התושבים שמתגוררים בסמוך לאסדת לוויתן הגיבו היום (שלישי) בתדהמה להודעה של המשרד לאיכות הסביבה כי תהליך הנישוב יידחה, שעות לפני שהיה אמור להתחיל. המשרד הודיע אמש כי חברת נובל אנרג'י לא עמדה בכל התנאים המחמירים שהציב המשרד ולכן התהליך יידחה. למרות זאת, במשרד לאיכות הסביבה מבהירים היום כי אין שינוי במודלים של פיזור המזהמים, שמראים כי לא נרשמה חריגה משמעותית בשיעור המזהמים בחוף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

חברת נובל אנרג'י הצרה על הודעת המשרד לאיכות הסביבה, טענה כי חיכתה זמן רב כדי להוציא את הגז מהאדמה והדגישה כי זה יקרה במהרה.‎ במקביל, חלק מהתושבים ביישובים הסמוכים הספיקו כבר להתפנות וההודעה תפסה אותם בהפתעה. גורם באחת הרשויות באזור מעריך כי התפנו רק מאות בודדות של משפחות וכי לא בוצע פינוי מאורגן.

איילת גולד, ממושב הבונים, שתיעדה אמש את הפינוי של משפחתה ושלה לבית הוריה, הגיבה בתדהמה להודעה על ביטול הנישוב: "אנחנו בשוק, מתזזים אותנו. יש תחושה כאילו יש תכנון להתיש אותנו. נסענו מהבית אחרי אריזות לשלושה ילדים, ארגון אוכל ומקום לינה".

"אין על מי לסמוך"

גולד מספרת כי היא מרגישה "זלזול בציבור כל כך גדול", וטענה כי המשרד לאיכות הסביבה כנראה ידע על דחיית הנישוב קודם לכן. "הלכתי לישון בתחושה שצריך לצעוק בכל אמצעי, שידעו בכל הארץ. יש תחושה שמחוץ לאזור הזה אף אחד לא ממש מתעניין כיצד משבשים לנו את החיים". 

גם ישי אתר, תושב קיבוץ נחשולים המנהל חברת סטארט-אפ ביוקנעם, הופתע מההודעה. "התפנינו אתמול בשעות אחר הצהריים למלון דירות בתל אביב", הוא סיפר. "בשעה עשר בערב קיבלתי בוואטסאפ הודעות על ביטול הנישוב. זה מפתיע ומרגיז אבל הכל לטובה, אנחנו נהנים מתל אביב ונתפנה שוב בכל נישוב כי לא לוקחים סיכון עם הילדים. הממשל הוכיח שוב עד כמה הוא הזוי ולא רציני ואין על מי לסמוך", הוסיף אתר.

גורמים במשרד לאיכות הסביבה מתארים כי העיכוב נובע מהעברת דו"חות חלקיים בלבד ולא מספקים של כיול ובקרת האיכות במכשירי האנליזה שעל האסדה. הגורמים מציינים כי הדרישה הועברה מראש וכי אתמול טענו בנובל אנרג'י כי הדו"חות המלאים עתידים להגיע בקרוב. אולם השעות עברו, הדו"חות של החברה החיצונית לא הגיעו ועל אף אי הנוחות מומחי המשרד היו חייבים למנוע את התרחשות התהליך ברגע האחרון.

תגובת נובל אנרג'י, דלק קידוחים ורציו: "לאחר בחינת הודעת המשרד להגנת הסביבה אנו מאמינים כי הזרמת הטבעי ממאגר לוויתן תחל בימים הקרובים. אסדת לוויתן עומדת בכל התנאים המחמירים ביותר בנושא הגנת הסביבה וכך גם קבעו המשרד להגנת הסביבה והגורמים המוסמכים. כל הגורמים הרשמיים קבעו מפורשות כי לא נשקפת כל סכנה שהיא מהפעילות על האסדה והערכה זו לא השתנתה במאומה. בתי המשפט דחו את כל הבקשות למניעת הרצת האסדה והזרמת הגז".

"אנו פועלים בהידברות ובתיאום מול משרדי האנרגיה והגנת הסביבה על מנת להבטיח פתרון לסוגיה הנקודתית - טכנית האחרונה, שנותרה פתוחה ביחס לכיול של מכשיר אנליטי על האסדה, שתבוא לסיומה הטוב ולשביעות רצון המשרד בזמן הקרוב מאוד. רק היום הודיעה רשות החשמל כי בזכות הגז מלוויתן יירד מחיר החשמל לצרכנים בישראל. בנוסף, הגז הטבעי יפחית דרמטית את זיהום האוויר, יגדיל את הכנסות המדינה ויהפוך אותה למעצמת אנרגיה. חיכינו הרבה שנים לגז מלוויתן, נמתין עוד מספר ימים", וסיפה החברה.