חלק גדול מהשותפות האפשריות של נתניהו אחרי הבחירות הודיעו אתמול (חמישי) כי לא יתמכו בחוק שיחלץ את נתניהו מהעמדה לדין במקרה של כתב אישום, אבל אמש נחשף במהדורה המרכזית כיצד ייתכן שהחוק הצרפתי יעבור. בשיחה סגורה אמר עו"ד איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) כי הוא מתכוון לעמוד בראש ועדת חוק חוקה ומשפט ולקדם את החוק.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"אי אפשר שהיועץ המשפטי לממשלה ינהל כאן את המדינה", נשמע בן גביר בהקלטה. "העם לא בחר ביועץ המשפטי לממשלה. אני אומר לכם וזה לא סוד, אנחנו ביקשנו את ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת ובוועדה הזאת אפשר לקדם את החוק הצרפתי. אני חושב שצריך להעביר את החוק ואני כיושב ראש ועדת חוקה אדאג שהחוק הזה יעבור".

הסקרים אמנם מצביעים על כך שאיחוד מפלגות הימין לא יקבלו מעל 5 מנדטים, ובן גביר ממוקם במקום ה-7, אך ביום רביעי נחשף במהדורה המרכזית כי במפלגה צפויים להתפטר שני שרים מתפקידם כחברי כנסת על מנת שהוא יוכל להיכנס.

נזכיר כי נתניהו פעל מאחורי הקלעים למען האיחוד בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי לבין עוצמה יהודית כדי שהמפלגה תעבור בוודאות את אחוז החסימה וקולות לא ילכו לפח. למרות שבתחילה הכוונה הייתה שהאיחוד יהיה מעין בלוק טכני והמפלגות ייפרדו אחרי הבחירות, כעת נראה שכל קול חשוב וכן שבן גביר ימלא תפקיד פעיל בסיוע לנתניהו שלא לעמוד לדין.

נתניהו וארדן, ארכיון (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
ארדן ונתניהו. ארכיון | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

יו"ר מרצ תמר זנדברג תקפה בחריפות את הכוונה של בן גביר לקדם את החוק הצרפתי: "כשהכהניסטים חברו לנתניהו רגע לפני כתב האישום נגדו דיברנו על ברית השחיתות-גזענות שעשה נתניהו על הראש של כולנו. היום הדיל הזה יוצא לאור. תמורת שמירת כיסא של ראש ממשלה מושחת מכר נתניהו את ישראל לידיהם של הכהניסטים".

"חוק כזה לא יעבור"

כאמור, בניגוד לדבריו של בן גביר, בכירים בקואליציה הבהירו אתמול כי לא יאפשרו חקיקת חוק שימנע את העמדתו לדין של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בזה אחר זה עלו להתראיין שרים וחברי כנסת בתוכניתם של קרן מרציאנו ואודי סגל בגלי צה"ל והבהירו: "חוק כזה לא יעבור".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן עלה ראשון ואמר כי יתנגד לחוק שיעניק חסינות לראש הממשלה. "נתניהו התחייב שלא ינסה לקדם דבר כזה", אמר. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן עלה אחריו ואמר שאין סיכוי שחוק מסוג זה יעבור: "אין לזה שום הסתברות. כל הספקולציה זה רק בתקשורת". גם יו"ר הכנסת וגם כל הבכירים בליכוד הבהירו שיהיו נגד.

ליברמן על האיחוד בשמאל: אפס אחוזים שנשב (צילום: רויטרס, חדשות)
ליברמן: "אין הסתברות לחוק" | צילום: רויטרס, חדשות

שר החינוך נפתלי בנט הבהיר גם הוא שלא יקדם חוק שימנע העמדתו לדין של ראש הממשלה. "אנחנו נתנגד לכל חקיקה רטרואקטיבית", הצהיר. "גם החוק הצרפתי שבעיקרון אני בעדו לא נקדם באופן רטרואקטיבי. גם את זה נחוקק רק קדימה".

"לא נחוקק חוק רטרואקטיבית". בנט (צילום: פלאש 90 \	Emil Salman, חדשות)
"לא נחוקק חוק רטרואקטיבית". בנט | צילום: פלאש 90 \ Emil Salman, חדשות

שר האוצר משה כחלון התייחס גם הוא לסוגיה ואמר כי לא יאפשר חקיקה של חוק שימנע העמדה לדין של רה"מ. "מפלגת כולנו בניגוד למפלגות אחרות כבר הוכיחה את עצמה שלא איפשרה שום חוק פרסונלי", אמר בריאיון - אין שום סיבה שתאפשר. אנחנו כבר הוכחנו את זה כשהיינו בקואליצה. אני חושב שגם ביבי לא מעוניין להעביר חוק כזה".

משה כחלון (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
"לא נעביר שום חוק פרסונאלי". כחלון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

ראש הממשלה נתניהו התראיין אתמול לעמית סגל וירון דקל ברשת ב' וסירב להשיב אם יפעל לחקיקה שבכוחה למנוע את העמדתו לדין בהמשך: "אני לא עוסק בזה בכלל וגם לא עסקתי בזה. אני רק יכול להגיד שאני לא עוסק בזה בכלל וזאת האמת לאמיתה". הוא הוסיף: "אני אומר לכם דבר אחר, הבחירה כרגע שצריכים לבחור היא אם הולכים קדימה או אחורה. אני אמרתי שמחביאים את לפיד כרה"מ". 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו