"מצב הזוי - מאות נפגעי חרדה לא זוכים לטיפול נאות": החל מהשבוע הבא, 40 פסיכולוגים בשירות הציבורי בעוטף עזה שמטפלים בנפגעי חרדה שוב לא יקבלו משכורות - כך נודע היום (שלישי) לחדשות 12. זאת, לאחר שלאחרונה עבדו אנשי המקצוע שלושה חודשים שלמים ללא תמורה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כחודשיים פרסמנו כי הפסיכולוגים לא מקבלים משכורות, ובעקבות הפרסום התערב שר החינוך רפי פרץ והורה לשחרר את הכספים הנדרשים. המקדמות אכן הועברו והמשכורות החסרות שולמו, אולם המצב הבעייתי חוזר על עצמו כעת.

ההשלכה הישירה של המצב תהיה טיפול חסר בילדים ובמשפחות שסובלים מחרדות עקב המצב הביטחוני. גורם במשרד החינוך מפנה אצבע מאשימה לוועדת הכספים, שם לטענתו לא חתמו על המסמכים הנדרשים ולא אישרו את העברת הכספים לטובת משכורות הפסיכולוגים.

רפי פרץ, שר החינוך
פרץ: "האשמים - נציגי מפלגת כחול לבן" | צילום: רויטרס, רונן זבולון

שר החינוך רפי פרץ תלה את האשמה בנציגי מפלגת כחול לבן בכנסת. "עיכוב השכר נובע מחוסר האחריות והרשלנות של כחול לבן שעצרו היום את העברת הכספים בוועדת הכספים", נמסר מטעמו. "השר קרא ליו״ר כחול לבן בני גנץ לגלות אחריות על המפלגה שלו ולהעביר את הכספים הנחוצים".

"ממשיכה לעבוד כי אני מפחדת שהמטופל יפגע בעצמו"

"רק לפני שבועיים היה אירוע דרמטי בשדרות, כשבמהלך אירוע חגיגי של בני עקיבא שוגרו רקטות לעיר", הסבירה פסיכולוגית בשירות העוטף. "כתוצאה מכך היו נפגעי חרדה רבים". 

"כבר במשכורת של דצמבר הודיעו לנו שבגלל מחסור בתקציב יקצצו בשכר, והבוקר הודיעו לנו שיש בעיה של תקציבים ושיורידו בשעות הטיפול", סיפר פסיכולוג נוסף. "שוב אנחנו נקלעים למצב הזוי שמאות ילדים והורים במצבי חרדה קשים לא זוכים לטיפול נאות‎".

שמולי:
ח"כ שמולי: "איך שר החינוך יכול לישון בלילה?" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ח"כ איציק שמולי ממפלגת העבודה תקף בתגובה: "איך שר החינוך בכלל מסוגל לישון בלילה כשהמשרד שלו פשוט מתעלל ומנצל את המטפלים בעוטף שעושים עבודת קודש בלי שכר? החרדה של הילדים לא תיעלם מעצמה ובמקום לטפל בה משרד החינוך רק מעצים אותה".

"משרד החינוך שיקר לכנסת כשהודיע שפתר את המשבר, ואני פשוט לא אניח להם עד שהשקל האחרון יועבר", הוסיף ח"כ שמולי. "זו ממשלה כושלת שגם לא מספקת ביטחון בחירום וגם מפקירה את תושביה בשגרה. אדרוש דיון חירום בנוכחות ראש הממשלה, שיבוא וייתן תשובות ופתרונות על הפקרות הממשלה".

ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הדמוקרטי הוסיפה: "רק אתמול בוועדת הכספים הועברו 34 מיליון שקלים למרכזי חוסן בהתנחלויות כתוצאה מדיל פוליטי, בשעה שבעוטף עזה התקציבים לחוסן מעוכבים על ידי הממשלה כבר חודשים ארוכים. בעוטף אין דילים - רק ירי שמתמשך כבר 19 שנה ומשאיר דור שלם לגדול בטראומה. כשנלחמתי שהכסף יתחלק עם תושבי העוטף בהתאם לצרכים - הוועדה טענה שאין חוסר. זה שקר שעכשיו נחשף שוב. אדרוש מוועדת כספים עוד היום דיון חוזר וחלוקת תקציב הוגנת. לא יתכן שבישראל יהיו אזרחים סוג ב', ועוד מי שחיים פה תחת אש". 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הפסיכולוגים בעוטף עושים עבודת קודש, הם ראויים לכל הוקרה והערכה ואף במשבר הקודם השר פרץ והמנכ"ל אבואב פעלו לפתור את בעיית השכר. המשרד מצר על עיכוב התקציב בכנסת שמיועד לשכרם. המשרד עושה כל מאמץ כדי שהתקציב יאושר והשכר יועבר לפסיכולוגים כדין".