בליץ של ריאיונות, אין ספור אירועים ומסרים שרק הולכים ומתחדדים - אנחנו נמצאים הבוקר (שני) בישורת האחרונה של בחירות 2019, ובעוד פחות מיממה הציבור יקבע את מי הוא רוצה שייכנס לכנסת הבאה. המפלגות שנלחמות על כל קול לא בוחלות באמצעים ורק מגבירות את הנוכחות.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בכחול לבן, שעדיין מובילה בסקרים, מנסים לשכנע אותנו שהם מטר מהניצחון ושהחלפת השלטון היא ברת השגה. אמש בכנס פעילים אחרון נראה הרביעייה מחויכים ושידרו רוגע. היום בשעה 16:00 ייתן גנץ הצהרה אחרונה ממטה המפלגה. כעת הקמפיין מתמקד במטרה למנוע זליגה של קולות למפלגות השמאל, ולגרום לזה שאנשי העבודה ומרצ יצביעו להם ברגע האחרון. המטרה העיקרית היא להמשיך ולנצח במשחק גודל המפלגה את הליכוד.

תחת מתקפה פוליטית, נתניהו (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90‎, חדשות)
משדר פחד? | צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90‎, חדשות

במפלגת השלטון רואים תמונה הפוכה בקמפיין, אבל היא בסופו של דבר בעלת אותה מטרה. ראש הממשלה נתניהו, שממשיך ללא הרף להתראיין לכל גופי התקשורת, צפוי לבקר היום בשוק נוסף - מחנה יהודה בירושלים.

ראש הממשלה מחדד את דבריו וממשיך את קמפיין הגעוואלד: "אנחנו עומדים להפסיד, אנחנו צריכים את הקולות שלכם" משמש המסר העיקרי כעת. מסרים נוספים שמטרתם להפחיד את גוש הימין ולהניע מצביעים המפלגות הקטנות לליכוד מושמעים ללא הפסקה. ביניהם טענות כי אין קואליציה של 61 וכי הבחירות האלה לא בכיס שלו ולכן הוא צריך דווקא את המצביעים של מפלגות הימין האחרות. נתניהו מכוון את הלחצים בעיקר לזהות בראשות פייגלין, שלא אמר רשמית עוד במי הוא תומך.

אופטימיות היא שם המשחק? (צילום: החדשות)
אופטימיות היא שם המשחק? | צילום: החדשות

המפלגה הבאה בגודלה על פי הסקרים היא העבודה, שהצליחה יפה לעלות במספר המנדטים לאחר שהתחילה את המערכת כשהיא נושקת לאחוז החסימה. כעת נלחמת ה"נבחרת" כפי שמיתג אותם גבאי בקמפיין על אותם קולות מתנדנדים שבכחול לבן מנסים לגנוב.

מטרת הקמפיין של הרגע האחרון היא לתקוף את גנץ בטענה כי הוא כבר ישב עם נתניהו ביום שלאחר הבחירות. מטרה נוספת של הקמפיין היא לתקוף את נתניהו ישירות על ההצהרות בנושא הסיפוח שהעלה. חברי המפלגה לא ינוחו ביממה הזו של לפני פתיחת הקלפיות: משיחות טלפוניות עם מצביעים פוטנציאלים ועד אינסוף הופעות ציבוריות - נראה שהעבודה נלחמת בכל הכוח. היום בשעה 16:00 יישא גבאי דברים מהחמ"ל השקוף של מפלגתו.

שומרת על קשר, זנדברג (צילום: החדשות)
שומרת על קשר, זנדברג | צילום: החדשות

עוד מפלגה שמפחדת משתיית הקולות של כחול לבן מהשמאל היא מרצ. היו"ר תמר זנדברג צפויה לאורך היום לבצע שיחות מוטיבציה למצביעים, ובמפלגה מזהירים מפני "הצבעה אסטרטגית לגוש". את היום האחרון יבלו חברי המפלגה בשכנוע קולות מתנדנדים, כשבין 16:00 ל-21:00 יתקיים משדר מתגלגל של בעמוד הפייסוק של מרצ.

מפלגה נוספת שמפחדת משתיית קולות, היא הימין החדש. שקט ובנט נלחמים בחוזקה נגד קמפיין הגעוואלד של נתניהו. בשלל ריאיונות שקד מעבירה בתקשורת את המסר שלהם נגד מה שהם מכנים "הצונאמי של נתניהו נגד המפלגות הקטנות". למרות המתקפות הקמפיין של הרגע האחרון בימין החדש הוא להסביר - נתניהו צריך את בנט שקד לצידו כדי להרכיב ממשלה.

"פעלנו למען עם ישראל", שקד (צילום: ששון תירם, חדשות)
שומרת על הקול, שקד | צילום: ששון תירם, חדשות

מצבם של איחוד הימין לנוכח שתיית הקולות הביא אותם לקמפיין משותף - וראשון - במערכת הבחירות. במפלגה, שהוקמה מהאפר שהשאירו בנט ושקד, נאבקים בכל הכוח במה שהם מכינים "הספינים של נתניהו והימין החדש". למרות הקמפיין הממלכתי שמנסים לעשות באיחוד, עוצמה יהודית ממשיכה בקו שלה ותוקפת בטענה כי הטלפון הראשון של נתניהו אחרי מחר יהיה לגנץ.

הם מפחדים - ליצמן ודרעי (צילום: חדשות)
הם מפחדים - ליצמן ודרעי | צילום: חדשות

במפלגות החרדיות, ובעיקר בש"ס מאוד מפחדים מהסקרים האחרונים - שם התקרבו שוב אל אחוז החסימה. בכירי המפלגה בלחץ וזה הוביל את היו"ר אריה דרעי לנסות לעורר את השטח במסע חוצה ארצי. המפלגה בעיקר משדרת מצוקה תחת הטענה: "נתניהו פועל בכפיות טובה".

ביהדות התורה יכנסו הערב עצרת עם התותחים הכבדים, הרב קנייבסקי והאדמו"ר מגור - המנהיגים החזקים של הציבור החרדי, זאת אחרי עצרת המונית אמש. המפלגה מתמודדת נגד כמה גורמים: זליגת קולות לליכוד, לזהות ונגד קמפיין של קיצונים הקורא לא להצביע. המתקפה היא לכל עבר - נגד נתניהו, נגד לפיד וגנץ והיא בעיקר פונה לחרדים שלא מצביעים כפי שהרבנים מורים.

יקבל סטירה... ברגליים? (צילום: החדשות)
יקבל סטירה... ברגליים? | צילום: החדשות

למפלגות הערביות צרה שונה, במקום להילחם בשתיית קולות הם נלחמים על הקולות עצמם, זאת כנגד קמפיין במגזר הקורא להחרים את הבחירות. חד"ש תע"ל ורע"ם-בל"ד חוששות מאחוז החסימה והמלחמה היא בעיקר להוציא אנשים לקלפיות מחר.

בזהות של פייגלין, שברור היא המפלגה המפתיעה במערכת הבחירות, מתכוננים למתקפות של המפלגות השונות. כחלק מהקמפיין של כחלון וכולנו, הוא נאבק בפייגלין שפוזל לעבר תיק האוצר בממשלתו של נתניהו. בימין החדש תקפו את פייגלין מזווית אחרת, שקד כבר הודיע כי הוא סגר עם נתניהו. האמירה הביאה מיד להכחשה גורפת משני הצדדים, שכן בזהות מסרבים להתחייב להמליץ על נתניהו, וגם על גנץ. במפלגה מתכננים משדר מיוחד בן שלוש שעות החל מ-16:30 בדף הפייסבוק שלהם.

אורלי לוי-אבקסיס, גשר (צילום: החדשות)
נאבקת עד הסוף | צילום: החדשות

המאבק העיקרי של כולנו בראשות כחלון היא להישאר על המפה. אחרי שלל ריאיונות מנסים במפלגה לעבור את אחוז החסימה, וזאת תוך כוונה להישאר במשרד האוצר. במה שמכנים במפלגה "שיחות המרצה" ישוחחו חברי כולנו עם המתלבטים החל משעה 17:00. בישראל ביתנו נרשם מאבק דומה, למרות שבסקרים פנימיים הם טוענים כי המצביעים שלהם נמצאים תחת לרדאר הנסקרים. אצל גשר בראשות אורלי לוי אבקסיס נאבקים להשאיר את המצביעים אצלם, שכן אלו שכן רצו להצביע למפלגה מפחדים שהקול שלהם ילך לאיבוד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו