פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (ראשון) לבית משפט השלום בבאר שבע כתב אישום נגד ענת דיין, תושבת אשקלון בת 47, אשר גנבה סכום של למעלה מ-600,000 שקלים מניצול שואה עיוור בן 83, בעת שהועסקה בביתו. על פי כתב האישום העובדת ניצלה את לקות הראיה של הניצול, השתמשה בכרטיס האשראי שלו - וגנבה מחשבונו מאות אלפי שקלים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד גיורא חזן, בין השנים 2019-2016, עבדה הנאשמת בביתו של הקשיש כעוזרת במשרה חלקית ותפקידה היה לסייע לו בעניינים כספיים, תשלום למטפלת, קניות מזון, קריאת מסמכים ועוד. במסגרת תפקידה, הייתה לנאשמת גישה מלאה לכרטיס האשראי של המתלונן ומאחר שהניצול עיוור הוא מסר לנאשמת את הקוד הסודי על מנת שהיא תמשוך עבורו סכומי כסף במזומן.

מיד לאחר תחילת העסקתה, עשתה הנאשמת שימוש בכרטיס האשראי של בן ה-83 ללא אישורו וידיעתו ורכשה עבורה בסכום שעמד על כ-200 אלף שקלים בחנויות בגדים, סופרמרקטים שונים, בחנות למוצרי טיפול בחיות בית, ועוד. כמו כן, על פי החקירה שהתנהלה על ידי חוקרי הונאה מחוז דרום, הנאשמת משכה סכומי כסף מזומן הגדולים במידה ניכרת מהוצאותיו הרגילות של המתלונן וחלק מן הכספים אף העבירה לחשבונה האישי.

סבא על כסא גלגלים
אילוסטרציה | צילום: ampak, Thinkstock

עוד עולה מכתב האישום, כי הנאשמת, אשר הבינה כי מעשיה עלולים להתגלות, ניסתה לאזן את חשבונותיו של המתלונן, ובייחוד את חשבון האשראי ההולך ומצטמק, באמצעות הפקדת כסף במזומן, ממקורות שונים, וכן בהעברה בין החשבונות. בנובמבר השנה, התגלו מעשיה של הנאשמת על ידי בנו של המתלונן, ועבודתה הופסקה. במעשיה, גנבה הנאשמת מידי המתלונן שהיה מעבידה בתקופה הרלוונטית, באמצעות שימוש בכרטיס האשראי, משיכת מזומן ושימוש בשקים, סכום כולל של כ-623,100 שקלים. 

כתב האישום מייחס לדיין ביצוע עבירות של גניבה בידי עובד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות ושימוש במסמך מזויף. הפרקליטות הגישה לבית המשפט בקשה לעצור את הנאשמת עד תום ההליכים המשפטיים נגדה.  
 
עו
עו"ד מיכאל גבאי
 
מעורך הדין מיכה גבאי, המייצג את העוזרת, נמסר: "שלושה ימים לפני חתונת בתה הבכורה, נסחטה מרשתי לחתום על הודאה לפיה מעלה בכספי הקשיש בסכום של חצי מיליון שקל. נאמר למרשתי שאם לא תחתום על הודאה הם ידאגו להרוס את השמחה והחתונה. עוד נאמר למרשתי שעם חתימתה לא תוגש תלונה במשטרה. בדיעבד, הסתבר שמרשתי היתה עדה לזיוף צוואה לפיה הקשיש העיוור ציוה את רכושו לשלושת ילדיו - אך בפועל הוחתם על צוואה לפיה הכל מוענק לבנו מחולל התלונה. הבן עשה הכל בכדי לנטרל את מרשתי ולרשת הכל, אין לי ספק שהעובדות תחשפנה בבית משפט וכולם כולל עורכי הדין שהחתימו אותה ייאלצו לבקש את סליחתה״".

עו"ד לימור רוט חזן, שמייצגת את ניצול השואה, מסרה: "כתב האישום החמור אשר הוגש כנגד הנאשמת ענת דיין מתאר בפרטי פרטים, כיצד ניצלה ענת דיין קשיש בן 85, ניצול שואה, עיוור, על מנת לגזול ממנו במרמה מאות אלפי שקלים, במשך למעלה משלוש שנים. רק כאשר הבינה הנאשמת, ענת דיין, כי פשעיה עומדים להיחשף, פנתה מיוזמתה לבנו של המתלונן, והתוודתה על כל מעשיה הנלוזים והנפשעים וביקשה בבושת פנים את רחמיו עליה. הנאשמת שימשה עיניים לקשיש העיוור וניצלה זאת על מנת להותיר אותו בחוסר כל. הנאשמת השתלטה לחלוטין על הקשיש ושלטה בכל חשבונותיו".

עו
עו"ד לימור רוט חזן | יח''צ: באדיבות המצולמת

עוד מסרה עורכת הדין: "אלמלא משפחתו התומכת היה הקשיש מגיע לפת לחם ומושלך מביתו! הטענה כאילו אותה נוכלת נסחטה על ידי משפחתו של הקשיש, היא טענה אווילית ומנותקת מן המציאות ומחומרי החקירה בתיק. עקב טענה זו הוגשה תלונה למשטרת ישראל בגין הוצאת לשון הרע. גם הטענה המגוחכת באשר לזיוף צוואתו של הקשיש מצוצה מן האצבע".

פרקליטתו של ניצול השואה הוסיפה: "כיום, ענת דיין עצורה והוגשה כנגדה בקשה למעצר עד תום ההליכים.
מדובר בעבריינית מורשעת אשר ריצתה בעבר מאסר של שנתיים ימים בגין מעשים דומים. גם אז, טענה אותה טענה שיקרית כאילו נסחטה על ידי קורבנותיה. עסקינן באשה נוכלת ומתוחכמת, מסוכנת לציבור, אשר פועלת בשיטתיות לגזול כספים במקומות עבודתה ומקומה מאחורי סורג ובריח לשנים רבות".