דוח חריגות השכר של האוצר נחשף (צילום: חדשות)
הדיור, הבריאות או הגברת התחרות? | צילום: חדשות

בחירות 2019 - לא רק ביטחון: ראשי המפלגות בוחרים שלא להתמודד עם בעיית הגירעון התקציבי, ודווקא ממשיכים לפזר הבטחות כלכליות, שיכולות לעלות לציבור מיליארדי שקלים. מחירי הדיור, שירותי הבריאות, שכר המינימום, או בכלל הגברת התחרות - מה הם מבטיחים לנו?

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות  

ניכר שמפלגת "כולנו", ובראשה שר האוצר משה כחלון, אינה מוטרדת כלל מהגירעון במשרדם. במשדר המיוחד של פגוש את העיתונות, כחלון אף התייחס אליו בביטול ואמר שמדובר ב"קשקוש". על פי המצע, המפלגה מתכננת להמשיך עם תכנית מחיר למשתכן, לבנות דירות לשכירות מפוקחת, להוריד את מחירי המזון ולהוזיל את מחירי מעונות היום.

ל"ליכוד" לעומתם אין מצע רשמי, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו טוען שהוא בעד שוק חופשי. בראיון לליכוד טי-וי אמר נתניהו: "אני מאמין בתחרות, אני מאמין בהפחתת מיסים, אני מאמין בהפחתת רגולציה". עם זאת, כבר 6 שנים שתיק האוצר אינו בידי הליכוד, ולא ברור עד כמה משנתם השפיעה על מהלכי האוצר בשנים הללו.

בעד שוק חופשי, אך ללא מצע (צילום: החדשות)
בעד שוק חופשי, אך ללא מצע | צילום: החדשות

גם במפלגת "כחול לבן" לא מדברים הרבה על הנושא הכלכלי, אך הוא בהחלט קיים במצע. "כחול לבן" מבטיחים את הורדת מחירי הדיור, קידום שכירות ארוכת טווח, הכפלת ההשקעות בתשתיות, מיליארדים למערכת הבריאות והקמת מרכז חדשנות להייטק.

למרות שראש המפלגה, אבי גבאי, דווקא בא מהעולם העסקי וכיהן כמנכ"ל בזק בינלאומי, מפלגת "העבודה" באופן מסורתי מחזיקה בעמדות כלכליות סוציאליסטיות. מצע המפלגה בהחלט שם דגש על האוכלוסיות החלשות, ובראשו: ההבטחה להעלות את שכר המינימום ל- 7,000 שקלים. בנוסף מבטיחים ב"עבודה" בנייה של מאות אלפי יחידות דיור, חינוך חינם מגיל 0-3, והוספת 500 מיטות בשנה בבתי החולים.

אחרי גבאי: קרבות הירושה נפתחו (צילום: גילי יערי, פלאש 90, חדשות)
מתחייבים להעלות את שכר המינימום. העבודה | צילום: גילי יערי, פלאש 90, חדשות

גם מפלגת "גשר" בראשות אורלי לוי אבקסיס רצה על הכרטיס החברתי, עם דגש על נושא שירותי הבריאות. "מי שירצה למנות ראש ממשלה יצטרך למנות אותנו לאחראיים על משרד הבריאות", טענה אבקסיס. המפלגה מבטיחה הזרמה של מיליארדים למערכת הבריאות, בעיקר בפריפריה, תמריצים לאשפוז ביתי, פיקוח על מחירי הניתוחים הפרטיים והוספת תקנים למקצועות הרפואה.

מפלגת "זהות", היריבה האידיאולוגית של המפלגות החברתיות והפתעת הבחירות, מבטיחה דווקא לפעול כדי להפחית את פעילות הממשלה בתחום הכלכלי. במשדר המיוחד טען ראש המפלגה משה פייגלין: "העניים בשווייץ מרוויחים פי 10 מהעניים בישראל. אנחנו רוצים שלעניים יהיה הרבה יותר - פשוט בשיטה אחרת". המפלגה מבטיחה חופש פרט מוחלט, שוק חופשי, ביטול רגולציה וסחר חופשי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו