למרות חששות התושבים מזיהום אוויר, הליך הנישוב באסדת הגז "לווייתן" החל היום (שלישי) בשעות הבוקר המוקדמות לאחר שחברת נובל אנרג'י, שמפעילה את האסדה, עמדה בכל התנאים הסביבתיים והמקצועיים שהציב המשרד להגנת הסביבה. במשרד ציינו כי אין כל הנחיות מיוחדות לציבור וכי ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף צפויה להיות נמוכה. בכירי המשרד להגנת הסביבה, בהם השר זאב אלקין, יהיו נוכחים בתחנות הניטור. שיבושים בפעילות האפליקציה שעוקבת אחר זיהום האוויר. נכון לשעה 12:00 נתוני זיהום האוויר באזור נמצאים בטווח הנורמה.

למעקב בזמן אמת אחר תוצאות הניטור לחצו כאן

סביב השעה 02:00 בלילה נפתחו 2 בארות ראשונים והגז החל לדחוק את החנקן החוצה. הנישוב עצמו החל מעט לאחר השעה 07:30 כשהחנקן הגיע אל האסדה, הלחץ עלה וניתן היה לפתוח ברזים. במשך כ-5 שעות ייפלט חנקן לאוויר. לאחר מכן תתחיל פליטה של מזהמים אורגניים כמו בנזן במשך שעתיים-שלוש.

תושבים מפגינים נגד תחילת הוצאת הגז
תושבים מפגינים נגד תחילת הוצאת הגז | צילום: שומרי הבית

איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה פתח הבוקר חדר בקרה מיוחד בו מוצגים נתוני איכות האוויר של אסדת "לווייתן". צוות האיגוד והמשרד להגנת הסביבה עוקבים אחר הנתונים. לטענתם, בשלב זה אין חריגות בנתוני ניטור האוויר. עם זאת, חלו שיבושים בפעילות האפליקציה שעוקבת אחר זיהום האוויר, ככל הנראה בשל העומס.

נישוב הוא תהליך של הזרמת הגז הטבעי בצנרת, ובמהלכו יפלטו לאוויר גזים וחלקיקים שברובם מזהמים ואף עלולים לגרום לתחלואה. תושבי מישור החוף שבין חדרה לחיפה חוששים מאד מפני הזיהום שייווצר בעת הנישוב, ולא מעטים מהם אף מתכוונים להעתיק את מגוריהם לימים הקרובים מרצועת החוף לפנים הארץ.

מנגד, במשרד להגנת הסביבה טוענים כי אין כל הנחיות מיוחדות לציבור ביום זה, וכי ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה צפויה להיות נמוכה. אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים ולפי חוות הדעת של כל המומחים, לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב.

אלקין: הם כמו דאע
יעקבו אחרי הנישוב, אלקין ושטייניץ | צילום: פלאש 90, חדשות

לאורך היום יבקרו השר להגנת הסביבה, מנכ"ל המשרד, בכירי המשרד וצוותים מתוגברים ביישובי חוף הכרמל, במשרדי איגוד ערים שרון כרמל בחדרה, במרכז הבקרה של נובל, ובתחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים שרון כרמל. מפקחי המשרד להגנת הסביבה יהיו גם באסדה בשעות הנישוב.

תחנת הניטור בקרבת אסדת לווייתן
תחנת הניטור בקרבת אסדת לווייתן

בשבוע שעבר הודיע המשרד להגנת הסביבה כי תהליך הנישוב יידחה, שעות לפני שהיה אמור להתחיל. המשרד הודיע כי חברת נובל אנרג'י לא עמדה בכל התנאים המחמירים שהציב המשרד ולכן התהליך יידחה. חברת נובל אנרג'י הצרה על הודעת המשרד לאיכות הסביבה, טענה כי חיכתה זמן רב כדי להוציא את הגז מהאדמה והדגישה כי זה יקרה במהרה.‎

במשרד להגנת הסביבה ממליצים לציבור להוריד את האפליקציה: "אוויר בסביבה" ולהתעדכן בזמן אמת בתוצאות תחנות הניטור, המשקפות את מצב איכות האוויר באזור. עם תחילת הפעילות באסדה, תושבים שהתפנו מביתם שבעוטף לווייתן יצאו בשיירת רכבים ארוכה כמחאה נגד תחילת תהליך הנישוב. 

תחנת הניטור בחדרה
תחנת הניטור בחדרה

תושבי עוטף לווייתן וראשי המועצות חוףהכרמל, אלונה, זיכרון יעקב, בנימינה-גבעת עדה, פרדס חנה-כרכור ומגידו פרסמו הודעה בה כתבו: "אתם הנציגים שבחרנו בקלפי כדי שתשמרו לנו על הבית, על הישוב. מפינוי אשפה ועד תרבות, מרמת ואיכות חיים ועד שמירה על החיים עצמם.  בעינינו אתם הראשונים לשאת באחריות לשמור עלינו ועל ילדינו מפני האסון המתרגש לבוא אלינו מהים".

"נובל אנרג'י היא חברה זרה שלא סופרת אותנו. משרדי הממשלה נגועים בשיקולים זרים. אבל אתם, אתם משלנו", הוסיפו. "חלק מאתנו. גרים לידנו, ילדיכם חברים של ילדינו ואנחנו לא ניתן לכם למרוח אותנו ולא ניתן לכם לברוח מאחריות. אנחנו קוראים לכם לעמוד בראש המחנה. להגן איתנו על בית. לתת לנו רוח גבית מול משרדי הממשלה והמדינה. לא נסכים לעמוד מהצד ולהתעלם מהעובדה כי לא עמדתם לצדנו, שלא הייתם איתנו בשורה הראשונה של ההגנה על חיינו. זה הזמן שלכם לקחת אחריות ולגלות מנהיגות! זה הזמן לנקוט עמדה ברורה. לקחת צד, ולהראות שאתם שותפים איתנו למאבק הזה. עד כאן".

מחאת תושבי עוטף לווייתן
מחאת תושבי עוטף לווייתן | צילום: שומרי הבית

מטעם חברת נובל אנרג'י נמסר כי בשבועות האחרונים ביצעה החברה בדיקות של המערכות והן נמצאו תקינות ומוכנות לפעולה. לאחר השלמת הבדיקות ופתיחת הבארות של האסדה, הגז הטבעי החל לעשות את דרכו לחופי ישראל ובשעות הקרובות הוא צפוי להגיע. הגז עובד דרך צינורות תת ימיים ומשם לצרכני הגז ברחבי הארץ.

אודי אדירי וניר סהר
מנכ"ל משרד האנרגיה ומנכ"ל איגוד ערים | צילום: משרד האנרגיה

הגז ממאגר לווייתן יתווסף לגן המופק כיום ממאגר תמר. כמות הגז תעלה ל-1.6 מיליארד רגל קוב ליום בחציון הראשון של 2020 ותוגדל ל-1.9 מיליארד רגל קוב בחציון השני של השנה . "הגז הטבעי יאפשר את הפסקת השימוש בפחם המזהם לייצור חשמל בישראל דבר שיביא לצמצום ניכר בזיהום האוויר ויביא להורדת מחירי החשמל, יספק רשת ביטחון ויתירות תשתיתית למשק ויכולת להתבסס כמעט באופן בלעדי על ייצור תעשייתי באמצעות גז טבעי זול ונקי יותר", נמסר.

בנוסף, בשבועות הקרובים יחל גם ייצוא הגז הטבעי מלווייתן למדינות שכנות, ולראשונה בתולדותיה ישראל תהפוך ליצואנית אנרגיה בהיקפים משמעותיים.

_OBJ

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות