו ממנו שוב", טוען קצין משטרה שמכיר היטב את אברהם ועצר אותו כמה פעמים. "אני לא מבין מדוע הם לא מסייעים לו להשתקם. מה הם רוצים? שהוא עוד פעם יעקוץ עשרות או מאות אנשים ויגרום להם לנזקים כי אין לו ברירה? תנו לו סיכוי להשתקם. תושיטו לו יד".

אורן אברהם דצמבר 19 (צילום: צילום פרטי)
עתירתו של אברהם לבית המשפט | צילום: צילום פרטי

לפני כשנתיים וחצי אברהם השתחרר בפעם המי יודע כמה מהכלא, לא לפני שניהל התכתבות ענפה עם הרשות לשיקום האסיר בדרישה לקבל סל שיקום - אבל זו לא סייעה לו בנימוק שהעניין שלו מורכב מאוד ולא נמצא מוסד שיוכל לשקמו. אברהם, שהרגיש מופקר, השתחרר וחזר לרמות ולעקוץ, הפעם באילת שם גנב כרטיס אשראי מבעלת הבית בה שכר יחידת דיור ויצא לחגוג על חשבונה.

הוא נשפט לשנתיים וחצי מאסר בפועל, ועכשיו, כשהוא נמצא שוב לפני שחרור, אברהם מוצא את עצמו באותה נקודה. אברהם אמור להשתחרר בעוד כחודשיים, וגם הפעם הוא פנה לרשות לשיקום האסיר בבקשה לשיקום, וגם הפעם זכה לתשובות מתחמקות ולכתף קרה.

במכתב ששלח ב-14.11.2019 גדעון ביאלר, מנהל מחוז מרכז ברשות לשיקום האסיר, לוועדת השחרורים, הוא כותב במפורש שהם יוכלו לסייע לאברהם רק לאחר שישתחרר. "בהמשך לדיווחים קודמים בעניינו, הרינו לעדכן כי בקשתו עלתה לדיון בוועדת סל שיקום של משרד הבריאות ונדחתה. לאור האמור אנו נשוב ונפגוש את אורן לבחינת האפשרויות הטיפוליות בשחרורו המלא בלבד", כתב ביאלר.

אורן אברהם דצמבר 19 (צילום: צילום פרטי)
מכתבו של גדעון ביאלר לוועדת השחרורים | צילום: צילום פרטי

כמו כן, אברהם הגיש לאחרונה עתירה נגד הרשות לשיקום האסיר לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד בדרישה לחייב אותה להכין עבורו תכנית שיקום כפי שנעשה עם כל אסיר אחר. "במקום לטפל בי, לדאוג שלא אחזור לבית הסוהר ולא אעשה יותר עבירות ולנסות לשקם אותי - שולחים אותי לרחוב בלי מסגרת טיפולית", קבל אברהם בעתירה.

בנוסף נודע כי אברהם, המרצה את עונשו בכלא הדרים, אף פנה לשירות בתי הסוהר בבקשה שלא לשחררו עד שלא תוכן עבורו תכנית שיקום. "אני אחזור לרחוב ואהיה הומלס כי הרשות שוב לא רוצה לשקם אותי - ואז מה? לא ישאירו לי ברירה אלא לרמות ולעקוץ. אסירים יותר מורכבים ממני משוקמים ואותי זורקים לכלבים", זעם אברהם בשיחה עם בני משפחתו, וקצין משטרה מוסיף בשיחה עם mako כי "אורן אברהם הוא פצצה מתקתקת והגיע הזמן שישקמו אותו לטובת הציבור".

אורן אברהם (צילום: עופר חן)
אברהם מחוץ לכלא לפני כשנתיים | צילום: עופר חן

אנשי הסנגוריה הציבורית שמסייעים לאורן אברהם מסכימים שיש למצוא לו פתרון, ומותחים ביקורת נוקבת על התנהלות הרשות לשיקום האסיר: "אורן לקח אחריות על מעשיו, מודע למצבו ומפחד להתדרדר שוב לחיי הפשע בהעדר מסגרת תומכת. הסנגוריה הציבורית אשר מונתה לייצוגו בהליך שחרורו המוקדם מנסה לסייע במציאת פתרון לשיקומו בעת שחרור מלא או מוקדם. הסנגוריה פנתה למספר רב של גורמים אשר תפקידם לסייע לאוכלוסייה כדוגמת אורן הסובל מקשיים אמיתיים המוכרים על ידי הרשויות, ולצערנו, למרות האינטרס הציבורי הברור במציאת פתרון לשיקומו, המדינה טרם הציעה תכנית לשיקומו ונכון לעכשיו בעת שחרורו אורן יוצא ללא כל מסגרת טיפולית. וברור לכל שמצב זה מגביר את הסכנה שהוא יחזור לסורו".

מהרשות לשיקום האסיר נמסר בתגובה: "מפאת צנעת הפרט לא נוכל להתייחס באופן פרטני למקרה ולמידת מורכבותו. נוכל רק לציין כי המידע שנמצא בידך לגבי תכנית השיקום שהוכנה לנ"ל לאחר שחרורו מהמאסר הקודם הינו מוטעה בלשון המעטה. בימים אלו נבחנת עבורו תכנית שיקום נוספת בשיתוף פעולה עם שב"ס ועם אורן עצמו. מפתיע לראות כי למרות שהינו שותף להכנת התכנית והסכים לה - הוא טוען אחרת".