"באנו ביחד כדי שנחזור יחד – לא ככה", כך אומר היום (שלישי) ברוך שוורץ, בעלה של ברטה שוורץ ז"ל שנהרגה בתאונת האוטובוס הטרגית בקו 947. לדבריו, הטיסה הייתה הפתעה מבנם: "הוא התקשר אלינו ביום שני לפני הטיסה, ואמר: 'ביום רביעי אתם טסים לישראל'. אמרנו 'מה פתאום, אנחנו לא מוכנים', אבל הוא התעקש: 'יש כרטיסים, אתם טסים'. היא לא הייתה בארץ כבר תשע שנים", הוסיף בשיחה עם חדשות 12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לדברי ברוך, אשתו הייתה מאושרת מההגעה לישראל. "יש לה פה דירה של ההורים שלה שמשפצים, והיא רצתה לוודא שהכל בסדר", הסביר. "היא גם הלכה לעורך דין ועשתה צוואה, כדי להוריד לילדים, והיא הייתה כל כך מאושרת שזה הסתדר. אולי היא ידעה משהו שאנחנו לא יודעים".

ברטה שוורץ, נהרגה בתאונת אוטובוס 947 ליד נתב
ברטה שוורץ ז"ל. "לוויה של מלכה"

"חזרנו מהכותל, היא מאוד רצתה ללכת לכותל", סיפר. "היא התפללה, רצתה לבקש בריאות בשביל כולם, גם בשבילה. התוצאות היו הפוכות לגמרי ממה שהיא קיוותה".

לדברי ברוך, הוא ואשתו כלל לא היו אמורים להיות על האוטובוס שהתרסק. "הגענו לתחנה, ואז אמרו לנו שהאוטובוס כבר לא ייצא לאן שהיינו צריכים. הצעתי לה שניסע ברכבת, אבל היא לא רצתה; אחרי זה הצעתי שניסע לבני ברק ומשם ניסע לאן שאנחנו צריכים, אבל היא לא רצתה. היא הייתה עם הדעות שלה", הסביר.  "היא התיישבה ליד הנהג, אבל אני לא הסכמתי לשבת שם, למרות שביקשה, והתיישבתי מאחורה".

"הנסיעה הייתה די רגילה, הנהג עצר בכל תחנה. נסיעה שקטה, כל אחד התעסק בעניינים שלו", נזכר ברוך. "לא ראיתי שום דבר חריג. הבנתי מעדויות בחדשות שאומרים שהוא לא התעסק עם הטלפון". לדבריו, טרם ההתנגשות הבחין בחפץ כלשהו, דמוי פחית שימורים, מתגלגל לעבר הנהג – ואז "שמענו רעש עצום, ואבק בתוך האוטובוס, ופאניקה".

ברטה שוורץ, נהרגה בתאונת האוטובוס שלשום
ברטה ז"ל, ברוך והמשפחה. "הייתה מאושרת" | צילום: באדיבות המשפחה

"בהתחלה נתנו לי תקווה: הפרמדיקית שטיפלה בי, הדס, אמרה לי שדיברה עם פרמדיקים אחרים ושיש מישהי מארה"ב, ברטה, שהיא בהכרה – ופתאום קמתי לתחייה", נזכר בעצב. "קיוויתי שזה נכון. אבל מסתבר שהייתה עוד ברטה אחת, אז כנראה שהטעו אותה". לדבריו, ניסה כמה וכמה פעמים לברר מה מצבה של אשתו, אולם רק לאחר שעות ארוכות גילה מה עלה בגורלה: "שוטר ועובדת סוציאלית ניגשו אליי ושאלו איך אני מרגיש. אמרתי שלא משנה איך אני מרגיש, ושאלתי מה עם ברטה. אמרו לי: 'תיכך נחזור לחדר ושם נדבר', וכבר הבנתי שלא מחכה לי משהו טוב".

"ברטה הייתה אמא מעולה, סבתא נהדרת, מורה בבית ספר יהודי לעברית ודת וכולם אהבו אותה", אמר האלמן הטרי. "אני מקבל טלפונים מארה"ב, כולם לא יכולים להבין מה קרה. מחכה לה לוויה כזאת, שרק למלכה יש לוויה כזאת". לדבריו, ברטה תיקבר בארה"ב: "פעם דיברנו על להיקבר בארץ, אבל לא מגיע לילדים שהיא גם תמות וגם תהיה רחוקה מהם".