יישבו יחד? נתניהו וגנץ (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, לע"מ, חדשות)
ראשי המפלגות בעימות מיוחד | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, לע"מ, חדשות

3 ימים לבחירות, כל המועמדים - עונים על כל השאלות: ראשי המפלגות הגיעו לאולפן "פגוש את העיתונות" עם רינה מצליח כדי לנסות ולשכנע, כל אחד בתורו, למה דווקא להם מגיע לקבל את הקול שלכם בקלפי. בין המשתתפים שסיפקו שלל כותרות: בני גנץ, אבי גבאי, נפתלי בנט, משה כחלון, אביגדור ליברמן, תמר זנדברג, איימן עודה, משה פייגלין ואורלי לוי.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

ראש הממשלה העדיף שלא להשתתף בעימות באולפן פגוש את העיתונות ובחר להתראיין לחדשות סוף השבוע ממעונו הרשמי בירושלים, אחרי כל המועמדים האחרים. בריאיון נתניהו "שבר" ימינה, ולאחר שהזהיר כי "שלטון הימין בסכנה", הוא הכריז כי לאחר ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן, מתנהלים מגעים לספח חלקים מיהודה ושומרון.

באשר לאפשרות שיגיע לעימות טלוויזיוני לפני הבחירות, אמר נתניהו שהוא מוכן לכך - אבל בתנאי שבני גנץ ויאיר לפיד יוותרו על הרוטציה. "אני חושב שאני אוכל להתייחס ברצינות להצעה לעימות עם גנץ, אם בני גנץ ולפיד יסכמו ביניהם מי יהיה ראש הממשלה השלם לכל הקדנציה, שיקבעו ביניהם", סיכם.

האחרון להשתתף בעימות היה יריבו של נתניהו בקרב על ראשות הממשלה - בני גנץ. כבר בפתח דבריו יו"ר כחול לבן עלה גנץ למתקפה: "קיוויתי לשבת לצדו של ביבי ולדבר איתו על כמה דברים מאוד מהותיים, אבל לצערי הוא לא מרים את הכפפה כך שאני לא יכול לשאול אותו איך קרה שהוא לא מתייעץ איתי על הצוללות אלא עם בני הדודים שלו. יש לי כמה שאלות מאוד מעניינות לשאול אותו, פספסתי את ההזדמנות אני מניח".

יו"ר העבודה אבי גבאי נענה גם הוא להזמנה, ובין היתר ניצל את הבמה להתבטא בחריפות נגד נתניהו. "יש לנו ראש ממשלה גזען", תקף. "אני לא משתמש בזה כדי להעביר קולות אליי אלא כדי להגיד האמת, יש לנו ראש ממשלה שבז לחלשים, מתייחס למצביעים כאל מובנים מאליהם, אז צריך לומר את האמת לאנשים יש לנו ראש ממשלה שלא רואה אתכם - הוא רואה אתכם רק בקלפיות".

שר האוצר המבקש להמשיך לקדנציה נוספת, יו"ר כולנו משה כחלון, התייחס להישגיו בשנים האחרונות וגם למי ששואף גם הוא לעמוד בראש משרד האוצר אחרי הבחירות - משה פייגלין. "אין ספק שנתנו 4 שנים מדהימות, במחיר למשתכן ובנושא החברתי", אמר כחלון והזהיר: "אם כולנו לא תהיה חזקה, אנחנו נמצא את עצמנו עם פייגלין. בלי קצבאות נכים ובלי קצבאות קשישים".

יו"ר מרצ תמר זנדברג שהשתתפה בעימות ניגשה מיד אל הנושא הניצב בראש סדר היום של מפלגתה - הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "זה הטיקט שלנו", אמרה והסבירה מדוע מרצ היא מהבודדות שמבליטות את הסוגייה במערכת הבחירות הנוכחית. "מרצ היא היחידה שהעלתה את הנושא הזה, היחידה שאמרה שלסכסוך הזה יש רק פתרון מדיני ולא צבאי".

כשהגיע תורו של בנט להשתתף בעימות, הוא אמנם לא הסכים לומר שהקמת המפלגה החדשה שלו ושל שקד הייתה כישלון, אך הודיע שבלי שמונה מנדטים לפחות יהיה לו מאוד קשה להיות בעל יכולת השפעה משמעותית בממשלה הבא. "אם יש לי חמישה או שישה מנדטים אני לא אקבל את תיק הביטחון", הסביר.

על המאבק על הקולות בתוך גוש הימין טען בנט: "קמפיין הגוועלד שהתחיל נתניהו נועד להפיל את מפלגות הימין הקטנות". יו"ר הימין החדש אף הזהיר כי ניסיונות הליכוד למשוך אליהם את כל מצביעי הימין מעידים על ממשלת אחדות שנרקמת לטענתו בין כחול-לבן לליכוד: "כבר זה מאותת - הולכים לממשלת גנץ-נתניהו, כדי לקבל את המדינה הפלסטינית שטראמפ מכין".

גם לוי-אבקסיס, שלפי הסקרים האחרונים לא בטוח אם תצליח לעבור את אחוז החסימה, הגיעה להשתתף במשדר המיוחד. כשנשאלה על מי תמליץ לראשות הממשלה, הבהירה שתלך עם מי שייתן לה את תיק הבריאות. בעיניה אין שוני בין גנץ לנתניהו, והיא תיארה את המאבק ביניהם כ"קרב תרנגולים על מיהו זכר האלפא". כשנשאלה האם לדעתה גנץ זלזל בה במשא ומתן בשל היותה אישה, ענתה: "בין השאר".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן פתח את הריאיון בהתייחסות לקמפיין הגוועלד של נתניהו והליכוד. "ראש הממשלה זה 'הקוזק הנגזל' האולטימטיבי", אמר. "פעם זה 'הערבים נוהרים באוטובוסים לקלפיות' ופעם זה 'שלטון הימין בסכנה'. זו חזרה על אותו התרגיל".

"אין שום סכנה", הדגיש ליברמן. "גוש הימין עומד על 68-67 מנדטים. זו אותה הגברת בשינוי אדרת. אני חושב שזה רצון טבעי של הליכוד להביא כמה שיותר מנדטים, אבל מניח שהציבור מבין שזו אזעקת שווא".

יו"ר חד"ש תע"ל עיימן עודה התייחס לטענות נתניהו על כך שהמפלגות הערביות מתכוונות לחבור אל כחול-לבן ולהפיל יחדיו את שלטון הליכוד. "הוא משקר כמו שהוא נושם", טען. "אין ספק שאנחנו רוצים להחליף את נתניהו אבל אחרי הבחירות צריך להיפגש עם גנץ ולשמוע מה האג'נדה שלו גם בנושא של אלימות במגזר".‎

מי שעשוי להיות מחוזר מאוד מכיוון המפלגות הגדולות ביום שאחרי הבחירות הוא יו"ר מפלגת זהות משה פייגלין, ובהתאם לכך הסביר איזה שיקול ינחה אותו במידה שייאלץ לבחור אל מי לחבור. "אלך עם מי שייתן יותר", אמר בנחרצות. "לגליזציה כתנאי סף, אחר כך האוצר והחינוך. למען הצעירים בישראל". בהמשך אף טען כי בכוונתו להיות שר האוצר הבא והסביר: "בלי תיק האוצר אני לא רואה שאנחנו מצליחים לממש את המנדט שביקשנו מהבוחר, להפחית את יוקר המחייה ולאפשר לזוג צעיר להגיע לדירה משלו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו