ליברמן זנדברג חצי חצי (צילום: תומר ניוברג פלאש 90, חדשות)
יו"ר ישראל ביתנו ויו"ר מרצ | צילום: תומר ניוברג פלאש 90, חדשות

שלושה ימים לבחירות ועל פי הסקרים האחרונים שערכו מנו גבע ומינה צמח ממכון המחקר מדגם מפלגת כחול לבן שומרת על יציבות בהובלה על הליכוד, אך מה שככל הנראה יכריע את הבחירות הקרובות - יהיו המפלגות הקטנות. כרגע יש רוב לגוש הימין, אך הדבר עשוי להשתנות כיוון שאם אחת המפלגות שקרובות לאחוז החסימה לא תעבור - המנדטים שלה יתפצלו באופן שווה בין המפלגות הגדולות והדבר עשוי לשנות את מאזן הגושים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

על פי הסקרים האחרונים ישנן 7 מפלגות שממוקמות באזור אחוז החסימה - 4 מהגוש הימני, אחת מגוש המרכז-שמאל, מפלגת ערבים ומפלגת חרדים. במידה ואחת המפלגות הגדולות "תשתה" קולות מהמפלגות הקטנות יש חשש שאחת מהן לא תעבור את אחוז החסימה.

במקרה שמפלגת שמאל מתחת לאחוז החסימה (צילום: החדשות)
במקרה שמפלגת שמאל מתחת לאחוז החסימה | צילום: החדשות

אם אחת המפלגות הקטנות לא תעבור את אחוז החסימה אז מספר המנדטים שלה יתחלק באופן שווה בין הליכוד לכחול לבן. לדוגמא, אם אחת המפלגות הקטנות מגוש הימין לא תעבור את אחוז החסימה - גוש הימין-חרדים מאבד מנדטים ויורד ל-62 מנדטים וגוש המרכז-שמאל עולה ל-58. במידה ומפלגת שמאל לא תעבור את אחוז החסימה - גוש המרכז-שמאל ירד ל-54 מנדטים והימין יעלה ל-64.

במקרה שמפלגת ימין מתחת לאחוז החסימה (צילום: החדשות)
במקרה שמפלגת ימין מתחת לאחוז החסימה | צילום: החדשות

למצביעי המפלגות הקטנות יש כוח רב בבחירות הללו ולכן המצביעים צריכים לקחת בחשבון את אחוז החסימה. בשל החשיבות של המפלגות הקטנות הציבור צריך לעשות חשבון ולחשוב אסטרטגית כיצד ולמי כדאי להצביע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו