20 ימים לבחירות: לפי סקר מנדטים חדש שהתפרסם הערב (רביעי) במהדורה המרכזית כחול לבן, שמוסיפה לעצמה מנדט, היא עדיין המפלגה הגדולה בישראל ומגדילה את הפער מהליכוד ל-5 מנדטים. הסקר חושף גם כי רוב הציבור לא שינה את עמדתו לגבי גנץ בעקבות הפריצה האירנית לטלפון של המועמד לראשות הממשלה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפ ו לטלגרם של החדשות

לפי הסקר, אילו הבחירות היו מתקיימות היום, כחול-לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד היא המפלגה הגדולה ביותר עם 32 מנדטים, מנדט אחד יותר מסקר החדשות הקודם שנערך לפני 6 ימים. הליכוד, בראשות בנימין נתניהו, היא המפלגה השנייה בגודלה עם 27 מנדטים, היחלשות של מנדט אחד בנתון שמהווה שפל בבחירות האחרונות של מפלגת השלטון.

המפלגות הגדולות נכון להיום (צילום: חדשות)
המפלגות הגדולות נכון להיום | צילום: חדשות

מפלגת העבודה נותרת שלישית עם 10 מנדטים, נתון זהה לסקר הקודם. אחריה חד"ש-תע"ל עם 8 מנדטים, התחזקות של מנדט אחד. יהדות התורה נותרת עם 7 מנדטים ואילו הימין החדש מתאוששת ל-6 מנדטים, התחזקות של שני מנדטים, אולי על חשבון מפלגת איחוד מפלגות הימין שנחלשת בשני מנדטים ל-5 מנדטים.

צפוף מאוד באזור אחוז החסימה

לפי הסקר, לא פחות מחמש מפלגות נמצאות על אחוז החסימה: כולנו, מרצ, רע"ם-בל"ד, ישראל ביתנו וזהות מקבלות כולן 4 מנדטים. מפלגת גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס לא עוברת את אחוז החסימה ומסיימת עם 1.6%.

סקר בחירות 20.03.19 (צילום: חדשות)
20 יום ליום הבוחר | צילום: חדשות

מבחינת הגושים, גוש הימין נחלש מעט ועומד על 50 מנדטים. גוש המרכז-שמאל נותר עם 46 מנדטים, גוש החרדים נחלש במנדט אחד ל-12 מנדטים וגוש הערבים מתחזק במנדט אחד ל-11 מנדטים.

עוד עולה מהסקר כי נתניהו עצמו נחלש – ואילו גנץ מתחזק. באשר לשאלה "מי אתה רוצה שיהיה ראש הממשלה לאחר הבחירות הקרובות", נתניהו הוא עדיין המועמד המוביל עם 36%, היחלשות של 4% בהשוואה לסקר הקודם. 34% מהנשאלים השיבו כי הם מעדיפים את בני גנץ. 18% השיבו "אף אחד מהם" ו-12% השיבו שאינם יודעים.

"פגיעה באמון הציבור", נתניהו מאשים (צילום: עומר נויברג, פלאש 90, חדשות)
נחלש במנדט. רה"מ נתניהו | צילום: עומר נויברג, פלאש 90, חדשות

לאחר שפרשת הצוללות וכלי השייט חזרה שוב לכותרות, ביקשנו לדעת אם היא שינתה את דעת הקהל על נתניהו: כששאלנו אם לדעתך ראש הממשלה פעל רק משיקולים עניינים של טובת המדינה או גם משיקולים של אינטרסים אישיים, כמעט מחצית מהנשאלים (48%) השיבו כי הם חושבים שראש הממשלה פעל "גם משיקולים של אינטרסים אישיים". רק רבע מהנשאלים (25%) השיבו כי הוא פעל "רק משיקולים ענייניים של טובת המדינה". 27% השיבו שאינם יודעים.

המשתתפים בסקר נשאלו עד כמה השפיעו עליהם עצם פרסום הפריצה לטלפון הנייד של גנץ והתגובות של יו"ר כחול לבן לידיעה עליו. 59% השיבו שזה לא שינה להם, 5% בלבד השיבו כי זה שינה לטובה, 15% השיבו ששינה לרעה ו-21% אמרו שאינם יודעים. 

גנץ נגד נתניהו (צילום: פלאש 90, חדשות)
אחרי הירידה, גנץ מתחזק | צילום: פלאש 90, חדשות

הסקר נערך על ידי מינה צמח ומנו גבע ממכון המחקר מדגם בשיתוף "אייפנל" עבור חברת החדשות וכלל 500 מרואיינים, מתוך 2412 שהתבקשו להשתתף, במדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה. איסוף הנתונים התבצע בשילוב של ראיונות טלפוניים ותשאול אינטרנטי. הנתונים עבור הסקר נאספו היום (20 במרס 2019) מהשעה 10:00 עד 17:00. טעות הדגימה המרבית בו עומדת על 4.4%.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו