פרסום ראשון: עובדי מרכז החוסן בשדרות, שאמונים על מתן סיוע נפשי לתושבי עוטף עזה, לא מקבלים משכורות באופן סדיר כבר שמונה חודשים בשל קשיים ביורוקרטיים בהעברת התקציב ממשרד הבריאות - כך פורסם הערב (שני) במהדורה המרכזית.

העיכובים המקוממים בתשלום משכורותיהם של כ-40 מטפלים במרכז החוסן מתרחשים בצל המתיחות הביטחונית והעומסים שאיתם מתמודדים מרכזי החוסן בשדרות ובעוטף עזה. הסיבה לאי הסדרים נעוצה בסיבוכים ביורוקרטיים בהעברת התקציב שמקורו במשרד הבריאות.


כך קרה שדווקא הזכויות של המטפלים - אלה שעובדים סביב השעון במסירות יוצאת דופן ומסייעים לנפגעי החרדה בהקרבה ותוך סיכון אישי - נפגעות. המטפלים אינם היחידים שזכויותיהם נפגעות - גם ספקים חיצוניים כמו מנחים ומטפלים של הכשרות ושל קבוצות טיפוליות במרכז החוסן בשדרות מקבלים תשלום באיחור של חודשים.

ראשי הרשויות בדרום תוקפים: קוראים לליצמן לטפל בבעיה מיד 

"אנחנו קוראים לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לטפל באופן מיידי בסוגיית תשלום המשכורות לעובדי מרכזי החוסן בזמן", אומרים ראשי הרשויות בשדרות ובעוטף עזה, "לא יעלה על הדעת שהמטפלים המסורים שעובדים יומם וליל למען ילדי ותושבי שדרות והעוטף לא יקבלו את משכורותיהם בזמן מידי חודש בחודשו. נמשיך לעקוב ולדאוג לכך שהסוגיה תיפתר כבר בימים הקרובים".

כמו כן, בעקבות הפרסום במהדורה המרכזית חברי כנסת רבים מימין ומשמאל מיהרו להגיב בנושא, ולצאת נגד העיכובים בתשלום המשכורות. "העובדה שמדינת ישראל לא מסוגלת להתנהל במינימום סדר וארגון מול האנשים שמחזיקים בידיים את החוסן הנפשי של תושבי עוטף עזה היא מחפירה", תקף ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן), "ממשלת נתניהו הפסיקה לתפקד".

יאיר לפיד בישיבת כחול לבן
יאיר לפיד | צילום: החדשות


חברו למפלגה, ח"כ מאיר כהן תקף אף הוא: "האבסורד גובר על כל היגיון, הפקרות של מערכות השלטון. אם אנשים כאלה שמהווים את המשענת של אלפי הנפגעים, הולכים הביתה ללא שכר, כל הממונים עליהם חייבים להתפטר".

"הממשלה הזו אלופה בלחבק את תושבי הדרום במילים ולפרק את החוסן שלהם במעשים", תקף ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר). "לא די בכך שמדיניות הכניעה והדולרים המבישה שלה הפכה את התושבים לשבויים לגחמות החמאס, עכשיו גם היא גוזלת מהם את האפשרות להתמודד ולחזור לשגרה? אנחנו דורשים מועדת החוץ והביטחון להתערב בנעשה מיד ולהורות לממשלה לטפל בכך לאלתר".

איציק שמולי
איציק שמולי | צילום: עמוד הפייסבוק של איציק שמולי, חדשות

חברת הכנסת מטעם כחול לבן, פנינה תמנו שטה, אמרה בתגובה: "לצערנו ממשלת ישראל יודעת לדאוג להעברת מזוודות כסף לחמאס, אבל מפקירה באופן בוטה וחצוף את תושבי הדרום. אני קוראת לממשלה להעביר את תשלומי עובדי מרכזי החוסן לאלתר, ולהפסיק את ההתעמרות המתמשכת במרכזי החוסן שמובילה לפגיעה חמורה בתיפקודם".

ח
פנינה תמנו שטה | צילום: יח"צ, חדשות


"לצערנו הממשלה נכשלה בהענקת ביטחון לתושבים בדרום, ולכל הפחות היינו מצפים שתדאג למלא חובותיה בהגנה על שלומם הנפשי של התושבים. כולנו יודעים שמרכזי החוסן עושים לילות כימים כדי לדאוג למצוקות היום יומיות של האזרחים וחבל שבמקום להודות להם ולחזקם הם זוכים לכתף קרה והתעמרות מהממשלה", הוסיפה שטה.

יו״ר העבודה-גשר, ח״כ עמיר פרץ הגיב גם הוא לפרסומים: "אדריכל ההפקרה החברתית מזניח את תושבי הפריפריה ויורק בפניהם של העובדים הסוציאליים המסורים שממשיכים לסייע לנפגעי הטראומה למרות הלנת השכר הממוסדת כלפיהם. ראוי שהממשלה היתה מאמצת ולו מקצת מאנושיותם וממחוייבותם העמוקה לתושבי העוטף. בממשלת נתניהו שיקולים בירוקרטיים מקבלים עדיפות על חשבון בני אדם, אין תירוץ טכני שיצדיק 8 חודשי עיכוב בקבלת שכר, רשלנות מנהיגותית מסוכנת וחסרת פרופורציות".

ח
עמיר פרץ | צילום: החדשות‎

גם חברת הכנסת קרין אלהרר לא נשארה אדירה וזעמה בעקבות הפרסומים: "בושה וחרפה שככה הממשלה מטפלת בתושבים. גם לא דואגת לביטחונם וגם לא נותנת מענה למצוקות שנגרמות להם. אם לא משלמים משכורות למטפלים מי יטפל?".

קרין אלהרר | צילום: אלעד גוטמן, חדשות

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "למשרד הבריאות יש התקשרות עם הקואליציה להפעלת מרכזי החוסן והעמותה המפעילה אחראית על תשלום השכר לעובדיה. בעקבות נושאים מנהליים שונים לא היה ניתן לשלם את החשבונות כסדרן ומשרד הבריאות העביר מקדמות לעמותה".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום