המשרד להגנת הסביבה הודיע הערב (שני) שתהליך הנישוב, הרצת אסדת הגז לווייתן יידחה ולא יתחיל מחר בבוקר כמתוכנן. הסיבה: חברת נובל אנרג'י, שמפעילה את האסדה לא עמדה בתנאים והדרישות שנקבעו על ידי המשרד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי הודעת המשרד להגנת הסביבה, חברת נובל אנרג'י תחויב להשלים את הנושאים החסרים עד למועד הבא בו יקבעו לבצע את התהליך. החברה תחויב גם לתת לציבור התראה של יומיים לפני המועד הבא.

"המשרד מודע לאי-הנוחות הנגרמת כתוצאה ממצב זה לתושבי האזור", נכתב בהודעת המשרד להגנת הסביבה. "אולם עומד על כך שכל התנאים שהציב על מנת לפקח בצורה מלאה על פעילות ההרצה ימולאו למען הציבור והסביבה".

 

 

בשבוע שעבר הוציא השופט אלי אברבנאל צו ביניים להרצת האסדה בתגובה לעתירה שהגישו לבית המשפט המועצות המקומית זיכרון יעקב, פרדס חנה-כרכור, עמק חפר, ג'סר א-זרקא, מגידו ועמותת "צלול". הטענה של המועצות והעמותה הייתה שהרצת האסדה, שנמצאת 10 ק"מ מהחוף, עלולה לגרור לנזק בלתי הפיך לבריאות הציבור. 

יומיים לאחר ההחלטה הדרמטית - בית המשפט המחוזי בירושלים ביטל את הצו הארעי שהוצא, ואישר שהאסדה יכולה לחזור לפעילות, חרף החשש של הארגונים הירוקים ושל המועצות המקומיות הסמוכות.

תגובת שותפות לוויתן להודעת משרד הגנת הסביבה: הגז מלווייתן חיכה הרבה זמן כדי לצאת מהאדמה, והדבר יקרה במהרה. הופתענו מאוד והצטערנו לשמוע על החלטת המשרד להגנת הסביבה. נובל אנרג'י מקפידה על עמידה קפדנית בכל ההיתרים והאישורים השונים שהונפקו לה ואשר קיבלו את אישורם של בתי המשפט השונים. המשרד להגנת הסביבה מבקש לבצע תיקוף נוסף למיכשור האנליזה מעבר לתיקוף הקיים ונובל פועלת להעביר מידע זה למשרד. שותפי לוויתן נרגשים, מוכנים ודרוכים לקראת הפקת הגז הטבעי והפיכתה של ישראל למעצמת אנרגיה.